Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 listopada 2011
Pamiętamy! (papieską pielgrzymkę do Melbourne)
Witold Łukasiak

Dwadzieścia pięć lat temu Papież Jan Paweł II w swojej 32. podróży apostolskiej odwiedził Australię. Tematem wizyty były słowa Ewangelii (J 14, 5): „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. Podczas przemówień Jan Paweł II poruszał wiele zagadnień, lecz najbardziej znamienne są słowa: Moja wizyta ma być zachętą dla kościelnej wspólnoty Australii, a zwłaszcza dla ludzi świeckich, do zdecydowanego opowiedzenia się po stronie życia i miłości, prawdy i sprawiedliwości oraz godności każdej osoby ludzkiej. W Melbourne Ojciec Święty spotkał się z Polakami 28 listopada na stadionie MCG. Było to historyczne wydarzenie dla Polonii australijskiej.

Dzień ten jest dla nas ciągle żywy i taki pozostanie. Przeżycie duchowe prawdziwie wielkie. Papież wygłosił homilię, z wezwaniem PAMIĘTAJCIE!, w której zwrócił się do nas, żebyśmy opowiadali się za dobrem, pięknem i życiem, w Bogu szukali ostatecznych wartości i dawali pierwszeństwo Bożej mądrości i prawu Bożemu. Młodym Polakom przypomniał żeby pamiętali, gdzie tkwią nasze korzenie.

Po śmierci Papieża Pawła VI konklawe kardynałów wybrało w sierpniu 1978 roku Następcę św. Piotra w osobie Kardynała Albina Luciano z Wenecji. W liście pasterskim do Archidiecezji Krakowskiej Słowo po wyborze Ojca Świętego Jana Pawła I Ks. Kardynał Karol Wojtyła napisał: Przybrał on sobie imię Jana Pawła I, ażeby uwydatnić szczególną więź z obu swoimi znakomitymi Poprzednikami Janem XXIII oraz Pawłem VI. To tłumaczy dlaczego Nasz Papież przybrał imię Jana Pawła II.

Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie, które były charakterystyczne dla Jego pontyfikatu. W 1986 roku, w kolejnej papieskiej pielgrzymce, jednej z najdłuższych, odwiedził: Bangladesz, Singapur, Fidżi, Nową Zelandię, Australię i Seszele. W Australii przebywał od 24 do 30 listopada kolejno w następujących miastach: Canberra, Brisbane, Sydney, Hobart, Melbourne, Darwin, Alice Springs, Adelaide, Perth. Celem pielgrzymki było: przemierzenie Australii śladami Pawła VI jako „pielgrzym, pasterz, brat i przyjaciel”. Papież Paweł VI przebywał w Australii w 1970 roku.


Dzieci witają Ojca Świętego


Okładka broszury z programem uroczystości

Do Melbourne Ojciec Święty przybył 27 listopada, około godziny szóstej wieczorem. Prosto z lotniska Tullamarine pojechał do Katedry św. Pawła, gdzie odmówił modlitwę i zapalił Świecę Jedności. Na miejscu powitał Go anglikański Arcybiskup Melbourne, David Penman. Wieczorem wygłosił przemówienie podczas uroczystego nabożeństwa ekumenicznego na Melbourne Cricket Ground. Następnego dnia Papież rozpoczął duszpasterskie obowiązki o ósmej rano.

Odwiedził uczniów szkoły katolickiej w parafii św. Leona Wielkiego w North Altona, Centrum Sportu i Rozrywki, gdzie przemawiał do studentów i absolwentów katolickich szkół nauczycielskich, przytułek dla bezdomnych Ozanam House w North Melbourne, oraz Mercy Maternity Hospital, oddział intensywnej terapii. Wziął udział w procesji w Katedrze św. Patryka, by po modlitwach przemówić do kleryków i seminarzystów z całej Australii oraz odprawił uroczystą Mszę św. na terenie toru wyścigowego Flemington, gdzie wygłosił homilię poświęconą roli ludzi świeckich w Kościele katolickim. Tak wyglądał dzień Papieża przed spotkaniem z Polonią australijską na stadionie MCG.




Przybycie Papieża wyznaczone było na godzinę ósmą piętnaście wieczorem. Bramy stadionu otwarto już o dwunastej w południe. Zgromadziło się blisko pięćdziesiąt tysięcy Polaków, a sądząc po transparentach powitalnych przybyli przedstawiciele Polonii prawie ze wszystkich stanów australijskich. Obecni byli też przedstawiciele grup narodowościowych ze Wschodniej Europy: Litwini, Czesi, Ukraińcy, Łotysze, Słowacy i Węgrzy. Przy wejściach na stadion, zespół pań z biało-czerwonymi rozetkami wręczał w pamiątkowej torbie kolorową broszurę-program i specjalny, poświęcony wyłącznie Ojcu Świętemu numer Tygodnika Polskiego w barwnej okładce. Wokół stadionu powiewały polskie i australijskie flagi, a ogrodzenie wokół boiska opięte zostało biało-czerwoną wstęgą. Podium papieskie z białą łodzią, żaglem na krzyżu, kolorową tęczą i napisem Solidarni, tonęło w zieleni i kwiatach.

