Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
12 sierpnia 2009
Życiorysy (i zdjęcia) nowych konsulów
Daniel i Małgorzata Gromann
Daniel Gromann urodził się w 1972 r. w Warszawie. Jest absolwentem iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1997 r. W okresie studiów spędził rok na stypendium Open Society Institute na University of Arkansas w Fayetteville w USA. Po zakończeniu studiów w Polsce powrócił na kolejny rok na University of Arkansas, na studia podyplomowe w zakresie kultury latynoamerykańskiej; pracował tam również jako asystent.

Po powrocie do Polski zdał egzamin do MSZ i w październiku 1998 r. rozpoczął aplikację dyplomatyczno-konsularną, której ostatnim etapem był dziewięciomiesięczny staż w Ambasadzie RP w Bogocie. Od sierpnia 2000 r. pracował w Departamencie Ameryki MSZ, zajmując się stosunkami dwustronnymi ze Stanami Zjednoczonymi. W marcu 2001 r. rozpoczął misję w Ambasadzie RP w Hawanie, gdzie był pracownikiem do spraw politycznych, w randze początkowo I sekretarza, następnie radcy. Spędził na Kubie ponad 6 lat, a w ostatnich dwóch latach pobytu, do sierpnia 2007 r., kierował Ambasadą jako chargé d’affaires a.i.

W okresie pracy na wyspie zaskarbił sobie wdzięczność członków kubańskiej prodemokratycznej opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, którzy nominowali go do „Nagrody na rzecz Dyplomacji Zaangażowanej”, przyznanej mu w marcu bieżącego roku przez argentyńską organizację pozarządową CADAL. Wspominany jest dobrze również przez kubańską Polonię, której zawsze udzielał życzliwego wsparcia.


Daniel Gromann z synem Michałem

Po zakończeniu misji na Kubie, w październiku 2007 r. pan Gromann powrócił do Departamentu Ameryki, do Wydziału Ameryki Łacińskiej, gdzie zajmował się, jako radca a następnie I radca, stosunkami z Kubą, Wenezuelą i państwami karaibskimi, a także zagadnieniami tematycznymi, takimi jak pomoc rozwojowa.

W dniu 9 sierpnia 2009 r. pan Gromann rozpoczął misję jako Konsul Generalny RP w Sydney. W pierwszych wypowiedziach dla „Pulsu Polonii” stwierdza: „Bardzo się cieszę, że nowy etap swojej pracy rozpoczynam właśnie w Australii, tak pięknym i nowoczesnym kraju, z którym łączą nas przyjazne stosunki i w którym zamieszkuje tak liczna i znacząca Polonia. Pragnę nawiązać i rozwijać kontakty ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami i osobami, tak by wspólnie działać na rzecz promocji Polski oraz interesów naszego kraju i naszych rodaków zamieszkujących w Australii. Z oczywistych względów moje pierwsze spotkania będą miały miejsce głównie w Sydney, ale w nadchodzących miesiącach zamierzam także odwiedzić pozostałe większe skupiska Polonii w różnych stanach w celu osobistego zapoznania się i nawiązania roboczych kontaktów”.

Pan Gromann posługuje się biegle językiem angielskim i hiszpańskim. Zna dobrze język rosyjski; obecnie uczy się francuskiego.

W życiu prywatnym i czasie wolnym – jeżeli można w ogóle o takim mówić w przypadku pracowników służby zagranicznej – zainteresowania pana Gromanna krążą, w sposób kreatywny, wokół muzyki, komputerów i literatury. W 2005 r. zadebiutował jako pisarz powieścią z gatunku science-fiction pod tytułem „Trzecie świadectwo”, wydaną przez lubelską „Fabrykę Słów”. Interesuje się muzyką, w tym zwłaszcza północnoamerykańskim folkiem z lat 50. i 60. XX wieku, piosenką poetycką oraz muzyką etniczną z różnych stron świata. W trakcie pobytu na Kubie zainspirował powstanie unikatowego albumu piosenek Jacka Kaczmarskiego po hiszpańsku, śpiewanych przez niezależnego kubańskiego śpiewaka Ciro Diaza, który w ostatnim roku zyskał duże uznanie w kręgach internatów w Polsce, trafiając także do polskich mediów. W wolnych chwilach projektuje także gry komputerowe w stylu retro.

Pan Gromann jest żonaty – sylwetkę jego małżonki przedstawiamy poniżej. Państwo Gromann mają siedmioletniego syna Michała, który w tych dniach stawia pierwsze kroki w australijskiej szkole.

Małgorzata Gromann urodziła się w 1973 r. w Warszawie. W 1997 r. ukończyła Wydział Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Szkole Głównej Handlowej. Pracę w MSZ rozpoczęła w 1998 r. od aplikacji dyplomatyczno-konsularnej, kończąc ją – podobnie jak mąż – dziewięciomiesięcznym stażem w Ambasadzie RP w Bogocie.


Małgorzata Gromann

Od sierpnia 2000 r. pani Gromann pracowała w Departamencie Analiz Ekonomicznych MSZ, specjalizując się w zagadnieniach związanych z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W marcu 2001 r. rozpoczęła pracę w Ambasadzie RP w Hawanie, gdzie zajmowała się sprawami związanymi z kulturą i promocją, prowadząc m. in. biuletyn informacyjny placówki „Polonia de hoy”. Po zakończeniu misji na Kubie, w październiku 2007 r. pani Gromann rozpoczęłą pracę w Departamencie Współpracy Rozwojowej MSZ na stanowisku ds. koordynacji współpracy rozwojowej prowadzonej przez Unię Europejską.

W Konsulacie Generalnym RP w Sydney pani Gromann jest konsulem do spraw paszportowych, wizowych i obywatelskich. Pani Gromann zna dobrze język angielski, hiszpański i rosyjski; uczy się francuskiego. Interesuje się współczesną literaturą i kinem. Lubi podróże i pływanie.