Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
17 listopada 2008
O pierwszych osadnikach polskich w Wollongong
prezentacja badań Zofii Łaby i Barbary Mazur

"Zawsze mi się zdawało, że historia Polonii w Illawarra liczy sobie tylko pół wieku, a teraz widzę, że to już półtora wieku naszej tu obecności" - powiedziała Jola Sztaba, kiedy to po prelecji w Wollongong City Council spotkaliśmy się w polonijnym gronie na kolacji w klubie golfowym tuż nad oceanem.

Współautorka badań nad pionierami polskiego osadnictwa w Illawarra, Barbara Mazur wita gości

Dwie mieszkanki Wollongong Zofia Łaba i Barbara Mazur, obie z wykształceniem historycznym, przedstawiły 6 listopada 2008 r. dzieje pierwszych polskich osadników w tym mieście, a były poseł federalny Michael Organ mówił zajmująco na temat dokonań Pawła Edmunda Strzeleckiego w Illawarra, po którym to regionie wędrował w latach 1839-1840.

O wizycie P.E. Strzeleckiego w rejonie Illawarra opowiada historyk Michael Organ


Wszystkie zdjęcia - Puls Polonii


Od lewej: Michael Organ, Basia Mazur, Zofia Łaba

Podczas, gdy Barbara Mazur wyświetlała na ekranie historyczne zdjęcia, ilustracje i dokumenty, Zofia Łaba prezentowała po angielsku dzieje najpierw Ignacego Złotkowskiego, poligloty i językoznawcy, który osiedlił się w Wollongong w 1854 roku, a następnie Pawła Radeckiego, którego syn John został pierwszym australijskim artystą-witrażystą. Warto dodać, że Paweł Radecki to pierwszy Polak pochowany na cemantarzu w Wollongong.

Historię Ignacego Złotkowskiego prezentuje Zofia Łaba




I tak oto przy mównicy stała Zofia Łaba, która dźwięcznym i radosnym głosem opowiadała o odkryciach, jakich obie panie dokonały szperając przez 18 miesięcy po archiwach kościelnych i municypalnych ... a po drugiej stronie zasłuchana, licznie zgromadzona publiczność na czele z konsulem Grzegorzem Jopkiewiczem, ks. Tomaszem Zarębą, redaktorem Andrzejem Lubienieckim, Januszem Nawrockim (który właśnie rozpoczyna przygotowania do obchodów 170 lat osadnictwa polskiego w NPW). Była oczywiście miejscowa Polonia i wielu Australijczyków: chętnie słuchali, bo przecież losy Polaków przeplatały się z losami ich przodków.

A oto saga rodziny Radeckich




Elegancką prezentację zakończyła pogawędka przy kawie i cieście w sali konferencyjnej ratusza. Potem było spotkanie z prelegentkami, ale to już w rodzinnym, polskim gronie. Impreza w Wollongong była znakomita, na wysokim poziomie i wypadałoby sobie życzyć, aby badania nad pionierami polskiego osadnictwa w innych miastach Nowej Południowej Walii przyniosły równie wspaniałe owoce.

I jest na to nadzieja.W kilka dni później (w niedzielę 9 listopada) odbyło się w gościnnym domu Dariusza Paczyńskiego zebranie prowadzone przez Janusza Nawrockiego, który powołał Społeczny Komitet Obchodów 170-lecia emigracji polskiej w NSW. Obchody te zaplanowane są na styczeń 2009 r.

Reportaż Andrzeja Lubienieckiego z Wollongong w Radiu SBS

Opracowała Ernestyna Skurjat-Kozek

Szukamy ochotników do przepisywania tekstów z plików audio. Zgłoszenia redakcja: tel. 02 9617 1797.