Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
7 kwietnia 2009
Premiery filmowe 18 kwietnia w czasie "K'Ozzie fest"
dwa filmy Oscara Kantora - zapraszamy

Fundacja Kulturalna Pulsu Polonii zaprasza na pokaz dwóch filmów dokumentalnych w ramach festiwalu kościuszkowskiego w Jindabyne.Pierwszy z nich nosi tytuł „ From Geehi to Mt Kosciuszko. In the footsteps of Strzelecki”, drugi "Australijscy nomadzi - kolonizacja czy inwazja?"

W grudniu 1839 roku Paweł Edmund Strzelecki wyruszył z Sydney w stronę Gór Śnieżnych. 12 marca 1841 wspiął się na „dach Australii” i najwyższą górę Australii nazwał Górą Kościuszki. W 169 lat po jej odkryciu, 21 lutego br. dwóch Amerykanów z trójka Polaków postanowili wspiąć się na szczyt dokładnie tą samą trudną trasą, którą pokonał Strzelecki. Czy całej grupie wspinaczy udało się pokonać trasę? Dowiesz się więcej oglądając film „Trasą Strzeleckiego – z Geehi na Górę Kościuszki”.

Film powstał z inspiracji Fundacji Kulturalnej „Pulsu Polonii”, a wyprodukowano go w studiu filmowym OSKI PICTURES. Premiera filmu odbędzie się w sobotę 18 kwietnia podczas „Kozzie Fest” w Memorial Hall w Jindabyne o godzinie 19:30. Czas trwania filmu: 30min. Wstęp wolny.

Link do wideoklipu Sladami Strzeleckiego

Drugi film pod tytułem “Australijscy nomadzi – kolonizacja czy inwazja” przedstawia brutalną historię pierwszego kontaktu Aborygenów z białym człowiekiem. Czy Australia została skolonizowana czy raczej najechana przez Anglików? Kiedy Aborygeni przybyli do Australii? Co to jest skradzione pokolenie? Na te i inne pytania odpowie reżyser filmu Oscar Kantor. Film został oparty na podstawie książki wielkiego znawcy kultury aborygeńskiej, Ryszarda Bednarowicza pt. „Sztuka Aborygenów”.

Link do wideoklipu o Nomadach

Aby zrozumieć problemy i rozwiązać zagadki dotyczące Aborygenów autorzy filmu wybrali się do samego centrum Australii, do Alice Springs, gdzie od tysięcy lat mieszka aborygeński szczep Walpiri. Producentem tego filmu jest również studio filmowe OSKI PICTURES. Premiera filmu odbędzie się w sobotę 18 kwietnia podczas „Kozzie Fest” w Memorial Hall , w Jindabyne o godzinie 20:00. Czas trwania filmu:60 min. Serdecznie zapraszamy.