Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 wrzesnia 2007
Filmowe spotkanie z Yoramem Grossem
Magdalena Kopydłowska

Yoram Gross z Conradem Olsenem i Adamem Wąsielem
W piątek, 31 sierpnia w Konsulacie RP w Sydney odbyło się spotkanie z Yoramem Grossem, wybitnym reżyserem i producentem filmów animowanych i pełnometrażowych dla najmłodszych.

Yoram Gross urodził się w 1926 roku w Krakowie, gdzie studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagielońskim. Muzyka była jego wielka pasją, ale jak sam żartobliwie przyznaje, zrozumiał, że raczej nigdy nie dorównałby Mozartowi i w 1947 roku rozpoczął pracę w filmie. Był asystentem polskich reżyserów: Cenkalskiego i Buczkowskiego; współpracował również z holenderskim dokumentalistą Yorisem Ivensem.

W 1950 Gross wyemigrował do Izreala, gdzie zanim rozpoczął karierę niezależnego producenta i reżysera, długo pracował jako kamerzysta i operator kroniki filmowej i filmów dokumentalych. W 1968 roku Gross wraz ze swoją żoną Sarą i synem Guyem przeniósł się do Australii. Wtedy właśnie powstało studio filmowe The Yoram Gross, które przez ostatnie 30 lat wyprodukowało ok 34 filmów animowanych, w tym 16 pełnometrażowych.

Gross twierdzi, że jego przygoda z animacją zaczęła się, gdy odkrył, że rysunek jest najbardziej adekwatnym i precyzyjnym sposobem komunikowania się z publicznością. W animacji nie ma dodatkowego medium w postaci aktora i nie ma błędnej interpretacji. Yoram Gross wierzy też, że dzieci mają niesamowitą, bardzo osobistą płaszczyznę porozumienia z rysunkiem. Zawsze kochał dzieci i tworzył z myślą o najmłodszych odbiorcach na całym świecie.

Yoram Gross jest laureatem wielu nagród filmowych, oraz prestiżowego Orderu Australii (1995), przyznanego w uzaniu jego wkładu w rozwój kinomatografii dla najmłodszych w Australii. Do jego najsłynniejszych filmów należą: Dot and the Kangaroo (1977), The Little Convict (1979), Sarah (1983) i Blinky Bill (1992).

Piątkowemu spotkaniu w licznym gronie polonijnym towarzyszyły jednak projekcje mniej znanych animacji wykonanych w ostatnich latach dla Disney Channel Movies, adaptacji poematu Nathana Grossa „Krakowska Jesień” oraz krótkich występów młodych polskich muzyków: Conrada Olsena z Melbourne i Adama Wąsiela z Sydney.


Yoram Gross z małżonką, państwem Sarkowiczami, młodymi muzykami i rodzicami Conrada

Yoram Gross przyznał, że praca nad tym ostatnim projektem sprawia mu wiele satysfakcji, nie tylko dlatego, że może pomóc młodym, utalentowanym artystom, ale może również połączyć pracę zawodową ze swoją kolejną, wielka pasją: muzyką. Sam reżyser przyznał się, że uważa się za wielkiego szczęściarza, bo każdy dzień w pracy sprawia mu wiele radości.

Magdalena Kopydłowska