Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
2 października 2006
Odszedł Bob Lewandowski - aktor, dziennikarz, uczestnik Powstania Warszawskiego
Andrzej Mikołajczyk
W kościele św. Trójcy w Chicago odbył się pogrzeb Roberta "Boba" Lewandowskiego, znanego aktora, dziennikarza, uczestnika Powstania Warszawskiego - pisze red. Andrzej Mikołajczyk z Chicago.

Lewandowski został pochowany na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, w północnej części aglomeracji chicagowskiej. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział jego bliscy, przyjaciele i wielu działaczy polonijnych.

Po uroczystościach pogrzebowych uczestnicy spotkali się w restauracji „Biały Orzeł”, gdzie wspominano artystyczne sukcesy Roberta Lewandowskiego. Zaprezentowano film, który powstał z okazji 40 -lecia pracy artystycznej Lewandowskiego oraz montaż dźwiękowy, przypominający ostatnią audycję radiową „The Bob Lewandowski Radio Show” wyemitowaną ze stacji WSBC 1240 AM w Chicago 30 sierpnia 1991 roku.

Bob Lewandowski zmarł w nocy z piątku na sobotę z 14 na 15 września. Miał 86 lat.

Pozostał aktywny do końca życia. Przez ostanitch kilkanaście lat redagował kolumnę na temat aktualnych wydarzeń w Polsce, w Chicago i w USA w weekendowym wydaniu „Dziennika Związkowego”. Jego ostatnie komentarze ukazały się w wydaniu weekendowym z 14-16 wrzesnia b.r.

Lewandowski był wszechstronie wykształconym człowiekiem. Przed wojną rozpoczął studia w szkole Teatralnej w Warszawie. Ukończył ją w Podziemnym Państwowym Instytucie Teatralnym w Warszawie, zarabiając jednocześnie na życie śpiewaniem piosenek w kawiarenkach.

Jako żołnierz Armii Krajowej zgrupowania „Żywiciel” bierze udzial w Powstaniu Warszawskim. Po klęsce powstania trafia do kilku obozów jenieckich w Niemczech, gdzie uwalniają go ostatecznie Alianci. Organizuje jedną z czołówek artystycznych, która zostaje przydzielona do polskiej YMCA, działającej przy I Dywizji Pancernej Generala Maczka. Następuje tam rozkwit pracy artystycznej, czego dowodem jest założenie przez YMCA Teatru pod dyrekcją Leona Schillera, wybitnego inscenizatora i reżysera.

Z Niemiec Lewandowski jedzie do Anglii, gdzie pracuje dla brytyjskiej YMCA. W swoich wspomnieniach napisał, że często wyjeżdżał do Paryża, gdzie realizował programy radiowe dla polskiej sekcji Radia Francuskiego.

W 1951 roku przeprowadza się na stałe do Stanów Zjednoczonych. Początkowo mieszka w Nowym Jorku, potem pracuje jako dziennikarz w Detroit. W 1953 roku przeprowadza się na stałe do Chicago, gdzie redaguje programy radiowe w różnych stacjach, początkowo w stacji WHFC, potem po 10. latach przeprowadza się do stacji 1240 WSBC. Jego poranny program transmitowany z tej stacji był sluchany przez większość Polonusow aż do ostatniej audycji, nadanej 30 sierpnia 1991 roku.

Lewandowski był człowiekiem, który rozwijał się profesjonalnie przez całe życie, także po przybyciu do Chicago, gdzie studiował przez dwa lata dziennikarstwo telewizyjne w Colombia College. Redaguje tam z jednym z wykładowców serię programów o Polonii pt. Polonaise in Transition.

W 1957 roku został zaangażowany przez sieć telewizyjną ABC, gdzie przez 4 lata redagował program rozrywkowy pt. Polka-go-Around. Wkrótce potem rozpoczął nadawanie własnego programu publicystycznego, transmitowanego przez ABC na kanale 7 pt. Press International, który otrzymał nominację do nagrody Emmy Award. Oba programy są odnotowane w U.S. Congressional Record.

