Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
11 czerwca 2007
39 Zjazd Rady Naczelnej - dzień pierwszy
Bożena Pagin

W sobotę 9 czerwca w zalanym deszczem Sydnej rozpoczął się 39-ty Zjazd Rady Naczelnej. Przed wejściem na salę obrad zajęto się weryfikacją mandatów wyborczych. Osiemnastu delegatów otrzymało 70 mandatów, które podzielili między wybranych delegatów swoich organizacji. Federacja w NPW wykupiła 15 mandatów, a Federacja w Wiktorii 22 mandaty. Ogólnie w Zjeździe wzięło udział ok.80 osób.

Zebranych powitał (kończący swoją ośmioletnią kadencję) prezes dr Janusz Rygielski; szczególnie serdecznie powitał konsulów Dobrowolskiego i Jopkiewicza oraz Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Australii księdza W. Słowika.


Rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. W Słowik

Przewodniczącym Zjazdu został Krzysztof Łańcucki, prezes Federacji w Wiktorii.Przyjęto porządek obrad i zajęto się wnioskami, jakie wpłynęły w ostatnim roku do Rady Naczelnej. Właściwie był tylko jeden wniosek, a mianowicie podanie nowej organizacji ‘Zrzeszenie Organizacji Polonijnych’ (ZOP) w NPW o przyjęcie do Rady Naczelnej.

Rada Naczelna odrzuciła ten wniosek powołując się na Statut RN, który zinterpretowano tak, że w jednym stanie nie może być dwóch organizacji parasolowych, gdyż może zaistnieć konflikt interesów. ZOP odwołał się więc do Zjazdu o ponowne rozpatrzenie podania, przedstawiając swoje cele i wyrażając chęć współpracy ze wszystkimi organizacjami polonijnymi. W tym miejscu prezes Jerzy Krajewski zaprotestował osobiście przeciwko przyjęciu ZOPu do RN motywując to próbą ‘rozbijania Polonii’.

Przeprowadzono głosowanie. Za przyjęciem ZOPu do RN były 23 mandaty, a za odrzuceniem 48 mandatów. Tak więc ZOP nie został przyjęty do RN na Zjeździe.


Od lewej: K.Lańcucki, J.Krajewski

Przystąpiono do poprawek w Konstytucji RN i tu prowadzący zebranie K. Łańcucki w brutalny sposób odebrał głos osobie nie posiadającej mandatu, uzasadniając to tym, że tylko delegaci posiadający mandaty mogą zabierać głos na tym Zjeździe.

Następnie ustępujący prezes RN dr J. Rygielski przedstawił swoje obszerne sprawozdanie. W jego sprawozdaniu na plan pierwszy wysuwały sie trzy punkty:

1. Sukces POL-ARTu; 2. Lustracja; 3. Wizyta polskich parlamentarzystów.

Prezes ubolewał, że mimo iż społeczeństwo polskie wzbogaciło się i zadomowiło na dobre w Australii, to nie wykazuje większego zainteresowania polskimi organizacjami społecznymi, ponieważ „panuje w nich nieprzyjemna atmosfera”.

Przedstawiono też sprawozdania skarbnika, Komisji Arbitrażowej i podkomitetów, w tym sprawozdanie prezesa Funduszu Wieczystego. Rozpoczęto dyskusje nad sprawozdaniami. Najwięcej zainteresowania wzbudziło sprawozdanie Funduszu Wieczystego, które nie określiło, na jakich zasadach i jakimi kryteriami Fundusz kieruje się przy rozdziale pieniędzy.

W Skład Funduszu Wieczystego wchodzą : prezes M. Małecki, z-ca J. Solka- Krajewska, sekretarz Stan Mikołajski, panowie Dobrucki, Mider, Tarmas (wszyscy z Federacji w NPW) a także ks. Tadeusz Przybylak i pan Suchowiecki (ten ostatni z Brisbane). Postulowano utworzenie podkomitetów Funduszu Wieczystego w poszczególnych stanach Australii.

Języczkiem u wagi był spór Federacji w NPW z ‘Lajkonikiem’, któremu Federacja odebrała upoważnienie mandatu wyborczego. Zwrócono uwagę na to, że organizacje należące do federacji posiadają ‘independent statute’ i mandat można im dać, a nie odebrać. Pan Zbigniew Sudułł (rzecznik prasowy Rady i ekspert w sprawach statutowych) zwrócił uwagę na punkty w statucie, które Komisja Arbitrażowa mogła rozważyć na korzyść ‘Lajkonika’.

Pani Marianna Łacek podziękowała wszystkim, którzy pomagają w organizacji ‘Konkursów Muzycznych imienia Ewy Malewicz’ ze szczególnym uwzględnieniem zasług prezesa Krajewskiego. Pan Pawlik zwrócił uwagę na zablokowanie odbioru TV Polonia przez internet dla nowych użytkowników. Prosił o interwencję RN w tej sprawie.

Po krótkiej przerwie odbyły się wybory do RN. Nowym prezesem został pan Andrzej Alwast, v-ce prezesem pani Ita Szymańska. Będą oni przewodzić RN wraz z dziewięcioma innymi osobami dobranymi na Zjeździe.


Nowy prezes A.Alwast z nową wiceprezeską I. Szymańską. Foto K. Kozek

Przedstawiono budżet i zadania RN na następny rok. - Pani Misiak z Australii Południowej zwrócila uwagę na brak filmów i programów o Polsce w Telewizji SBS; mówiła też o przygotowaniach do Pol-Art 2009 w Adelajdzie. - Przedstawiono propozycję zarganizowania petycji Polonii Australijskiej do władz Nowej Południowej Walii w sprawie zachowania nazwy Góry Kościuszki. - Dr Z. Derwiński z Melbourne zaproponował wykorzystanie roku Josepha Conrada (wybitnego pisarza anglojęzycznego polskiego pochodzenia) do promocji Polski wsród Australijczyków. - Pani H. Szunejko z Perth opowiedziała, w jaki sposób dzięki wydaniom broszur i buletynów o Polsce Polonia z WA propaguje Polskę wśród Australijczyków. - Pani Bożena Szymańska przedstwiła petycję Fundacji Kulturalnej „ Pulsu Polonii „ o włączenie tańców wg muzyki T. Kościuszki do repertuaru polonijnych zespołów folklorystycznych w Australii.

Ksiądz Rektor W.Słowik podsumował pracę ustępującego prezydium; działalność ustępującego po ośmiu latach prezesowania dr Rygielskiego określił jako trudną i zwinną, ale bardzo udaną. Za jego prezesury RN stawała w obronie polskiego imienia, prowadziła kampanię na rzecz obrony nazwy Góry Kościuszki), umocniła pozycję Polaków wśród Australijczyków, zarazem umacniając pozycję Polonii wśród Polaków w Kraju.

Ustalono, że następny zjazd Rady Naczelnej odbędzie się za rok w Adelajdzie.

Bożena Pagin


Od lewej: B. Szymańska, Ela Cesarska,Z.Derwiński, H.Szunejko, J. Suchowiecki, W. Szupryczyńska. Foto K. Kozek