Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
10 października 2023
Z Polonii do Sejmu Rzeczypospolitej
Bożena Szymańska
Dnia 24 września 2023 roku w Marayong miało miejsce spotkanie przedwyborcze pana Adama Gajkowskiego, Prezesa Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii, który został wybrany przez Światowe Stowarzyszenie Republika Polonia jako niezależny kandydat Polonii do Sejmu Rzeczypospolitej. Polonia z całego Świata, która głosuje w okręgu Warszawa i zagranicą ma szansę na wybranie swojego posła. Pan Adam Gajkowski startuje z listy PiS z numerem 20, który symbolizuje 20 milionową Polonię.

Krótka nota biograficzna
Adam Marian Gajkowski urodził 15 kwietnia 1960 roku w Sopocie. Wydarzenia z Grudnia 1970 ukształtowały jego patriotyczny kręgosłup. Łuna nad miastem, zapłakane oczy mamy, która wróciła ze Stoczni Gdańskiej, gdzie pracowała i czołgi dudniące pod oknami napawały 10-letniego chłopca grozą. Drugim wydarzeniem, które było swoistym bierzmowaniem to strajki 1976 roku w Radomiu, Ursusie i kilku innych zakładach – w tym w Gdańsku. Nastolatek bierze udział w wygwizdaniu PZPR-u na wiecu zorganizowanym w celu potępienia strajkujących robotników.

Po ukończeniu Technikum Energetycznego z dyplomem Technika Energetyka ze specjalizacją w energetyce cieplnej rozpoczyna pracę w Zakładzie Energetyki Gdańsk, gdzie w sierpniu 1980 roku kieruje strajkiem, co jest konsekwencją przedsierpniowego zaangażowania w działania o charakterze patriotycznym. Następnie zostaje przewodniczącym Założycielskiej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Adam Gajkowski reprezentuje ZRE Gdańsk w Regionalnym Komitecie Strajkowym w Stoczni Gdańskiej. Po spacyfikowaniu strajków rozpoczyna działalność w antykomunistycznym podziemiu. W marcu 1982 r. zostaje aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych za niezaprzestanie działalności związkowej, na którą oprócz akcji o charakterze antykomunistycznym składały się też działania charytatywne, które polegały na niesieniu pomocy osobom internowanym i skazanym oraz ich rodzinom.

W maju 1985 r. z paszportami z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy PRL-u zostaje wraz z żoną, na skutek szykan i tymczasowych aresztowań, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Od tego czasu mieszka w Sydney w Australii.

Wspomaganie edukacyjnych działań polonijnych
Pierwszymi kapłanami jakich Adam Gajkowski spotkał na australijskiej ziemi byli księża z Towarzystwa Chrystusowego, co przełożyło się na jego zaangażowanie w prace związane z Duszpasterstwem Polonijnym. Od początków pobytu oo. Paulinów w Australii jest również związany z paulińskim Sanktuarium w Penrose Park. Wykonując niezliczoną ilość drobnych i wielkich prac, począwszy od wydania cegiełki, która pomogła zbierać fundusze na cele związane z paulińskimi potrzebami a skończywszy na napisaniu scenariusza, reżyserowaniu i graniu w Pasji Jezusa Chrystusa, którą po raz pierwszy wystawiono w 1990 roku. Dziś na przedstawienie Męki Pańskiej w Wielki Piątek do Penrose Park przybywa około 4000 osób.

Adam Gajkowski bierze udział i współorganizuje antykomunistyczne demonstracje pod konsulatem PRL-u w Sydney. Po 1989 roku wyraża swój sprzeciw wobec układów z komunistami w Magdalence organizując między innymi protesty pod konsulatem PRL-u w Sydney. W 10 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zostaje współwydawcą pisma „Po Prawicy”. Jest też współzałożycielem przedstawicielstwa ROP w Australii i Nowej Zelandii oraz redaktorem i współwydawcą pisma ROP. W 2005 roku współorganizuje obchody 25. rocznicy powstania „S” w Sydney. Ruch Odbudowy Polski Jana Olszewskiego.

W sierpniu 2005 roku zostaje jednym z współzałożycieli Stowarzyszenia Nasza Polonia, któremu przewodzi przez 14 lat. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością na rzecz krzewienia polskiej kultury i historii. Członkowie założyciele są byłymi więźniami politycznymi, ich poglądy zawierają się w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. Starają się też pomagać osobom w potrzebie, które zasłużyły się dla Rzeczpospolitej. Między innymi Nasza Polonia zaangażowała się w akcję sadzenia „Dębów Pamięci” i do dnia dzisiejszego uczczono w ten sposób 21 Polskich Oficerów zamordowanych przez sowietów. W 2018 roku Członkowie Stowarzyszenia Nasza Polonia w uznaniu zasług nadają Adamowi Gajkowskiemu tytuł Honorowego Prezesa SNP.

W 2009 r. Adam Gajkowski zostaje koordynatorem Sydneyskiego Społecznego Komitetu Obchodów 25 rocznicy Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W roku 2011 Stowarzyszenie Nasza Polonia jak i Adam Gajkowski osobiście zostali na XV Forum Polonijnym uhonorowani przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu medalem Mecenasa WSKSiM. W lutym 2013 roku Adam zostaje uhonorowany przez Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego statuetką „Animus et Semper Fidelis” (Odważny i zawsze wierny).

Inne wyróżnienia to: odznaczony za działalność na rzecz niepodległości Polski Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Jest też członkiem Korpusu Opozycji Antykomunistycznej, członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP IX kadencji powołanej przez Marszałka Stanisława Karczewskiego we wrześniu 2016 roku.