Przed przybyciem Papieża prezentowały się polskie zespoły folklorystyczne i artyści, w widowisku słowno-muzycznym pn. Koncert Wyczekiwania. Po występach artystycznych wkroczyła procesja z darami złożona z pocztów sztandarowych organizacji polonijnych, kapłanów i ministrantów. Rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji Ojca Świętego. Przewodniczył jej J.E. Ks. Arcybiskup Szczepan Wesoły, wtedy Delegat Prymasa Polski dla Polonii Zagranicznej, w koncelebrze trzydziestu ośmiu duszpasterzy polskich, siedmiu księży australijskich i jednego łotewskiego. Zakończyła ją wspólnie śpiewana pieśń "My chcemy Boga". Po Mszy św. rozpoczęło się Czuwanie program modlitewno-artystyczny.


Polski Papież z abp Szczepanem Wesołym i abp Thomasem Little

Michał Filek w artykule "Pamiętajcie!" (Tygodnik Polski z 20 grudnia 1986 roku) napisał: " Po miesiącach wyczekiwania, po miesiącach duchowych i organizacyjnych przygotowań,nadszedł wreszcie ten Dzień, największy Dzień w historii australijskiej Polonii, Dzień jej spotkania z Wielkim Rodakiem i Duchowym Ojcem, Namiestnikiem Chrystusa na Ziemi, Papieżem Janem Pawem II.

O zapowiedzianej godzinie w bramie stadionu ukazuje się papamobil witany burzą oklasków i gromkim Sto lat. Samochód objeżdża wkoło boisko, a Papież pozdrawia wiernych zgromadzonych na trybunach. Następnie zasiada w łodzi piotrowej w towarzystwie Sir Francisa Little, Arcybiskupa Melbourne. Witają Go JE Ks. bp Szczepan Wesoły, ks. Stanisław Wrona, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Krzysztof Łańcucki, Prezes Rady Naczelnej Polskich Organizacji w Australii. Wspólny śpiew "Witaj Ojcze Święty" i Oberek w wykonaniu połączonych zespołów folklorystycznych kończą powitanie i rozpoczyna się Liturgia Słowa, którą prowadzi Papież.


Poczty sztandarowe


Tańczą połączone zespoły polonijne

Podczas Liturgii Słowa wygłasza do nas homilię. Przypomina młodym Polakom podwójną odpowiedzialność. Odpowiedzialność z czego wyrastacie, w czym tkwią Wasze korzenie, Wasza tożsamość, a także odpowiedzialność za to w co wrastacie, co tworzycie, za Wasza nową Ojczyznę. Na zakończenie mówi Nie bójcie się! Chrystus zwyciężył świat! (por. J16,33). Zwyciężył i zwycięża w człowieku i poprzez człowieka. Papieskie błogosławieństwo zamyka Liturgię Słowa. Trybuny śpiewają "Boże coś Polskę", tak jak przez dziesiątki lat po każdej polskiej mszy, a Papież schodzi na murawę stadionu, do chorych w inwalidzkich wózkach. Następnie już poza protokółem podchodzi do dzieci i młodzieży zgromadzonej na boisku, rozmawia przez pewien czas i z charakterystycznym gestem pożegnania opuszcza stadion. Następnego dnia rano udaje się w dalszą podróż apostolską po Australii.


Słynne zdjęcie Papieża z kangurem


Australijski miś koala w objęciach polskiego Papieża

To był Wielki Dzień Polonii Australijskiej i wielkie przeżycie dla nas. PAMIĘTAMY!

Melbourne,11.11.11 Witold Łukasiak

Po wizycie Jego Świątobliwości słowa uznania i podziękowania kierowane były zarówno do Komitetu Koordynacyjnego Spotkania Polonii Australijskiej z Papieżem Janem Pawłem II, złożonego z przedstawicieli duchowieństwa i przedstawicieli zorganizowanego społeczeństwa polskiego wszystkich stanów Australii, któremu przewodniczył ks. Rektor Stanisław Wrona, SC, jak i do Komitetu Organizacyjnego Spotkania Polonii Australijskiej z Papieżem Janem Pawłem II w Wiktorii, któremu przewodniczył ks. Wiesław Antoni Słowik SJ i do wszystkich osób współpracujących z Komitetami.

* * * Zdjęcia czarno-białe są autorstwa Ralpha M. Kamińskiego, zdjęcie Papieża z koalą i kangurem pochodzą z internetu, zdjęcia odładki TP - Witold Łukasiak.