Drodzy słuchacze Radia Vox,
Bardzo serdecznie dziękujemy za zainteresowanie się tematem działalności Polish Australian Youth Gathering. Jest to nowa organizacja powstała w Sydney, która jednak ma aspiracje swoją działalnością objąć całą Australię a nawet glob:) Jednym z jej głównych założeń jest aktywizacja młodzieży polskiego pochodzenia i wsparcie jej w wielowymiarowym rozwoju. Dlatego naszym pilotowym projektem był Zlot Polskiej Młodzieży w Australii im. Ernestyny Skuriat-Kozek, który odbył się w dniach 21-23 kwietnia tego roku. Nasza młodzież miała okazję się spotkać, zapoznać i podzielić talentami. W bogatej ofercie Zlotu każdy mógł znaleźć coś dla umysłu, ducha i ciała.
Zlot odbył się w pięknej i dzikiej okolicy nad maleńkim jeziorkiem w Gundaroo. Różnorodne zajęcia integracyjne,
sportowe, artystyczne, wieczory przy ognisku z gitarami, wspólne śpiewanie i pieczenie pysznych, polskich kiełbasek, robienie pizzy według własnych upodobań, nauka tańca folklorystycznego oraz gry zespołowe pomogły przełamać nieśmiałość i uczyły budowania pozytywnych relacji z innymi. Wszystkie zajęcia były prowadzone przez młodzież i bardzo cieszył fakt, że zostawieni sobie w buszu z garścią pomysłów i niezbędnymi do ich realizacji przedmiotami potrafili zorganizować sobie czas do białego rana.
 Kto wygra bieg z kangurem? |
Podczas zlotu mięliśmy także przyjemność gościć trzech prelegentów. Sr Krystyna (psycholog) przygotowała prezentację na temat tożsamości, służyła również indywidualnie poradą. Pan prof Andrzej Kozek przedstawił fascynujące fakty z życia gen Kościuszki, Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego oraz opowiadał o Górze Kościuszki i Aborygenach z okolicy tej góry. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie, które pozwoliło dzieciom dowiedzieć się o ważnych polskich wpływach w Australii i na świecie. Ks. Przemek odprawił dla nas mszę świętą w plenerze i zachęcał do naśladowania nastoletniego błogosławionego Carlo Acutis, który w tym miesiącu ma być ogłoszony świętym. Zlot zakończyliśmy w Sanktuarium Penrose Park, które tak jak i Marayong, skąd startowaliśmy zostało wybudowane przez polskich emigrantów. Młodzież została sprowokowana do zadania sobie pytania o to, jaki wpływ na życie Polonii i Australię będzie miało ich pokolenie.
Wracaliśmy z obozu nie tylko z mnóstwem wspomnień, ale także z większą pewnością siebie. Przeżywane przygody i odkrywanie nowych miejsc sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na świat i gotowi na nowe wyzwania. Pozytywne wspomnienia przekładają się na lepsze samopoczucie i większą motywację do działania. Energia naszych młodych ludzi została wykorzystana także do pracy nad reportażem radiowym, a wrażenia z obozu opisało dla Pulsu Polonii dwóch młodych uczestników (po polsku!) Kolejne osoby zgłosiły się do budowania strony internetowej oraz do opieki nad naszymi profilami w mediach społecznościowych, z czego ogromnie się cieszymy.
Bardzo dziękujemy organizatorom, wolontariuszom oraz wszystkim sponsorom, którzy wsparli projekt zaangażowania polskiej młodzieży w życie Polonii w Australii. Ufamy, że to dopiero początek, bo siła młodych Polaków jest ogromna i należy ją tylko odpowiednio ukierunkować, tak by jak ich wielcy przodkowie pozostawili po sobie ślad na tej pięknej, australijskiej ziemi, na której przyszło im żyć.
10 maja w Klubie Polonia w Plumpton robimy poobozowe spotkanie przy ognisku. Mamy zamiar wyznaczyć wówczas datę kolejnego Zlotu (zimowisko lub okolice Wielkanocy 2026) oraz podzielić się pomysłami na kolejne projekty. Bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami na komunikatorach społecznościowych lub mailowo:
polishaustralianyouthgathering@gmail.com
Z gorącymi pozdrowieniami,
Polish Australian Youth Gathering Team
|