Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 lipca 2007
XIII Kongres Gospodarczy Polonii Świata w Warszawie
Relacja Krzysztofa Bajkowskiego

Kiedy pisałem kilka dni temu w reflekcjach z mojej podroży do Polski i wspominalem, że powiało tam optymizmem, miałem na myśli również czerwcowe spotkanie biznesu polonijnego, jakie odbyło się w budynku polskiego Parlamentu. Do 1989 roku wspólpraca gospodarcza z Polonią w zasadzie nie była obiektem zainteresowania ze strony władz. Dopiero warunki pełnej demokracji jakie powstały po tzw. Okrągłym Stole, otwarcie Polski na świat, wprowadzenie zasad gospodarki rynkowej spowodowało prawdziwe zainteresowanie Polonią i Polakami za granicą.

Od 16 do 18 czerwca ponad 300 firm uczestniczyło w Warszawie w XIII Kongresie Gospodarczym Polonii Świata. Organizatorami tego spotkania były: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie. Patronat nad tą prestiżową imprezą objęli: Premier RP oraz Minister Gospodarki.

Pierwszego dnia obrady Kongresu odbyły się w sali Kolumnowej Sejmu. W kolejnych dniach uczestnicy przenieśli się na Lubelszczyznę - 17 czerwca do Lublina i 18 czerwca do Zamościa.

Tegoroczny Kongres miał na celu zaprezentowanie możliwości gospodarczych Polski w zakresie inwestycji oraz współpracy kooperacyjnej przedsiębiorstw województwa lubelskiego i był skierowany do przedstawicieli biznesu z krajów, gdzie Polonia jest najsilniejsza i najbardziej aktywna.

Według wyliczeń PAIiIZ, we wschodnich województwach Polski interesy prowadzi ponad 300 inwestorów zagranicznych i jest ich dwa razy mniej niż w województwach zachodnich. Organizatorzy Kongresu chcą te proporcje zmienić i skierować zainteresowanie polonijnych inwestorów na tereny wschodniej Polski.

Marszalek Wojewodztwa Lubelskiego Jaroslaw Zdrojkowski dla Pulsu Polonii - posłuchaj

Marszalek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier Roman Giertych - goscie Kongresu

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Rządu, wicepremier Roman Giertych, Marszałek Senatu – Bogdan Borusewicz, Marszałkowie wschodnich województw , członkowie Zarządu PAIiIZ oraz przedstawiciele zagranicznego biznesu i organizacji Polonijnych zaangażowanych we współpracę gospodarczą z Polską, a także Wicegubernator stanu Illinois - Patrick Quinn

Sytuacja gospodarcza Polski powinna skłaniać inwestorów, a szczególnie inwestorów pochodzenia polskiego, do budowania stosunków gospodarczych z naszym krajem - powiedział podczas otwarcia Kongresu Wicepremier Roman Giertych. Giertych mówił o zmianach politycznych w Polsce, które przyczyniły się do otwarcia naszego rynku na świat, i jednocześnie dały szanse gospodarczego rozwoju. „Polska jest jednym z najlepszych miejsc w Europie, przeznaczonych do inwestycji” uzasadniał. Szczególnie zajął się rynkiem polskich mediów, które według niego, bardzo potrzebują wsparcia – nie tylko finansowego, ale merytorycznego. W świetle szczytu UE, podczas którego Polska walczy o pierwiastkowy system ważenia głosów, znamiennie zabrzmiały słowa: „Dzięki historii wiemy, że nie ma miejsca na kraje słabe”.

Sala obrad Kongresu (foto.PAIiIZ)

Wicepremier Giertych z racji pełnienia w rządzie rownież funkcji ministra edukacji narodowej mówił o potrzebie integracji istniejacego już systemu szkól sobotnich z systemem edukacji w Polsce aby dać szansę młodzieży polonijnej do powrotu do kraju, do studiowania w Polsce a także ogłosił plany utworzenia specjalnej internetowej szkoły dla Polaków zamieszkałych za zagranicą.

Fragment przemówienia Romana Giertycha - posłuchaj

Z kolei prezes Fundacji Polonia, dobrze znany wszystkim biznesmenom polonijnym Ludgier Olszewski, przekonywał, w jaki sposób zagraniczni inwestorzy mogą pomoc swojej ojczyźnie w rozwoju gospodarczym, na zasadach partnerstwa i wymiany doświadczeń. „Nie chodzi o to, aby Polonia „dawała”, ale żeby nawiązać taka współpracę, która zaowocuje obopólnymi korzyściami”- podsumował.

Roman Giertych przemawia na Kongresie Polonii

Paweł Poncyliusz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, omawiając sytuację gospodarczą Polski, dodał: - Nie chcemy, by Polska stała się jedynie kowalem dla Europy. Czeka nas rozwój i modernizacja podstawowej infrastruktury. Są na to przeznaczone potężne pieniądze z Unii Europejskiej.

Fragment przemówienia Pawła Poncyliusza - posłuchaj

Paweł Poncyliusz mówi dla Pulsu Polonii - posłuchaj

Gubernator Quinn podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie wolności gospodarczych i wskazywał najważniejsze jego zdaniem branże inwestycyjne: - Wolność gospodarcza jest jedną z najważniejszych amerykańskich wartości. Bez niej, nie moglibyśmy się dziś zebrać i rozmawiać o możliwości inwestycyjnych Polski – powiedział Quinn. – W XXI wieku jedną z najważniejszych branży inwestycyjnych jest ekologia. Daje ona wiele możliwości inwestycji, które generują zyski i miejsca pracy, na przykład inwestowanie w odnawialne źródła energii, biopaliwa, dbanie o czystą wodę. Miejsca pracy podążają za zieloną energią – dodał Gubernator.

