Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 czerwca 2023
Strzelecki na Poznańskiej Sobótce
Głuszyna wystartowała na parowcu P.E. Strzelecki

Po czteroletniej przerwie w Poznaniu odbyły się uroczystości sobótkowe! "Parada Sobótkowa - Fyrtle na Warcie". W piątek 23 czerwca 2023 r. odbył się barwny korowód łodzi, potańcówka, wspólne wyplatanie wianków i pokaz teatru ognia. To wyjątkowe wydarzenie, łączące słowiańską tradycję ludową i miejski zwyczaj obchodów poznańskich Wianków.Główną atrakcją była kolorowa parada łodzi i tratew płynących rzeką od plaży Rataje do Starego Portu. Załogi popłyną na tratwach z instalacjami, które nawiązują do historii i symboli danego fyrtla oraz banderami przygotowanym przez mieszkańców. Oto relacja Marzeny Moryson-Patalas, szefowej Zarządu Osiedla Głuszyna.

Zostaliśmy zaproszeni jako osiedle do uczestniczenia w paradzie sobótkowej.Mielismy przygotować instalację o naszym osiedlu, co jest jego symbolem, z czego jesteśmy dumni, co chcemy zakomunikować innym poprzez instalacje i proporzec własnej robot, o czym marzymy. Skonstruowalismy Parowiec Konik Morski w celu uhonorowania zasług P.E.Strzeleckiego i podkreślenie obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego. Na proporcu znalazły się: rzeka Głuszynka, zabytkowy kościół szlak i kościół Świętego Jakuba z organami, OSP Poznań-Głuszyna, 31BLT, Szkoła nr 53 im.Pawła Edmunda Strzeleckiego. Głuszyna to przyrodniczo urokliwa okolica.

Marzenia naszych mieszkańcow, to: ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż płotu 31.BLT i Dom Kultury z Centrum Edukacji Międzynarodowej im.P.E.Strzeleckiego. Mieliśmy tylko jedną minutę na prezentację i wykrzyczenie postulatów. Jak się okazało, byliśmy najgłośniejszą grupą i najbardziej kolorową.

Parada Sobótkowa od początku cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców. Cieszę się, że po latach przerwy możemy ponownie wspólnie świętować letnie przesilenie nad Wartą - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wydarzenia związane z obchodami Nocy Świętojańskiej mają w Poznaniu długą tradycję. Pierwsze Wianki w stolicy Wielkopolski zorganizowała polska młodzież 23 czerwca 1872 roku nad brzegiem Warty za Bramą Szelągowską. Inicjatorką wydarzenia jest Katarzyna Wala, Stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Wilczak. Organizatorami: Miasto Poznań oraz Stowarzyszenie Klub Kajakowy "Panta Rei".

Polecamy ciekawe linki:

Masa zdjęć i filmik

Głuszyna FB, masa zdjęć oraz Dyplom z okazji zajęcia III miejsca

Zapowiedź Urzędu Miasta Poznania

Relację wzbogacamy zdjęciami nadesłanymi przez Marzenę Moryson-Patalas.


Jak widzimy, parowiec powstał w Głuszynie, w bambarskiej stodole, tej samej, w której w maju odbyło się spotkanie z Monero Ngarigo i Chórem Djinama Yiliga