Lewandowski był wybitnym polonijnym pionierem w wielu dziedzinach życia. W 1964 roku zakłada swój pierwszy program telewizyjny w języku polskim WCIU-TV. The Bob Lewandowski Show był emitowany przez WCIU TV kanał 26 i docierał nie tylko do odbiorców w Chicago , w Milwaukee w stanie Wisconsin oraz w South Bend w stanie Indiana. Był to wówczas jedyny polskojęzyczny program telewizyjny, transmitowany poza granicami Polski.

Robert Lewandowski rozwijał również swoją karierę aktorską. Zagral m.in. w znanej komedii Sylwestra Chęcińskiego „Kochaj , albo rzuć” w 1976 roku. Film był częściowo nakręcany w Chicago. Premierę film miał miejsce w Polsce w czerwcu 1977 roku i został bardzo dobrze przyjęty przez polskich widzów.

Lewandowski działał przez wiele lat bardzo aktywnie jako aktor w teatrze „Nasza Reduta” w Chicago.

Zmarły był wieloletnim działaczem Kongresu Polonii Amerykańskiej, nic dziwnego, że na uroczystościach pogrzebowych była obecna liczna delegacja tej organizacji, łącznie z prezesem Frankiem Spulą, Kazimierzem Musielakiem, skarbnikiem Związku Narodowego Polskiego, Johnem Ordonem, sekretarzem ZNP.

W 2003 roku Amerykanska Akademia Telewizyjna (The National Academy of Television Arts and Sciences) uhonorowała Roberta Lewandowskiego za jego pracę w telewizji, przyznając mu Srebrny Krąg (Silver Circle) jako wybitnej postaci amerykańskiej telewizji. Lewandowski był jedynym polonijnym dziennikarzem i producentem telewizyjnym, który został członkiem prestiżowego Srebrnego Kręgu i dożywotnim członkiem Akademii. Uroczystość wręczenia nagród była wielkim wydarzeniem artystycznym w amerykańskim i polonijnym środowisku. Miała miejsce 20 czerwca 2003 roku w Hotelu Hilton & Towers w centrum Chicago.

Wyróżnienie Roberta Lewandowskiego było wyrazem docenienia przez amerykańskie środowiska jego pionierskiej pracy w telewizji polskojęzycznej oraz jego osiągnięć w telewizji amerykańskiej.

Lewandowski stworzył audycje zatytułowaną United Press International i zaprosił do udziału w niej zagranicznych korespondentów UPI, którzy podawali informacje z zagranicy pomijane na ogół w doniesieniach telewizyjnych. Program Lewandowskiego stał się wielkim hitem, był emitowany przez sieć ABC na całą Amerykę, a Lewandowski prowadził go w języku angielskim z wielkim polotem, wykorzytując swoje umiejętności jako aktor i dziennikarz.

Żona zmarłego pozwoliła mi na zrobienie kilku zdjęć pokazujących jej zmarłego mąża Roberta Lewandowskiego na spotkaniach z wybitnymi Amerykanami, np. siedzącego na bankiecie przy stoliku z Ronaldem Reaganem, byłym prezydentem USA (który pracował kiedyś jako dziennikarz radiowy), wymieniającego uścisk dłoni z papieżem Janem Pawłem II, z Geraldem Fordem, byłym prezydentem USA, z wieloma Kongresmenami.

Robert Lewandowski był zaangażowanym społecznie na rzecz innych, potrzebujących pomocy osób. Był inicjatorem wielu zbiórek pieniędzy wśród Polonii na pomoc Solidarności w Polsce, na pomoc dzieciom w Polsce, w krajach byłego Związku Radzieckiego, na cele religijne, na pomoc dla indywidualnych osób. Kwoty zebrane przy jego udziale sięgały setek tysięcy dolarów.

Lewandowski uczestniczyl w wielu doniosłych wydarzeniach polonijnych niemal do końca swojego życia. Nie mógł się samodzielnie poruszać ze względu na stan zdrowia. Przywożono go na wózku inwalidzkim.

Robert Lewandowski posiadal uniknalne predyspozycje jako dziennikarski mentor, który potrafil bez słów zachęcać, inspirować innych do rozwoju sztuki dziennikarskiej i który pracował do końca najlepiej, jak tylko potrafił.

Cześć Jego Pamięci!


Źródło: PAP: Polonia dla Polonii.