Kategorie:
Wszystkie
Ksiazki
Poezja
Muzyka
Filmy
Spotkania kulturalne
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
10 czerwca 2018
W kręgu przedwojennych filmów
W Starym Kinie: Córka generała Pankratowa

Zrealizowana w 1934 roku "Córka generała Pankratowa" to opowieść o zakazanej miłości z wielką historią w tle. Główna bohaterka, Aniuta (Nora Ney), jest córką bezwzględnego rosyjskiego generała (Kazimierz Junosza-Stępowski), bezlitośnie walczącego z rewolucjonistami. Dziewczyna początkowo nie zgadza się z hasłami buntowników, ale płynąca w jej żyłach polska krew i miłość do przystojnego rewolucjonisty (Franciszek Brodniewicz) zmieniają jej nastawienie.

Mimo wielkich gwiazd w obsadzie i zaangażowania Juliana Tuwima (napisał piosenkę "Kto usta twe całował"), film nie trafił szybko do kin. Wzbudził protesty ludzi pamiętających sfilmowane wydarzenia, również cenzura nie była dla niego łaskawa. Ostatecznie – po dokręceniu kilku scen, wycięciu wszystkich kontrowersyjnych wątków i zmianie tytułu (pierwotnie był to Zamach na Skałłona) – został dopuszczony do dystrybucji.

W zbiorach Filmoteki Narodowej–Instytutu Audiowizualnego znajdują się dwie różne kopie filmu. W latach 2011–2013 wszystkie materiały filmowe poddano konserwacji i digitalizacji w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Natomiast w 2017 roku w Archiwum Stanowym w Albany odnaleziono oryginalną listę dialogową, co pozwoliło odtworzyć najbardziej prawdopodobną wersję filmu.

Córka generała Pankratowa, reż. Mieczysław Znamierowski, Józef Lejtes, 1934, 76 minut


Film będzie wyświetlony 15 czerwca 2018 r. w Kinie Iluzjon w Warszawie. Przed projekcją - prelekcja: o filmie i fenomenie Nory Ney porozmawiają Stanisław Janicki, polski pisarz, dziennikarz i scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina oraz Grzegorz Rogowski, filmograf FINA, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" oraz artykułów w „Starym Kinie”.

Ale kto ma daleko do Warszawy, niechaj pocieszy się piosenką Tuwima w wykonaniu słynnej gwiazdy Nory Ney.

Nora Ney - Kto usta twe całował. Posłuchaj archiwalnego nagrania

Czasopismo Stare Kino.