- Tegoroczny Kongres Gospodarczy Polonii Świata jest dużą szansą na rozwój gospodarczy i promocję Polski Wschodniej, a szczególnie województwa lubelskiego – powiedziała Wiceprezes PAIiIZ Grażyna Sićko.

Podczas Kongresu zostało również otwarte w Warszawie Centrum Biznesu Polonijnego, oferujące wsparcie doradcze i organizacyjne polonijnym przedsiębiorcom, którzy będą zainteresowani rozpoczęciem w Polsce działalności gospodarczej.

Uczestnicy Kongresy brali udział też w branżowych spotkaniach panelowych a także w wielu wypadkach potraktowali przyjazd do Polski jako doskonalą okazję do bezpośredniego nawiązania kontaktów biznesowych.

Przedsiębiorca z Mediolanu Ryszard Donigiewicz z firmy Export Promotions poszukiwał kontrahenta, z którym mógłby kooperować w budowie ośrodków i obiektów turystycznych oraz w zakresie infrastruktury turystycznej.

Biznesmen Jerzy Raczkowski z firmy Commercial Investment Division, mieszkający od ponad 30 lat w Kanadzie, przyjechał do Polski w celu współpracy, między innymi na rynkach nieruchomości, w budownictwie i przemyśle meblowym.

Mówią uczestnicy Kongresu - posłuchaj


Marek Krawczyński

Architekt z Australii - Marek Krawczyński powiedział, że przyjechał na Kongres Gospodarczy Polonii Świata, gdyż jest przekonany, że Polska to kraj przyszłości, potrzebuje jednak lepszej promocji na świecie. – To kraj godny zaufania i ogromnych możliwości inwestycyjnych – mówił Krawczyński. W trakcie obrad w Warszawie przedstawil swoj projekt Wielkiej Wystawy Narodowej – "Polska Przyszłość”

Przemówienie Marka Krawczyńskiego – cz.1

Przemówienie Marka Krawczyńskiego – cz.2


W trakcie obrad Kongresu , w korytarzach Sejmowych obyła się konferencja prasowa wicepremiera i ministra edukacji Romana Giertycha. Oto fragment tej konferencji, jaki udało mi się zarejestrować. Giertych mówił m.in. o sejmowej komisji ds banków i koniecznosci stawienia się przed nią Aleksandra Kwaśniewskiego, o mundurkach szkolnych a także o odbywającym się właśnie Kongresie Polonii.

Konferencja prasowa Romana Giertycha (fragment) – posłuchaj


Konferencja prasowa Romana Giertycha
W dokumentach Kongresu zwrocono uwagę na najmłodszą Polonię pisząc m.in.

Młodzi ludzie, którzy u progu doroslego , samodzielnego życia, zostali zmuszeni do migracji ekonomicznej, są szczegolnie podatni na utratę tożsamości narodowej i izolację od Polskiej rzeczywistości, jednocześnie ta grupa Polonii wykazuje zdolność oddolnej samoorganizacji. I ta niezwykle cenna umiejętnośc powinna być w Polsce nie tylko promowana, ale rownież systemowo wspierana. Powstała w ostatnich latach w Londynie organizacja “Poland Street”, wywodząca się z najświeższej emigracji ekonomicznej, działająca na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest dobrym przykladem oczekiwań i problemów z jakimi spotykają się Polacy za granicą. Uruchomila ona m.in. Wirtualne Biuro porad, gdzie można otrzymać informacje nt.: prawa pracy, zakładania i prowadzenia firm oraz własnej działalności gospodarczej, dostępnej pomocy i opieki społecznej, porad psychologicznych oraz tłumaczeń.


wiceprezes PAIiIZ Grażyna Sićko
Aktywność młodej emigracji na polu gospodarczym, przejawiająca się zakladaniem malych przedsiębiorstw, otwieraniem sklepow z polską żywnością, często takze jej produkcją, wedlug typowo polskich receptur, jest tym obszarem, który nasz kraj powiniwn wspierać, udzielając konkretnej pomocy... leży to jak najbardziej w interesie Polski.

Główne kierunki wspólpracy z Polonią organizator Kongresu - PAIiIZ jako agencja rządowa upatruje uczynienie z Polonii sztandarowej wizytówki Polski poprzez przygotowanie ośrodków polonijnych do roli partnera w zakresie realizacji zadań gospodarczych a także integracji środowisk polonijnych na rzecz współpracy z Polską. Wymiar gospodarczy upatruje się jako domena młodszej części Polonii, ponieważ wydaje się on być jej bliższy. Starsza Polonia jako posiadająca większe doświadczenie i dorobek w danym kraju, mogłaby udzielić wsparcia.

Komplement pod adresem Polonii Grażyny Sićko - wiceprezeski Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, organizatorki Kongresu - posłuchaj

Tekst, zdjęcia i nagrania Krzysztof Bajkowski


Uczestnicy Kongresu przed siedzibą Centrum Biznesu Polonijnego


Uczestnicy Kongresu w Sali Kolumnowej Sejmu RP