Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 marca 2024
Jak Toruń został polskim miastem…tajemnica ruin Część. III i ostatnia
Riho Okagami-Siedlecka, Andrzej Siedlecki

Riho przed zamkiem w Malborku
Oto korpus najemników, chroniący zamek w Malborku, stolicy Państwa Krzyżackiego, z powodu niezapłaconego żołdu …sprzedał zamek Kazimierzowi… i Wielki Mistrz jak niepyszny, zmuszony był zamek oddać.

W wojnach toczących się w połowie XV wieku zwyciężał ten, kto miał więcej pieniędzy, by najemników opłacić.

Zwycięstwo i porażka zależały więc też od zasobów finansowych, które i dzisiaj decydują o wyniku wojny.[]Związek doskonale o tym wiedział i zbierał fundusze wojenne dla króla Kazimierza. Dziadek Kopernika, senior Łukasz Watzenrode też poparł króla finansowo, a on sam, wraz ze swoimi żołnierzami brał nawet udział w bitwie przeciw Krzyżakom.

Król Kazimierz potrzebując więcej funduszy na walkę z Krzyżakami, nakazał szlachcie płacenie dodatkowych podatków, nadając jej nowe przywileje. Gdańskowi również przyznał ogromne uprawnienia handlowe, a miasto zapewniło zwiększone fundusze, dzięki którym król zatrudnił dużą liczbę najemników. Do walk z Krzyżakami chętnie przyłączali się także mieszczanie, a kupcy z Gdańska i Elbląga zorganizowali flotę i toczyli bitwy morskie z flotą krzyżacką na Zalewie Wiślanym, odnosząc spektakularne zwycięstwa. Krzyżacy przegrywali i miasta przez nich zajęte także padały jedno po drugim, a we wrześniu 1466 roku, poddało się ostatnie miasto krzyżackie - Chojnice.


Podpisanie II Traktatu Toruńskiego 1466, mal. Marian Jaroczyński Wikipedia

W toruńskim Ratuszu Staromiejskim podziwialiśmy duży obraz, przedstawiający podpisanie II Traktatu Toruńskiego, ustanawiającego warunki pokojowe wojny 13 - letniej. Na tronie, na podwyższeniu po lewej stronie znajduje się Kazimierz IV Jagiellończyk, a w centrum stoi z piórem, brodaty, ubrany w biały płaszcz z czarnym krzyżem Ludwig von Erlichshausen, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego. Oczywiście, nie wygląda na zadowolonego. Nic dziwnego, bowiem Krzyżacy zostali wypędzeni do Prus Wschodnich, a ich państwo stało się państwem wasalnym Polski. Stolicą Państwa Krzyżackiego został Królewiec.


W centrum Dwór Artusa w Toruniu-tu podpisano II Traktat Toruński

Na mocy tego Traktatu zachodnia część Państwa Krzyżackiego, w tym Gdańsk, Toruń, Elbląg i Malbork (Prusy Królewskie) oraz przyległe do nich Biskupie Księstwo Warmińskie, stały się częścią Królestwa Polskiego. Natomiast wschodnia część Prus została, niestety w rękach Krzyżaków, którzy i w przyszłości nie pozbędą się agresji wobec sąsiadów. Siedem lat później, w Toruniu, gdzie trwał pokój i dobrobyt, i nadal jeszcze żyły emocje związane ze zwycięstwem w wojnie trzynastoletniej, przyszedł na świat w 1473 roku Mikołaj Kopernik.


Mikołaj Kopernik, człowiek Renesansu, astronom, matematyk, doktor 1473-1543

Urodził się już w polskim mieście jako poddany Polskiego Królestwa.
Wydawało się, że zagrożenie ze strony Krzyżaków zniknęło na zawsze. Ale germański duch militarny, ciągle był nienasycony i żądny sąsiedzkich terytoriów.

Gdy Kopernik osiągnął pełnoletność, Krzyżacy po raz kolejny podjęli próbę najazdu na terytorium Polski, sprawiając kanonikowi Kopernikowi, zarządzającemu dobrami warmińskiej kapituły katedralnej w Olsztynie - niemałe kłopoty.


Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

A nieodbudowanie, rozebranego i zniszczonego przez niemieckich rebeliantów krzyżackiego zamku w Toruniu, pozostawienie do dnia dzisiejszego jego muru i fundamentów, o których była mowa - jest symbolem zwycięstwa woli mieszkańców nad opresją i agresorem.

W tym wypadku, symbolem zwycięstwa Niemców, którzy wybrali nieopresyjne Królestwo Polskie, stając się jego poddanymi.

A zamek zburzyli, żeby NIGDY już Krzyżacy
do polskiego miasta nie wrócili!

(zdjęcia autorów, Wikipedia)

Zobacz:https://andrzejsiedlecki.pl/