Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
20 maja 2009
Szermierze z Polish Australian Fencing Club w Marayong na medal
Jerzy Kortyński

Szermierze Polsko Australiskiego Klubu Szermierczego w Marayong udanie rozpoczęli sezon 2009.

Na początek wystartowali 29 marca w turnieju floretowym chłopców NSW Robera Nut Shield. W kategorii do lat 15 Adam Kortynski zajął 6 miejsce a Adrian Musiel był 12 w gronie 33 zawodników.

W kategorii do lat 13 w grupie 23 startujących Mickey Nowak wywalczył 2-gie miejsce a Patrick Miziewicz, który wystartował po 6-cio tygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją stopy, był ósmy.

22 marca trzej nasi szermierze wzięli udział w turnieju szblowym do lat 17, w którym Adam Kortynski zdobył 2-gie miesce, M. Nowak byl trzeci a Adrian Musel czwarty.


Szabla - Adrian (po lewej) i Mikołaj

2 maja szermierze wystratowali w 2009 NSW School Individual Fencing Championships i zprezentowali się z jak najlepszej strony. W tym turnieju, który odbył sie w sali prywatnego Newtown College, reprezentowali swoje szkoły. Turniej zaczął się o 9 rano a zakończył ok. 17- ej. Wystartowało w nim ponad 130 chłopców i dziewczat w kategoriach wiekowych do lat 11, 13 i 15. Zawodnicy reprezentowali szkoły ze stanu NSW i Sydney między innymi tak prestiżowe jak Sydney Grammar, St Aloysius College, Barker College, Hills Grammar, Nth Sydney Boys HS, St Ignatius- Riverview i Newington College.

Zawody indywidualne składały się z dwóch części: eliminacji grupowych i bezpośrednich, tzw. Direct Eliminations (DE). W eliminacjach szermierze podzieleni byli na grupy i walczyli każdy z każdym. Na podstawie wyników uzyskanych w grupach zawodnicy zostali rozstawieni do DE. Zwycięzca każdej walki w DE przechodził dalej a przegrany odpadał. Walki DE w kategoriach do 11 i do13 lat rozgrywane są do 10 trafień. W starszych kategoriach do 15 trafień. Obowiązuje też limit czasu. Fizyczna i psychiczna wytrzymalość jest niezbędna by dotrzec do walk finałowych i walczyć o medale.


Floret do lat 13 - (od prawej) pierwszy Mikołaj (złoto), trzeci Patrick (brąz)

ZŁOTO dla Mikołaja Nowaka!

Mikołaj Nowak reprezentował Jamison High School w kategorii do lat 13. Startowało w niej 35 zawodników. Mickey, jak go nazywają koledzy, był wprost rewelacyjne usposobiony tego dnia i z alki na walkę nie dawał wiele szans przeciwnikom. No ale tam gdzie się walczy o medale i prestiż często trzeba pokonać nie tylko przeciwników w walce fair na planszy ale i inne przeszkody. Decydujący bój o finał był najbardziej dramartyczny. Walka była wyrónana z nieznaczną przewagą Mikołaja. Co przeciwnik zbliżył się, to Mickey odskakiwał na dwa trafienia i tak kontrolował cały jej przebieg aż do końcowej fazy, w której to przeciwnik z Sydney Grammar doprowadzil do stanu 9:9. Było to wynikiem nie tyle słabości naszego szermierza co raczej spowodowane niezbyt sportowym zachowaniem się przedstawicieli Sydney Grammar, którzy chcieli wszelkimi sposobami doprowadzić do zwycięstwa swojego zawodnika. Zaczęli wywierać naciski na sędziego powodując przerwy w walce. Na szczęście sędzia prowadził walkę całkiem obiektywnie. Niemniej spowodowało to dekoncentrację Mikołaja, ale potrawił się zmobilizować i ostanią akcją zadał decydujące trafienie wygrywając 10:9.

Ta walka kosztowała Mikołaja wiele nerwów i wysiłku. Za to finałowy pojedynek był stosunkowo łatwy. Mikołaj objął prowadzenie od początku, w środkowej fazie oddał na chwilę inicjatywę przeciwnikowi, ale walcząc na „ostatnich nogach’ dotrwał do końca zwyciężając 10:7.


