Kategorie:
Wszystkie
Ksiazki
Poezja
Muzyka
Filmy
Spotkania kulturalne
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
30 października 2018
Pokłosie Festiwalu Polonijnego LOSY POLAKÓW
Uroczyste rozdanie nagród 3 listopada na Foksal

Projekcje filmowe podczas Uroczystego Rozdania Nagród Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2018”.Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny. Sobota 3 listopada 2018 , Centrum Prasowe Foksal, ul. Foksal 3/5 Warszawa.
10.00 Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim (13F032) - 37’ reż. Małgorzata Brama prod. Fundacja Artystyczna Erina B Zwiastun- Cudzoziemcy w PW Opowieść o żołnierzach i cywilach, którzy razem z Polakami stanęli razem do walki o wolność. Film ten jest hołdem jaki Powstańcy Warszawscy składają w większości bezimiennym cudzoziemcom.

10.40 Rzeczpospolita Iwonicka. Warto wiedzieć, trzeba zobaczyć (13F037) - 35' reż. Bogdan Miszczak Agencja Produkcji Radiowej, Telewizyjnej i Wydawniczej "Obiektyw" Bogdan Miszczak Polska e” Polska Rzeczpospolita Iwonicka - zwiastun Film opowiada historię utworzenia w Iwoniczu Zdroju w 1944 r. republiki partyzanckiej. Rozkazem komendanta Obwodu AK Krosno, kpt. Stanisława Wenklara, ps. Wujek zdobyto Iwonicz. Dokonały tego oddziały: dywersyjny obwodu ppor. Franciszka Kochana (ps. Leszek, Obłoński) oraz bojowy Iwo, placówki AK w Iwoniczu kr. Irys kpt. Eugeniusza Werensa (ps. Pik). Zdobycie uzdrowiska rozpoczęło w Obwodzie AK Krosno akcję „Burza”. Bogdan Miszczak jest pomysłodawca i producentem cyklu filmów fabularno-dokumentalnych "Historyczny pejzaż Podkarpacia", m.in. "Jako w niebie, tak i w Komańczy", "Czas leśnych kurierów".

11.20 Obrus Babci (13F009) - 3’ i Krzyż Babci Zofii (13F007) - 4" reż. Joanna Polak prod. Fundacja Pogranicze Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach Polska. Krótkie filmy animowane poświęcone są polskim tradycjom i rodzinnym i były realizowane m.in. podczas organizowanych przez Joanne Polak - wspólnie z dziećmi i dorosłymi - warsztatów i eksperymentów z video instalacje symultaniczna. Joanna Polak jest autorka ponad 105 filmów animowanych, zrealizowanych przez ponad 15 lat i prezentowanych ponad 300 festiwali.

11.30 Generał Rowny. Ambasador Pokoju (13 F 002) - 46’41’’ reż. Wiesław Dąbrowski prod. TVP/ Fundacja „Ave Art. Filmowa opowieść ukazująca działalność wojskową, dyplomatyczną i społeczną generała Edwarda Rownego, współpracownika i doradcę pięciu prezydentów USA. Film pokazuje życiową drogę bohatera od dzieciństwa aż do osiągnięcia najwyższych pozycji w armii USA i administracji prezydenckiej. Wykorzystano dokumentalne rejestracje wypowiedzi generała Rownego oraz innych świadków historii - jego współpracowników, przyjaciół i członków rodziny, m. in. gen. Johna Cushmana, gen. Geoffreya Cheadle'a, Roberta C. Heatha, Leonarda Baldygi, synów - Michaela, Johna, Paula, córki Marii Carol, senatora Chucka Haglal, Władysława Zachariasiewicza (102 - letniego działacza polonijnego). Ilustracją są oryginalne materiały archiwalne filmowe, fotografie, artykuły prasowe, rysunki i mapy.

12.20 Kobieta Skala (13 F 006) - 19’ reż. Monika Meleń prod. TVP Kraków Polska Kobieta skała - zwiastun Bronka ma obecnie 92 lata, mieszka pod górą Mount Rainer, która jest czynnym wulkanem. urodziła się w Polsce. W Sandomierzu w rodzinie żydowskiej. Mając 14 lat trafiła wraz z rodziną do obozu, wszyscy jej bliscy zginęli… ją uratowało tylko to, ze był rok 1945, obóz wyzwalano, a ją nieprzytomną młoda dziewczynę zabrała łódź ze Szwecji. Wyszła za mąż za Szweda, ale szybko przenieśli się do Ameryki. Pod koniec życia zapragnęła po wielu probach – zdobyc szczyt wulkanu.Odtąd nazwana została panią z Gór… Lady of the mountains. Bronka marzy by któregoś dnia wrócić do Sandomierza, gdzie zostały resztki najpiękniejszych dziecięcych wspomnień.

