Józef Piłsudski nazywany jest przez Polaków twórcą niepodległej Polski. Wolna, niezależna
i spokojna Polska była Jego marzeniem i życiową dewizą. Bohdan Skaradziński pisał o Nim: „był więcej wart niż dywizja gotowego wojska […] albo nieźle politycznie wyrobiony rząd”. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości warto przypomnieć sobie sylwetkę
i zasługi Marszałka Józefa Piłsudskiego dla Polski i Polaków. Przewodnikami w tej podróży historycznej będą uczniowie uczęszczający obecnie do Polskiej Szkoły Sobotniej im. Edmunda Strzeleckiego w Endeavour Hills.
Czy młode pokolenie Polaków podziela opinię Bohdana Skaradzińskiego na temat Józefa Piłsudskiego? Czy pamięć o tych, którzy oddali swoje życie w obronie najwyższego dobra, jakim była wówczas niepodległa Polska, dalej trwa czy być może zanika z racji upływającego czasu? Myślę, że lektura poniżej zamieszczonych prac oraz projektów przyniesie odpowiedź na te nurtujące nas pytania.
Oto pierwsza porcja prac: Dominik Kiss i Ania Styczen.Józef Piłsudski był jedną z najważniejszych postaci historii Polski XX wieku. Był człowiekiem inteligentnym, charyzmatycznym, stanowczym i wytrwałym. Nie tracił nadziei, nawet w sytuacjach beznadziejnych takich jak bitwa warszawska, 15 sierpnia 1920 r. Pokazał wówczas, jak sytuację bardzo niekorzystną można zamienić w zwycięstwo.
Był człowiekiem z poczuciem humoru, pogodnym i radosnym, choć czasami używał zbyt ostrego języka. Ponadto był niezwykle wyrozumiały. Nie krytykował pracy innych, lecz mówił: “Ja postąpiłbym inaczej”.
Prowadził wraz z rodziną bardzo skromne życie. Część zarobionych pieniędzy oraz wyposażenia domowego przeznaczał na cele społeczne np.: na Uniwersytet Batorego w Wilnie, czy sieroty i wdowy po legionistach.
Piłsudski cieszył się ogromnym szacunkiem wśród żołnierzy, którzy nazywali Go “Dziadkiem”.
Piłsudski budził i nadal wzbudza uznanie i podziw swoich rodaków, dlatego że swoje dziecięce marzenia o wolnej Polsce zamienił w czyn, stając się twórcą niepodległej Polski. W 1921 r. mówił: "Ziściły się moje nadzieje! Wszędzie jak Polska szeroka i długa z najodleglejszych zakątków odezwało się hasło wyzwolenia. (…) Myśmy wyciągnęli szczęśliwy los pomiędzy pokoleniami polskimi, albowiem nasza wiosna kończy się swobodą.
Dominik Kiss, klasa 6, lat 11
 Ania Styczeń, 6 lat |
|