Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
22 kwietnia 2009
Pamięć jest naszym obowiązkiem
Wiesław Kwaśniewski

W niedzielę, 19-go kwietnia w Toronto, miała miejsce polonijna manifestacja, upamiętniająca zbrodnię sowieckiego ludobójstwa popełnionego na polskich oficerach w 1940 roku.

Po mszy w kościele p.w. św. Kazimierza nastąpił przemarsz do Pomnika Katyńskiego, gdzie odbyła się uroczystość z udziałem pocztów sztandarowych wielu polonijnych organizacji. Złożenie wieńców i zapalenie zniczy poprzedziły okolicznościowe przemówienia przedstawicieli organizacji kombatanckich, Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Konsulatu Generalnego RP w Toronto, Związku Narodowego Polaków w Kanadzie oraz członka Parlamentu Federalnego – G.Kennedyego. Wspólnym motywem krótkich przemówień było akcentowanie konieczności uświadamiania społeczeństwom i rządom państw, faktu dokonanego ludobójstwa. Na przekór wielu tym wpływowym, którzy mają „trudności” ze zrozumieniem zarówno rozmiarów zbrodni, jak i okoliczności, w których została popełniona. Zaplanowana z zimną krwią i wykonana w czasie, kiedy okrucieństwo działań wojennych, wprawdzie na krótko, zamarło.

Chciałbym podkreślić, że o ile pamięć o KL Auschwitz, jako uosobieniu niemieckiego ludobójstwa, jest wiecznie żywa, choć nie jest wolna od manipulacji, to komunistyczną zbrodnię popełnioną przez sowietów, otacza zmowa milczenia. Obecne władze Rosji ignorują fakty, pozwalając na cyniczny rewizjonizm. Film Wajdy nie może dotrzeć nawet do odbiorców w zachodniej Europie, ponieważ silne wpływy komunistycznego lobby – niezależnie od nazwy – blokują możliwość rozpowszechniania. Prawda o sowieckiej zbrodni nie jest w stanie skutecznie zmierzyć się z uprawianym kłamstwem. Przez własną obojętność nie przykładajmy ręki do zapomnienia. Katyń, będący personifikacją sowieckiej zbrodni na Polakach, to też Holocaust. Pamiętajmy!

Od siebie dodam, że wspomniany Pomnik został wzniesiony w Toronto w 1980 r. po przezwyciężeniu wielu trudności, mimo gróźb i nacisków ze strony obrońców sowieckich kłamstw, pochodzących nie tylko z terenu sowieckiej ambasady.

Był to pierwszy pomnik katyński, jaki gdziekolwiek wystawiono na publicznym terenie. Projekt Pomnika był wynikiem konkursu, na który zgłoszono z wielu krajów 47 propozycji architektoniczno-rzeźbiarskich. Decyzją powołanej komisji, I-szą nagrodę przyznano prof. Januszowi Jankowskiemu i według jego projektu i pod nadzorem autora budowę pomnika bezpłatnie wykonała kanadyjska firma Milne&Nicholls.

Wiesław Kwasniewski
Toronto, 19/04.09


Harcerska młodzież przed Pomnikiem


Pomnik Katyński