Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
24 stycznia 2013
Niezwykłe spotkanie - sylwetka Artysty
Zdzisław Rychlik. Foto. Jacek Dąbal

Byliśmy z Żoną na imieninach u znajomych. Podczas wizyty nawiązałem rozmowę z nowo poznanym, bardzo ciekawym człowiekiem, Artystą. Okazało się, że jest on twórcą białej broni do kultowych, historycznych filmów, takich jak: „Ogniem i mieczem”- reżyserii Jerzego Hoffmana, „Pan Tadeusz”- reżyserii Andrzeja Wajdy, „Quo Vadis”- reżyserii Jerzego Kawalerowicza, „Stara Baśń”- reżyserii Jerzego Hoffmana, a także do wielu inscenizacji teatralnych, jak np. „Król Lear” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego, którego premiera odbyła się w 2006 roku, w „Teatrze na Woli” w Warszawie.

Pan Jacek Wojciech Jan Tomasz Dąbal, bo o nim mowa, pochodzi z zacnej rodziny Dąbalów, herbu „Leliwa”. Urodził się w 1951 roku w Tarnowskich Górach, na Śląsku. Ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych i otrzymał dyplom magistra sztuki w 1974 roku. Od 1976 roku pracował jako dekorator wnętrz w Zespołach Filmowych: „Silesia”, „Tor”, „Poltel”. W latach 1980-1981, jako działacz NSZZ „Solidarność” w Związku Polskich Artystów Plastyków na Śląsku był współorganizatorem „I aukcji dzieł sztuki”, z której dochód był przeznaczony na działalność „Solidarności”.

W czasie stanu wojennego zajmował się głównie malarstwem sztalugowym i malarstwem sakralnym. W 1986 roku przeniósł się do Warszawy. W 1987 roku otworzył w okolicach Ulanowa nad Sanem w województwie Podkarpackim pracownię mieczniczo- szabelniczą. Obecnie od 2004 roku prowadzi pracownię w okolicy Bielska-Białej, w miejscowości Górki.

Pracując dawnymi metodami, tj. współczesnymi dla replik wykonywanej broni,tworzy kopie białej broni od czasów rzymskich aż po XVIII wiek. Dzieła te wykonuje zarówno dla osób prywatnych, kolekcjonerów białej broni, jak i na potrzeby powstających w Polsce grup rycerskich, a także dla teatru i filmu. Dzięki otrzymywanym zleceniom na różne repliki broni, pogłębiał wiedzę techniczną i warsztatową, a także odtwarzał narzędzia służące do jej wytwarzania. Dorobił się w ten sposób wyposażenia warsztatu w unikalne narzędzia dawnych mistrzów warsztatów mieczniczo-szabelniczych.

Pan Jacek Dąbal został uznany przez polskich sławnych reżyserów filmowych i teatralnych za niedoścignionego mistrza w zakresie wytwarzania historycznej białej broni. Stąd stworzone przez niego unikalne repliki broni brały udział w kultowych polskich filmach historycznych.


Buława hetmańska


Artysta przy pracy


Miecz Podbipięty


Buzdygan


Czekan


Gladiusy z Quo Vadis

Praktycznie od 1990 roku ściśle współpracuje z grupami rycerskimi, zajmującymi się rekonstrukcjami dawnych bitew, wytwarzając na ich potrzeby białą broń drzewcową i obuchową. Dzięki przeszło 20 letniemu doświadczeniu zdobytemu w prowadzonej pracowni, jest twórcą wysokiej jakości , wiernych z pierwowzorami historycznymi, egzemplarzy białej broni. Są one wysoko oceniane przez kolekcjonerów i grupy rycerskie, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Stosowana przez pana Jacka technika wytwarzania broni jest bardzo pracochłonna. Wymaga ona perfekcji i dokładności wykonania. Na podstawie znajomości historii broni, odbywa się dobór materiałów do jej wytwarzania, a także stosowane są odpowiadające historycznie realia warsztatowe. To są główne tajemnice doskonałych rezultatów pana Jacka, nie wspominając o jego talencie.


Miecze


Szabla husarska


Szabla ordynka z nożem


Karabela

Mój rozmówca jest osobą skromną i z natury małomówną, więc aby napisać ten reportaż musiałem wręcz szeregiem pytań „wycisnąć” te wszystkie informacje od pana Jacka. Myślę jednak, że się opłaciło!

Wiele wiemy o reżyserach wybitnych filmów, czy spektakli teatralnych, ale często zapominamy o tych cichych bohaterach „drugiego planu”, których talent i ciężka,twórcza praca przyczyniają się niebagatelnie do powstawania tych wielkich zbiorowych dzieł! Jednym z takich ludzi jest właśnie pan Jacek Dąbal.

Tekst na podstawie relacji Jacka Dąbala opracował Zdzisław Rychlik
Zdjęcia: Jacek Dąbal


Szabla perska


Szabla perska cała


Artysta w swym warsztacie


Szabla polska z łańcuchem


Szabla polska


Tasaki gotlandzkie