12.45 Przerwa na kawę 13.15 Do zobaczenia Polsko (13F034) - 41’26” reż. Maria Guzy prod. TVP Polonia Polska Film o Polakach mieszkających w RPA– łączy ich przynależność do Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu, które w tym roku obchodzi 75-lecie istnienia oraz osoba pani Barbary Kukulskiej, prezes zjednoczenia, redaktor naczelnej „Wiadomości Polonijnych„.Film „DO ZOBACZENIA POLSKO” to 4 różne historie - 4 głównych bohaterów opowiada nam o swoich losach w Afryce, powodach opuszczenia kraju, życiu w RPA, dniu dzisiejszym tego państwa po jego historycznych przemianach. Dzięki ich opowieściom mamy okazję poznać bliżej historię żyjącej w nim polskiej emigracji, jej stosunku do Polski i polskości, miejscu jakie zajmuje w rozwoju tamtego kraju oraz osobiste sukcesy i towarzyszące im rozterki związane z życiem na drugim końcu świata.

14.00 Upside Down (13F047) - 47’ reż. Violeta Kardynal prod. Violeta Kardynal Kanada (Kanada) Zwiastun Upside Down „Upside Down” to pierwszy i chyba jedyny dokument o kampanii oszczerstw wobec Polski m.in. w Ameryce Północnej i na zachodzie Europy. Chodzi o fałszowanie historii poprzez multiplikację kłamstw w rodzaju określeń „polishdeathcamps”, ale nie tylko. Wypowiedzi uczniów z elitarnych szkół kanadyjskich, którzy nie są nawet zażenowani swoim brakiem wiedzy zestawione są z reakcją jednego z pierwszych więźniów KL Auschwitz, Mirosława Firkowskiego (zmarłego w 2014 r.) Tytuł „Upside Down” oznacza całkowite odwrócenie ról kata i ofiary. Film ukończono w 2007 roku, zdjęcia kręcono w Ameryce Północnej, Niemczech i Polsce. Nad dokumentem zrealizowanym ponad 10 lat temu patronat objęli śp. Prezydent Lech Kaczyński i śp. Janusz Kurtyka (ówczesny szef IPN). Niestety, po zmianie rządu w Polsce w 2007 r., polityka historyczna w Polsce wraz z rządami PO-PSL zmieniła się o 180 stopni i film mógł być wyemitowany w TVP dopiero w 2017 r. - mimo wcześniejszej entuzjastycznie przyjętej premiery w Toronto z udziałem ministra Jasona Kenney, kanadyjskich parlamentarzystów i szerokiej kanadyjskiej widowni. Oraz emisji w kanadyjskiej telewizji OMNI.

14.50 z cyklu: Historia w ożywionych obrazach cz. 2 Polska Niepodległa Wigilia na Syberii - Jacek Malczewski - (13F077) - 18’ ; Wejście Strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc - Stanisław Kaczor- Batowski (13F079) - 15’ reż. Marek Brodzki prod. Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych Polska Historia w ożywionych obrazach - zwiastun Cykl stanowi 20 ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniem do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021


Kadr z filmu Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim

16.00 Uroczyste Rozdanie Nagród Festiwalu „Losy Polaków 2018” 18.00 Poczęstunek – dyskusje 19.30 Błękitna Armia 1917-1919 (13F013) - 67’ reż. Leszek Wiśniewski prod. TVP Lublin Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie zwiastun Błękitnej armii Opowieść o największej polskiej formacji zbrojnej w I wojnie światowej złożonej głównie z ochotników polskich z całego świata. Fabularyzowany film dokumentalny prezentujący narodziny, losy, szlak bojowy Armii Polskiej we Francji i jej dowódcy – gen. Józefa Hallera. Jej siła militarna i morale żołnierzy pozwoliły Polakom zająć miejsce wśród zwycięzców Wielkiej Wojny i wpłynęły w poważny sposób na decyzje Konferencji Wersalskiej. Film jest kroniką wydarzeń towarzyszących powstaniu, formowaniu, walkom Błękitnej Armii aż do przybycia do Polski w kwietniu 1919 roku.

