Kategorie:
Wszystkie
Ksiazki
Poezja
Muzyka
Filmy
Spotkania kulturalne
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
14 maja 2021
Zieja.Truth makes free. Soundtrack Album by Cezary Skubiszewski
Muzyka do filmu o ks. Ziei, "niewygodnym" proroku

"Zieja.Truth Makes Free" to tytuł albumu z muzyką do filmu o legendarnym kaznodziei, ks. Janie Ziei. Twórcą muzyki jest wybitny kompozytor mieszkający w Melbourne, Cezary Skubiszewski, mający w dorobku muzykę do wielu filmów. en.wikipedia.org/wiki/Cezary_Skubiszewski Kim był ksiądz Jan Zieja? Podajemy za Wikipedią: Jan Zieja (ur. 1 marca 1897 w Ossem, zm. 19 października 1991 w Warszawie) – polski duchowny, działacz społeczny, tłumacz, publicysta i pisarz religijny, uczestnik wojny z 1920, obrony z września 1939, kapelan Szarych Szeregów i AK (ps. „Wojciech”, „Rybak”), uczestnik powstania warszawskiego, działacz opozycji demokratycznej w PRL, podpułkownik WP, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Dzieje ks. Zieji przedstawia książka "Niewygodny prorok. Ks. Jan Zieja" autorstwa Jacka Moskwy.W opisie książki czytamy: Gdy chodzi o dobro bliźniego, nie ma miejsca na kompromisy.Ksiądz Jan Zieja – świadek XX wieku, który całym życiem służył Bogu i człowiekowi. Podczas doświadczeń kampanii w 1920 roku z przykazania „Nie zabijaj!” uczynił swoje credo. W ciężkich czasach był zawsze blisko tych, którzy go potrzebowali – trakcie drugiej wojny światowej pełnił funkcję naczelnego kapelana Szarych Szeregów, Batalionów Chłopskich oraz Batalionu „Baszta” w Powstaniu Warszawskim.

Natchniony prorok i charyzmatyczny kaznodzieja, który asystował przy pierwszych zakonnych ślubach świętej Faustyny Kowalskiej i przyjął konspiracyjną przysięgę Witolda Pileckiego, a także prowadził rekolekcje, w których uczestniczył biskup Karol Wojtyła. Choć przyjaźnił się ze Stefanem Wyszyńskim, w zasadniczych sprawach potrafił przeciwstawić się nawet jemu. Zawsze w wirze zmian, został jednym z pierwszych członków Komitetu Obrony Robotników.

Duszpasterz napędzany ewangelicznym przykazaniem miłości. Apostoł Kościoła ubogiego, który nigdy nie przyjmował pieniędzy za posługi religijne.

Książka Niewygodny prorok powstała w oparciu o szerokie badania archiwalne, świadectwa współczesnych, a także rozmowy z samym bohaterem. To lektura krzepiąca, po raz pierwszy w sposób pełny prezentująca życie ks. Jana Ziei.

W ub. roku powstał film biograficzny Roberta Glińskiego pt "Zieja" z aktorami Andrzejem Sewerynem w roli ks. Jana i Mateusza Więcławka jako młodego ks. Jana. Film opowiada o życiu i działalności ks. Jana Ziei (1897–1991). Przedstawione są one podczas retrospekcji w trakcie przesłuchań i rozmów księdza z Adamem Grosickim, majorem SB. Główny bohater zostaje przedstawiony m.in. podczas wojny polsko-bolszewickiej, kiedy na ochotnika zostaje kapelanem w 8 Pułku Piechoty Legionów; jako duszpasterz w zakładzie dla ociemniałych w Laskach; w trakcie powstania warszawskiego; po II wojnie światowej na ziemiach odzyskanych, kiedy prowadzi działalność charytatywną i organizuje dom matki i dziecka oraz z Jackiem Kuroniem w Komitecie Obrony Robotników w latach 70. XX w.


W albumie znajdują się następujące kompozycje:
1. Suite
2. The First Meeting
3. At the Hospital
4. Bolshevik War
5. Landscape after the Battle
6. Confession
7. Private Meeting
8. Warsaw Uprising
9. Church After Battle
10. You Have to Forgive
11. Bishop Convention
12. A Journey to Jacek
13. Laudate Dominum
14. Finale

Na Youtube już jest dostępnych kilka kompozycji, można się domyślać, że lada moment będzie juz komplet.

You Tube.Suite

Poza tym kompozycji można wysłuchać w następujących aplikacjach:

Applemusic

Deezer

Spotify

Opr. ESK.