Archiwum:

3 lipca 2009
Brązowy medal dla drużyny floretowej St Andrews College
Jerzy Kortyński

30 maja 2009 szermierze z Polish Australian Fencing Club (PAFC) z Marayong wystartowali w 2009 NSW School Team Fencing Championships. W tym turnieju trzech naszych szermierzy Adam Kortynski, Adrian Musel i Alex Agaciak tworzyło trzon drużyny floretowej St Andrews College Marayong do lat 15. Jest to szkoła przyległa do polskiego kościoła w Marayong. W niej też organizowane są sobotnie lekcje języka polskiego. Czwartym, rezerwowym, członkiem drużyny był Clyaton Houng.

Drużyny szkolne chłopców i dziewcząt stratowały w kategoriach wiekowych do 13 lat, 15 lat i seniorów. Turniej był rozgrywany przez 3 soboty w ogromnej sali sportowej Newington College w Stanmore. Tegoroczny turniej był nawiększym w klikunastoletniej historii bo wzięło w nim udział 58 drużyn i 210 szermierzy. Reprezentowanych było wiele szkół z NSW włączając St Ignatius' College, St Aloysius' College, Sydney Grammar School, North Sydney Boys High School, Hills Grammar School, St Andrew's Cathedral School, Newington College, Oxley College, Wycliffe Christian School, Trinity Grammar School, Barker College, Abbotsleigh, Sydney Girls HS, Loreto Kirribilli, Wenona School, Monte St Angelo College, and MLC School.

Drużyny szermiercze składają się z trzech zawodników plus jeden rezerwowy. Szermierze walczą 9 walk każdy z każdym. Walka toczy się do 5 trafień lub upłynięcia 3 minut. Każda następna walka toczy się do osiagnięcia 5 trafień więcej niz poprzednia. Tak więc pierwsza bedzie do 5, następna do 10, itd. aż do osiągnięcia 45 trafień, lub mniej jeżeli upłynie limit czasu. Niemniej zawodnik przegrywającej drużyny może zdobyć więcej trafień. Dla przykładu jeżeli na początku czwartej walki prowadząca drużyna X ma 15 trafień a przegrywająca Y ma 7, to szermierz z Y może zdobyć 13 punktów i jako pierwszy osiągnąć limt 20 w tej fazie meczu. Mecz wygrywa drużyna, która pierwsza zada 45 trafień lub prowadzi po upłynieciu 27 minut czystego czasu walk.

W categori floretu chłopców do lat 15 wystartowało 20 teamów reprezentujacych szkoły z Sydney takie jak St Aloysius College, Sydney Grammar, Sydney Boys HS, St Andrews Cathedral College, Newington College, Sydney Boys HS, Hills Grammar, Barker College.

St Andrews College był jedyną szkołą z dzielnic Great Western Sydney.

W pierwszym meczu druzyna St Andrews pokonała szermierzy z Sydney Grammar ‘C’ 45:28 i awansowała do ćwierć-finału. W drodze do pół-finału St Andrews team pokonał w ostatnich minutach 40:38 drużynę gospodarzy Newigton ‘A’. Nastepnie, o wejście do finału, nasi szermierze zmierzyli się z drużyną St Aloysius ‘B’ ale tym razem przegrali po wyrównanej do ostatnich sekund walce trzema trafieniami 45:42.

W meczu decydującym o brązowym medalu St Andrews spotkał się z St Aloysius ‘A’. Po siedmiu walkach drużyna St Aloysius prowadziła wyraźnie 37:27 i wydawało się, że losy meczu zostały już przesądzone. Na szczęście Adrian wychodząc do przedostatniej walki nie miał zamiaru się poddać. Bardzo skoncentrowany, wzniósł sie na szczyt swoich umiejętności i zaczął zadawć trafienie po trafieniu. W przęciągu 3 minut zdobył 10 trafień a przeciwnik tylko jedno. Niespodziewanie wynik meczu przed ostatnią walką wtrównał się i St Andrws przegrywał tylko 37:38. Nadzieje na medal na nowo odżyły. Wszystko teraz spoczywało we florecie Adama, jego umiejętnościach i odporności psychicznej, który wyszedł na planszę do ostatniej walki. Adam najpierw wyrównał a potem nie dał złapać przeciwnikowi oddechu i zadał 7 trafień pozwalając sie trafić tylko 2 razy. Tym samym doprowadził drużynę St Andrews do zwycięstwa 45:40. Brązowy medal był nagrodą za pokazanie charakteru i walkę do końca. Gdyby tak walczyli w przegranym meczu to złoty medal byłby ich.

Nasi chłopcy fruwali w powietrzu z radości po zwycięskim meczu i zdobyciu medalu, podczas gdy przeciwnicy byli bardzo zasmuceni, a nawet płakali, po przegrarniu medalu w ostatnich minutach.

W finale Sydney Grammar ‘A’ zdobyła złoty medal pokonując St Aloysius ‘B’ 45:43.

Z tych rezultatów widać, że przy odrobinie szczęścia i wiekszej mobilizacji nasi chłopcy mieli realne szanse na złoty medal.

Warto przypomnieć, że nasi szermierze zdobyli w 2008 roku złoty medal do lat 13.

Szermierze reprezentujący St Andrews uczą się szermierki w Polish Australian Fencing Club w Marayong.

Photo 1: St Andrews fencing team (from left) Clayton Houng, Adam Kortynski (captain), Alex Agaciak and Adrian Musel.
Photo 2: Decoration of teams

Inne osiągnięcia szermierzy z Polish Australian Fecing Club

· 31/5/09 U/17 NSW Championships w szabli. Adam Kortynski zdobył srebrny medal a Adrain Musel brązowy. Obaj szermierze zostali powołani do reprezentacji NSW na mistrzostwa Australi, ktore odbedą się od 9-13 lipca w Brisbane.

· 14/6/09 NSW State Championships Boys Foil U/17. Adrian Musel był 12. To jest bardzo dobry wynik dla 13-letniego Adriana, który po raz pierwszy odwarzył sie wystratować we florecie do lat 17.

· 14/6/09 NSW Boys Foil U/11. Adam Taras zajął szóste miejsce stratując w swoich dopiero trzecich zawodach.