Niedziela 4 listopada 2018 Centrum Prasowym Foksal , ul. Foksal 3/5 Warszawa 14.00 Pamięć śladów (13F081) - 56’ reż. Ignacy Szczepański prod. Studio Filmowe Kronika (Polska) Pamięć śladów - zwiastun W wyniku agresji ZSRR setki tysięcy Polaków jesienią 1939 i w mroźne miesiące 1940 bezprawnie deportowanych zostało w śniegi Syberii. Film dokument fabularyzowany przedstawia pełną dramatycznych elementów walkę Romualda Michniewicza o wydobycie swoich najbliższych z Imperium Zła. Romuald, polski oficer, aresztowany przez władze sowieckie i osadzony na Łubiance, natychmiast po zwolnieniu na mocy amnestii, po układzie Majski-Sikorski, wstępuje do Armii Andersa i rozpoczyna starania o odszukanie i uwolnienie swojej rodziny. Ocalił żonę Janinę i córkę Romę. W dalekim Bulajewie na zawsze zostali jego ojciec Antoni i babcia Agnieszka.

14.50 Archipelag Gułag (13F046) - 41’ reż. Eugeniusz Starky prod. Studio Elita Art. (USA) Archipelag Gułag - zwiastun Film stanowi retrospekcje wydarzeń sprzed lat i prezentuje wzruszające świadectwa ludzi , którzy przeżyli zesłanie na Sybir podczas II Wojny Światowej. Archiwalne zdjęcia i wypowiedzi wzmacniają grozę i tragedię tamtych dni - zarówno dla indywidualnych osób jak i całego Narodu Polskiego.

| 15.50 Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie - zwiastun (13F056) - 2’ Jarosław Krasnodębski prod. Studio Filmowe Lwów Tam był mi raj - zwiastun Prezentowany zwiastun jest zapowiedzią filmu dokumentalnego „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie”, który już wkrótce zostanie udostępniony szerszej publiczności. Opowiada on o losach dawnych mieszkańców Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk) zmuszonych po wojnie do opuszczenia rodzinnego miasta i osiedlenia się po drugiej stronie nowej granicy Polski.

15.55 Polska szeroko otwartymi oczami (13F055) - 4’ reż. Grażyna Śpiewak prod. Grażyna Śpiewak (Białoruś) https://youtu.be/YwZtUzid7AE amatorskie video złożone z własnych zdjęć autorki, na których przygląda się rożnym ważnym miejscom w Polsce. Autorka mieszka w Grodnie (Białoruś). Należy do Wspólnoty "Młoda Polonia" i od 2002 bierze udział w rożnych imprezach Polonijnych.

16.00 Złączyć się z Narodem…( 13F020) - 75’ reż. Jerzy Szkamruk prod. Fundacja 12 Gwiazd Zwiastun - Złączyć się z narodem Wypędzeni ze swych domów, stłoczeni ciasno w bydlęcych wagonach. W nieludzkich warunkach przewiezieni tysiące kilometrów tam, gdzie niebo łączy się z ziemią. Represjonowani, zmuszani do katorżniczej pracy. Przez dziesięciolecia Ojczyzna o nich zapomniała. Postrzegani jako „przybysze ze wschodu”. Zdołali jednak zachować polską tradycje, wiarę i marzenia o powrocie do kraju swych przodków choć jako „ostatni” wymarzonej Ojczyzny jeszcze nie odzyskali.

17.30 Dyskusja o filmie Jerzego Szkamruka

18.30 Poczęstunek 20.oo Zakończenie.

KOMITET ORGANIZACYJNY FESTIWALU ” LOSY POLAKOW 2018”: Zygmunt Gutowski - prezes Fundacji PEP, dyrektor programowy tel. +48 602126206 Ryszard Łączyński - dyrektor Festiwalu tel. +48 502496182 Magdalena Kozerska - dyrektor organizacyjny Festiwalu +48 502496181 Paweł Woldan – reżyser filmowy i telewizyjny, przewodniczący Jury Festiwalu =================================================================================== Fundacja Polska-Europa-Polonia, ul. Witolińska 6/44; 04-185 Warszawa, POLSKA internet: www.warszawa.mazowsze.pl, e-mail: pep@fundacjapep.pl ; pep@warszawa.mazowsze.pl Konto: Bank Pekao S.A. nr. 46 1240 1053 1111 0010 0567 7112.