Szabla - (od prawej) drugi Adam (srebro), pierwszy Mikołaj (bronz)

BRĄZ dla Patricka Miziewicza!

Patrick Miziewicz, startując także w kategorii do lat 13, reprezentowal Oakhill College. kategorii zajał doskonałe trzecie miejsce. W decydującej walce o brązowy medal, także spotkał się z szermierzem z Sydney Grammar. Pojedynek był nie mniej dramatyczny niż Mikołaja. Patrick prowadził cały czas ale przerwy spowodowane problemami ze sprzętem przeciwnika i niepewne decyzje sędziego wybiły go z rytmu. Takie przerwy w zasadzie są nie dozwolone bo mogą pozwolić przegrywajacemu na złapanie oddechu, ale decyzja jest w gestii sedziego. Właśnie te przerwy pozwoliły przeciwnikowi na doprowadzenie do 9:9, ale Patrick pozbirał się jescze raz, zainiciował skuteczny atak i sędzia musiał mu zaliczyć zwycięskie trafienie.

Dobrze to świadczy o naszych młodych zawodnikach, że w nerowych końcówkach walk potrawfili je rostrzygać na swoją korzyść.

Rozpieszczeni tymi sukcesami, czuliśmy może pewien niedosyt w kategorii do lat 15, w której Adrian Musel był ósmy a Adam Kortynski szesnasty. Ale tu startowało aż 63 zawodników. Adam wystratował bardzo dobrze w eliminacjach wygrywajac pierwsze 3 walki po 5:0. Możliwe, że zbyt pweny siebie stracił nieco koncentracji i przegrał niepotrzebnie jedna walkę, co wpłynęlo na rozstawienie dopiero na 18 pozycji. W DE wygrał dwie walki by poledz w pojedynku z póżniejszym srebrnym medalistą. Trzeba dodać, że Adam walczy nie tylko z przeciwnikami ale także z bólem kolan spowodowanym chorobą Osgood- Schlatter.

Adrian też przegrał jedną walkę w elimnacjach i został rozstawiony na miescu 25. Odzyskawszy formę w DE dotarł do ćwierćfinału, o stopień wyżej od Adama. Zawsze ambitny i walczący do końca Adrian stoczył zażarty pojedynek o półfinał przegrwajac go 15:12 z tym samym zawodnikiem co wcześniej Adam..

Są to całkiem dobre wyniki obu zawodników zważywszy na to, że były to dopiero ich drugie zawody w tej kategorii wiekowej. Z tego też wynika nauka, że w eliminacjach turnieju szermierczego trzeba walczyć o każde zwyciestwo a nawet trafienie, bo to rzutuje potem na rozstawienie w DE.


Od lewej - Adam, Patrick i Mikołaj

Adaś Taras, nasz najmłodszy szermierz, reprezentował American International School w kategorii do lat 11. Bardzo zmotywowany Adaś wywalczył 8 miejsce startujac w drugim dopiero turnieju. Jest to szybki i obiecujący postęp z walki na walkę.

Jest to udany początek sezonu dla naszego młodego i małego klubu. Warto może przypomnieć, ze klub zaczął oficjalną działalność na początku 2007 roku i nasi zawodnicy zdobyli do tej pory ponad 15 medali z mistrzostwami NSW włącznie. Ciągle też nie mamy aparatu do rejestrowania trafień co uniemożliwia nam trenowanie walk w warunkach zbliżonych do zawodów. Dotacje na zakup sprzętu i sponsorzy są mile widziani. Więcej informacji na stronie klubu polaustfencing.page.tl/.

Te wyniki ne były by możliwe, bez poparcia ze strony ks. Antoniego Dudka i Komitetu Kościelnego i udostępnienia do treningów Sali Jana Pawła II przy polskim kosciele w Marayong, za co serdecznie dziękujemy.


Adaś we florecie do lat 11


Adaś po walce


Floret - drugi od lewej Mikołaj (srebrny medal)