Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
6 kwietnia 2010
Listen to audio recordings from Kozzie Fest 2010 (1)
Pierwsze pliki audio z Festiwalu Kościuszkowskiego 2010

Przy dźwiękach Poloneza Kościuszkowskiego publiczność zebraną w sali Memorial Hall w Jindabyne witał konferansjer Dariusz Paczyński, znany aktor i redaktor Radia SBS. Powitał on Ambasadora RP Andrzeja Jaroszyńskiego z małżonką, konsula generalnego Daniela Gromanna z małżonką, posła federalnego Dr Mike'a Kelly, wiceburmistrza Johna Shumacka, radną Neen Pendergast, dyrektora Dave Darlingtona, przedstawicielki starszyzny Ngarigo: Aunty Rae i Aunty Deanna, członków Aboriginal Working Group, złotego medalistę olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego, organizatora Kosciuszko Run Pawła Gospodarczyka, prezeskę Mt Kosciuszko Inc.,Annę Habryn z Perth, gości z Tumbarumba, Annę i Chrisa z "Kosciusko Wines" oraz wielką orkiestrę szkolną z Barker College.

Ta właśnie orkiestra zapoczątkowała koncert galowy poematem symfonicznym "Kosciuszko" skomponowanym przez Brendana Collinsa, który też orkiestrą dyrygował. Prócz braw należały się im prezenty. Dyrektorka festiwalu, Ernestyna Skurjat-Kozek wręczyła p. Collinsowi rzeźbę Kościuszki (ofiarowaną przez etnografa z Cairns, dr Marię Wrońską-Friend), wiersz o Kościuszce ze specjalną dedykacją dla kompozytora od autora - Marka Baterowicza; wspaniała zaś orkiestra otrzymała obraz olejny Krystyny Burkiewicz "Kosciuszko on a battlefield".

I druga część występu młodzieżowej orkiestry - tym razem porywające do tańca utwory "Chicago Medley".Oj, podobało się, podobało! Owacjom nie było końca, niestety na bisy nie było czasu, bo program był i tak mocno przeładowany.


Photo Felix Molski


Photo Felix Molski


Photo Felix Molski


Photo Felix Molski

W czasie, gdy wielka orkiestra wraz z instrumentami, stojakami na nuty i krzesłami schodziła ze sceny, by zająć miejsca na sali, zebrani słuchali piosenki z płyty. Była to piękna pieśń do słów (obecnej na festiwalu) Joanny Kucyper. Pieśń "Hi, Australian Snowy Mountains" skomponowali młodzi muzycy z Bydgoszczy, a wykonał ją chór SGGW z Warszawy pod dyr. Marka Dąbrowskiego.

Dźwięki tej pieśni delikatnie przeszły w słodko-rzewną muzykę góralską. I z tą muzyką w tle konferansjer zaprosił na scenę dwie Aborygenki, które w imieniu ludu Ngarigo powitały festiwalowych gości na ziemi, która przez dziesiątki tysięcy lat należała do ich przodków. Ta część ceremonii nazywa się Welcome to Country. Na scenie pojawiły się: najstarsza wiekiem Aunty Rae (która opowiadała o swych dziadkach i czasach, kiedy Aborygenów uważano za zwierzęta) oraz równa jej rangą, ale młodsza Aunty Deanna. Po chwili młodzież z Lajkonika powitała Elderki chlebem i solą - zgodnie z polskim świętym obyczajem. I jeszcze specjalny prezent: na ramionach Elderek pojawiły się piękne, kolorowe chusty góralskie, w których potem chętnie pokazywały się na kolejnych imprezach festiwalowych.


Photo Bogumila Filip


Photo Bogumila Filip


Photo Bogumila Filip


Photo Bogumila Filip

Pliki do wysłuchania w systemie Real Audio. Nagrania - Andrzej Strzelecki.

Audio folders to listen to on Real Audio. All recordings by Andrzej Strzelecki

Listen to the Kozzie Fest 2010 Welcome

Barker College Symphonic Orchestra play "Kosciuszko" followed by gift presentations

Did we like the "Chicago Medley"? Oh YES!

Aboriginal Elders: Welcome to Country, witanie chlebem i solą, presentation with mountain scarves (chusty góralskie)


Photo Bogumila Filip

Tych plików posłuchać w systemie Windows Media Player. Nagrania - Andrzej Strzelecki

Play these audio folders on Windows Media Player. All recordings by Andrzej Strzelecki

Listen to the Kozzie Fest 2010 Welcome

Barker College Symphonic Orchestra play "Kosciuszko" followed by gift presentations

Did we like the "Chicago Medley"? Oh YES!

Aboriginal Elders: Welcome to Country, witanie chlebem i solą, presentation with mountain scarves (chusty góralskie)

Zarówno Elderki, jak i grupa VIPów otrzymali po egzemplarzu książki Alexa Storożyńskiego o Kościuszce z dedykacją ambasadora Jaroszyńskiego - ale do tego tematu powrócimy po opracowaniu kolejnych plików audio.


Photo Bogumila Filip

Links to articles about Kozzie Fest

A View of Kozzie Fest by Felix Molski

Kosciuszko Run photogallery

Not about the festival but about the mountain. Aussie Kozzy by James Ogilvie

Marek Baterowicz - Czwarty Festiwal Kosciuszkowski dobiegł końca