Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
1 maja 2009
Uwaga miłośnicy zimowego szaleństwa
wyprawa trasą Strzeleckiego - w śniegu

Z inicjatywy Oscara Kantora, a pod patronatem Fundacji Kulturalnej Pulsu Polonii odbędzie się w końcu lipca 2009 szalona wyprawa szlakiem Strzeleckiego. Apelujemy do szaleńców i miłośników zimowych przygód. Chcecie się dołączyć do grupy wspinaczy? Zapraszamy.

Przypomnijmy, że 12 marca 1840 r. Edmund Strzelecki zdobył i nazwał najwyższy australijski szczyt imieniem polskiego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki. W 169 lat później dwaj amerykańscy turyści postanowili wspiąć się na Górę Kościuszki taką sama trasą jak Strzelecki, z Geehi via Moiras Flat. Zachęceni przez Ernestynę z Fundacji Kulturalnej Pulsu Polonii, dwaj panowie z Kentucky, Martin Douthitt i Dale Torok wybrali się na trasę wespół z filmowcami Oscarem Kantorem i Mariuszem Krzyżelewskim.

Planowana na 2 dni wyprawa przeciągnęła się do trzech. Dobrze wyposażona ekipa, mająca satelitarny sygnał bezpieczeństwa, utknęła w nieprzebytym gąszczu. Nawet kompas tu nie pomógł. Stracili dużo czasu, chodzili tyralierą szukając trasy. Zabrakło wody i jedzenia. Wodę znaleźli dopiero na polanie Moiras Flat. Po trzech dniach strudzeni podróżnicy szczęśliwie dotarli do celu. Zdobyli Górę Kościuszki od najtrudniejszego podejścia, gdzie ruch turystyczny ogranicza się do ok. 5 osób na rok. Warto nadmienić, że trasa z doliny Geehi na Górę Kościuszki po raz pierwszy w historii została sfilmowana. Półgodzinny film dokumentalny wyświetlony był podczas tegorocznych obchodów "Kozzie Fest”.


Nabrawszy doświadczenia, szaleni filmowcy i podróżnicy postanowili zdobyć ten szlak jeszcze raz! Z tym, że w warunkach zimowych. Przy minusowych temperaturach i powłoce śnieżnej przekraczającej 1.5 metra, kolejna wyprawa wygląda na niemożliwą. Ale nie dla wszystkich. I tu apel do wszystkich szaleńców i miłośników zimowych przygód.

Ktokolwiek miałby ochotę dołączyć do grupy wspinaczy i brać udział w tym historycznym wydarzeniu prosimy o kontakt z Oscarem Kantorem:

Mobile: 0415 869 007

mail@oskipictures.com
Apelujemy również do wszystkich sponsorów o wsparcie naszej wyprawy. Wyprawy, która przejdzie do historii. Będzie to pierwsze zimowe przejście tą niebezpieczną trasą. Wyprawa planowana jest na koniec lipca 2009.

A oto linki do poprzednich publikacji:

Link do zwiastuna filmu

Link do artykułu po polsku

Link to an article in English

PP: Szaleńcom proponujemy lekturę książki o zachodnich stokach masywu Mt Kosciuszko, autorstwa największego w Australii autorytetu w sprawach Góry Kościuszki i Snowy Mountains, Alana E.J. Andrewsa. Książka nosi tytuł "Skiing the Western Faces Kosciusko", Tabletop Press 1993, wspaniałe mapki, ilustracje, fotografie oraz wierszyki z tematem związane. Cena $25.00. Kilka egzemplarzy tej książki mamy na składzie w Pulsie Polonii. redakcja@pulspolonii.com