Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
16 wrzesnia 2010
W 1. rocznicę otwarcia Wirtualnego Muzeum "Kresy-Siberia"
ze Stefanem Wisniowskim rozmawia Ernestyna Skurjat-Kozek

ESK: Rozmawiam z panem Stefanem Wiśniowskim, inicjatorem, założycielem i prezesem Fundacji Kresy-Syberia (powstałej w roku 2008), a której zalążkiem była internetowa grupa dyskusyjna powstała w roku 2001. Czy był pan od początku z tą grupą związany? Jak doszło do stworzenia Fundacji?

Stefan Wiśniowski o grupie internetowej. Posłuchaj. Czas 3 min 35"

- Internetowym przedłużeniem, „ramieniem” Fundacji jest założone dokładnie rok temu Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia. Inauguracja była bardzo uroczysta – na cały świat. Zechce pan opowiedzieć, jak to było zorganizowane?

Stefan Wisniowski o powstaniu Wirtualnego Muzeum. Posłuchaj. Czas 3,39"

- To muzeum – to ogromne i kosztowne przedsięwzięcie, zatrudniacie programistów i archiwistów. Skąd bierzecie na to fundusze?

Wisniowski o budżecie muzeum. Posłuchaj. Czas 3,13"

- Pomówmy o Ścianie Pamięci – co to takiego i jak Kresowiacy i Sybiracy mogą dodawać swoje historie?

Wiśniowski o Ścianie Pamięci. Posłuchaj. Czas 2'48"


Wicemarszałek Senatu RP, Marek Ziółkowski na inauguracji WMKS w Senacie z Prezesem Fundacji Stefanem Wisniowskim, Warszawa, 17.09.2009


Zarząd Fundacji Kresy-Siberia przy Pomniku Zesłańców na Sybir - od lewej Krystyna Szypowska, Stefan Wisniowski, Aneta Hoffmann, Louise Blazejowska, Janusz Łukasiak, Witold Łukaszewski, Warszawa, 17.09.2009

- Kiedy spotkaliśmy się na otwarciu IPN-owskiej wystawy "Katyń", powiedział pan, że chciałby zaapelować do rodaków - o co?

Wisniowski: Trzypunktowy apel do rodaków. Posłuchaj. Czas 2'58"

- Jaka jest rola placówek dyplomatycznych w zbieraniu pamiątek i materiałów historycznych? Zbiorą bogaty plon?

Stefan Wiśniowski - o roli konsulatu. Posłuchaj. Czas 2'54"

- Pana związek z Fundacją Kresy-Siberia jest oczywisty - jest pan synem i wnukiem ludzi zesłanych do Archangielska. Proszę opowiedzieć, skąd wywodziła się pana rodzina, jak wyglądało jej życie w II RP, i jak potoczyły się jej losy po ataku Sowietów...a także pańskie losy poprzez Kanadę do Australii.

Stefana Wiśniowskiego historia rodzinna. Posłuchaj. Czas 10 min 38"

- „Nadymione i zimno jak w lodowni”- to cytat z wypracowania o deportacji, napisanego przez 12 letniego chłopca, Zbigniewa Wisniowskiego, czyli pańskiego ojca. To chyba jedna z cenniejszych pamiątek Wirtualnego Muzeum. Jakie inne pamiątki poleciłby pan naszej uwadze?

Nadymione - pamiętnik Ojca. Posłuchaj. Czas 3'16"


Prezes Stefan Wiśniowski z red. Ernestyna Skurjat-Kozek. Fot. Puls Polonii

- Znalazłam w internecie "Hymn Sybiraków" – ale brakuje informacji o jego autorach. Czy pan ich zna? Chętnie podam linka w Pulsie.

Hymn Sybiraków - znajdziemy autorów! Posłuchaj. Czas 1'19"

W Pulsie o Marszu Sybiraków + pieśń + słowa

Hymn Sybiraków na YouTube. Oglądaj, słuchaj

- Tadeusz Kościuszko też był kresowiakiem. Czy wie pan, że w lutym przyszłego roku odbędzie się górski bieg, Kosciuszko Run from Charlotte Pass Village to the summit. Wiem, że biega pan w maratonach, może da się pan namówić na udział w naszym biegu? To tylko 11 km!

Nasz Kresowiak Tadeusz Kościuszko - Kosciuszko Run. Posłuchaj. Czas 0,59"

Szczegółowych informacji dotyczących Wirtualnego Muzeum Kresy-Siberia udziela Stefan Wisniowski, Prezes Fundacji Kresy-Syberia Stefan.Wisniowski@Kresy-Siberia.org

www.kresy-siberia.org

O Muzeum Wirtualnym "Kresy-Siberia" po angielsku - kliknij tutaj