Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
18 lutego 2008
Kto ma skuteczny pomysł na sponsora dla Strzeleckich z Poznania?
Puls Polonii prosi o pomoc!

Przygotowania do Mound & Mt Kosciuszko Festival są w pełnym toku. Starszyzna aborygeńska regionu Monaro przyjęła nasze zaproszenie na festiwal. Mamy wspaniałych sponsorów w postaci dyrekcji National Parks & Wildlife Services, Rotary Club oraz władz lokalnych: Cooma-Monaro Shire Council oraz Snowy River Shire Council, są też inni sponsorzy, zarówno australijscy jak i polonijni. I chyba dzięki ich pomocy starczy nam na wszystkie festiwalowe potrzeby, czy prawie na wszystkie---- z wyjątkiem biletów lotniczych dla dwójki wspaniałych ludzi z Poznania. Bardzo byśmy chcieli, aby Monika i Norbert Oksza-Strzeleccy byli z nami i wzięli pod pomnikiem Strzeleckiego w Jindabyne udział w pierwszym festiwalowym Zlocie Strzeleckich.

Monika i Norbert (którego rodzinna genealogia wykazuje pokrewieństwo z Pawłem Edmundem Strzeleckim) podróżowali po świecie śladami słynnego przodka. Na kanwie tych podróży powstał film dokumentalny w reżyserii Anny Piasek, z piękną, kostiumową częścią historyczną, w której Monika i Norbert grają role Pawła i jego ukochanej Adyny. Film jest w fazie montażu, w marcu ma go wyświetlić Discovery Historia TVN – a w kwietniu mamy nadzieję obejrzeć go w Jindabyne i w Cooma. Roboczy tytuł brzmi „Sladami Pawła Edmunda Strzeleckiego”.

Film obejrzymy, jeśli go przywiozą młodzi Strzeleccy, którzy w tak krótkim czasie, jaki nam pozostał do festiwalu, starają się znaleźć sponsorów na bilety lotnicze. Próbują tu i tam, skrzydła mają już połamane, ale jak piszą, nadziei nie tracą. A może my jesteśmy im w stanie pomóc? Może w Australii znajdą się jacyś sponsorzy, którzy „po kawałku” zafundują im bilety? Może Ty, może Wy znacie kogoś, kto z pobudek patriotycznych będzie łaskaw pomóc? Dajcie znać. Piszcie do nas: redakcja@pulspolonii.com. Można też napisać bezposrednio do młodego Strzeleckiego norbert@strzelecki.org


Monika (po lewej) w roli Adyny Turno

Co więcej można powiedziec o filmie? Otóż w części historycznej mamy zobaczyć Adama Mickiewicza (gra go Mariusz Sobański). W roli narratora – Janusz Napierała, dyrektor Gimnazjum im. Pawła E. Strzeleckiego w Poznaniu. W części współczesnej wypowiadac się będą: prof. Lech Trzeciakowski (historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Aleksander Posern-Zieliński, etnograf oraz prof. Zbigniew Przychodniak, historyk literatury z tego samego uniwersytetu, wspomniany już dyrektor J. Napierała i znany podróżnik i miłośnik Australii Marek Tomalik.

Na filmie będą oczywiście romantyczne i dramatyczne sceny, w tym scena nieudanego porwania Adyny, scena pobicia Strzeleckiego przez hrabiego Turno, praca u księcia Sapiehy, wyjazd Strzeleckiego z kraju, list wysłany do Adyny z Góry Kościuszki wraz z kwiatem, spotkanie z Adyną po latach. Autorem zdjęć do filmu jest Andrzej Kamiński. Zdjęcia były kręcone w pałacu w Czerniejewie, czołowym zabytku Wielkopolski. Młodzi Strzeleccy obiecali przysłać piękne fotosy z planu filmowego, abyśmy je włączyli do naszej festiwalowej wystawy.

Ernestyna Skurjat-Kozek

www.strzelecki.org

Podajemy linki do poprzednich artykułów o Strzeleckich z Poznania.

Dwie półkule - jeden duch

Jadś goście z Poznania


Norbert w roli Pawła Strzeleckiego