W 2018 roku zostaje prezesem Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia. Jest też współzałożycielem i członkiem zarządu Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia – patriotycznej ogólnoświatowej organizacji polonijnej założonej w 2020 roku oraz członkiem editorial board/doradcą Kuryera Polskiego w USA.

Światowe Stowarzyszenie Republika Polonia wybrała Adama Gajkowskiego jako kandydata światowej Polonii do Sejmu Rzeczypospolitej w nadchodzących wyborach 15 października 2023 roku.

Na spotkaniu w Marayong Adam Gajkowski przedstawił swój program działania, jeśli zostanie wybrany do Sejmu jako przedstawiciel światowej Polonii.

Wspomaganie edukacyjnych działań polonijnych.
PiS wprowadziło kilka ciekawych rozwiązań dotyczących polonijnej edukacji. Strzałem w dziesiątkę są legitymacje szkolne dla dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia w polonijnych placówkach edukacyjnych, pozwalające na korzystanie ze zniżek w czasie pobytu w Ojczyźnie. Adam Gajkowski uważa też, że powstanie Instytutu Kolbego, mimo trudnego startu, będzie krokiem we właściwym kierunku. Edukacja polonijna na dobrym poziomie w zakresie języka, historii i kultury ubogaca polonijną młodzież, ale też tworzy polonijną tarczę obronną przeciwko szkalowaniu dobrego imienia Polski i Polaków. Adam jest zdania, że główne potrzeby Polonii w zakresie edukacji to pomoc państwa w utworzeniu w dużych skupiskach polonijnych całotygodniowych szkół oraz dotacje na utworzenie lub utrzymanie katedr języka polskiego na uniwersytetach w krajach zamieszkania Polonii.

Inwestycja w Polonię 21 wieku.
Organizacje polonijne są właścicielami domów i klubów zlokalizowanych w wielkich miastach całego świata. Działki są warte kilkanaście, a w niektórych przypadkach kilkadziesiąt milionów dolarów. Zdaniem Adama Gajkowskiego budynki na nich stojące nie spełniają wymogów nowoczesnych standardów. Niejednokrotnie wokół polskich domów i klubów stoją nowoczesne wielokondygnacyjne budynki, na ich tle domy polskie jawią się jak skansen z minionego stulecia.

Inwestycja w Polonię 21 wieku jest jedynym sposobem na to, by zachować i rozwinąć własność polonijną. Państwo Polskie powinno przeznaczyć na ten cel 100 milionów dolarów, by móc wykonać dwie inwestycje w ciągu roku. Nie jest to zapomoga a pożyczka lub gwarancja pożyczki na rozbudowę. Instytucja państwowa stworzyłaby też grupę nadzorującą taką inwestycję składającą się z inżyniera budownictwa, architekta, prawnika i doradcy finansowego. Z sumy, jaka zostanie osiągnięta ze sprzedaży, 5% byłoby dochodem Polski, który między innymi pokrywałby koszty utrzymania grupy nadzorującej. Warunkiem udzielenia takiej pożyczki byłby zapis statutowy uniemożliwiający przez np. 50 lat sprzedanie klubu. W wypadku zaniechania działalności przez organizację polonijną miałaby ona warunek przekazania pomieszczeń klubowych innej organizacji polonijnej. Drugim warunkiem byłby przepis do bezpłatnego udostępniania pomieszczeń klubowych polonijnym szkołom, zespołom folklorystycznym i harcerstwu. Inne organizacje polonijne miałby zagwarantowaną możliwość na 50% wynajęcia sal w celu realizowania swoich zobowiązań statutowych.

Na miejsce starych klubów powstaną nowoczesne wielokondygnacyjne budynki. W 25 piętrowym budynku 20 pięter powinno być sprzedanych, by pokryć zaciągnięty dług na rozbudowę. Cztery piętra to są mieszkania, pomieszczenia biurowe i sklepy do wynajęcia. Przynajmniej jedno piętro to nowoczesne pomieszczenia klubowe. Jeżeli klub znajduje się blisko stacji kolejowej lub w centrum miasta jedno piętro wielokondygnacyjnego parkingu też może być udostępnione jako płatny parking.

Mniej biurokracji - usprawnienie dotacji.
Adam Gajkowski proponuje, by organizacje polonijne mogły występować bezpośrednio do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o dotacje, w przypadku małych dotacji nie przekraczających 10 tys. złotych. Podmiot polonijny może zwrócić się o kilka dotacji w jednym roku, ale ogólna suma nie może przekroczyć 30 tys. złotych. Sprawozdanie z wykonania zadania będzie się w takim wypadku ograniczało tylko do merytorycznego opisu z załączonymi zdjęciami lub filmikiem. W przypadku uzasadnionych podejrzeń, że podmiot polonijny nie wykonał prac, do których się zobowiązał, umowa powinna zawierać klauzulę, że taka organizacja musi się szczegółowo rozliczyć. Natomiast każdy wniosek przekraczający powyższe reguły będzie musiał być rozliczony szczegółowo. Także organizacje polonijne korzystające z pomocy polskich fundacji i stowarzyszeń w celu otrzymania grantów będą musiały rozliczać się szczegółowo.

W dniu wyborów, 15 października 2023 roku, kandydatura Adama Gajkowskiego będzie umieszczona na liście nr. 4 pozycja 20. Głosujmy na Adama Gajkowskiego, kandydata światowej Polonii.

Bożena Szymańska