Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
15 listopada 2008
Poznańskie obchody 20. rocznicy odsłonięcia pomnika Strzeleckiego w Jindabyne
Monika Oksza Strzelecka. Foto Norbert Oksza Strzelecki

Irena Sobocińska podpisuje akt poświęcenia tablicy
12 listopada 2008 o godz. 10 rano w Gimnazjum Nr 53 im. P. E. Strzeleckiego w Poznaniu (gdzie znajduje się wspaniała miniaturowa replika pomnika Strzeleckiego z Jindabyne) odbyło się uroczyste spotkanie dyrekcji i uczniów reprezentujących trzy szkoły, których patronem jest Paweł Edmund Strzelecki (Gimnazjum Nr 53 w Poznaniu, Szkoły Podstawowej Nr 53 w Poznaniu-Głuszynie oraz Gimnazjum Nr 154 w Warszawie) z udziałem pocztów sztandarowych i przedstawicieli Poznańskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ireny Sobocińskiej - żony niedawno zmarłego, wielce zasłużonego poznańskiego artysty rzeźbiarza, który miał uświetnić tegoroczne obchody.

Pani Irena - pomimo ciężkich chwil - całym sercem towarzyszyła uroczystościom, podkreślając zasługi i wyjątkowość tych dwóch postaci - Pawła Edmunda Strzeleckiego oraz Jerzego Sobocińskiego. W tym dniu zostały także wręczone osobom zasłużonym dla sprawy kultywowania pamięci o wydarzeniach sprzed dwóch dekad medale okolicznościowe z okazji 20. rocznicy odsłonięcia pomnika Strzeleckiego w Jindabyne (14.11.1988r.). Po części oficjalnej odbyło się przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów poznańskiego Gimnazjum, którego główną fabułę stanowił wątek miłosny Strzeleckiego i Adyny Turno rozgrywający się w Pałacu w Więckowicach. Gratulujemy młodym artystom!

Następnego dnia, 13 listopada o godz. 8.30 w Kościele pw. Św. Jakuba w Głuszynie uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św. odprawionej w imieniu Metropolity Poznańskiego Ks. Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego przez jego Delegata Ks. Prałata Eugeniusza Antkowiaka. Po mszy św. nastąpiło poświęcenie tablicy upamiętniającej Pawła Edmunda Strzeleckiego wykonanej i ufundowanej przez śp. Jerzego Sobocińskiego. To jego ostatnia praca (obok medali okolicznościowych), w którą włożył dużo serca i wysiłku. Epitafium umieszczone zostało na murach kościoła św. Jakuba Apostoła w Poznaniu, w którym Paweł Edmund przyjął sakrament chrztu świętego. Zachęceni przez ks. Szymona Litkowskiego - proboszcza głuszyńskiej parafii i wiele życzliwych nam osób, które brały udział w uroczystościach, zdecydowaliśmy, że po szczęśliwych narodzinach naszej córeczki, jej chrzest odbędzie się właśnie w tym kościele.

Po tych historycznych wydarzeniach, o godz. 10 w Szkole Podstawowej Nr 53 im. P. E. Strzeleckiego w Poznaniu-Głuszynie miała miejsce kolejna uroczystość okolicznościowa, w której wzięli udział uczniowie i nauczyciele szkół im. P.E. Strzeleckiego, przedstawiciele poznańskiego oddziału PTTK, a głos zabrali zaproszeni goście, m.in. przedstawicielka Ministerstwa Oświaty, Irena Sobocińska i Jerzy Owsianowski z PTTK.

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 154 im. P. E. Strzeleckiego w Warszawie - p. Sylwester Kolibacki - przekazał głuszyńskiej szkole piękny portret Strzeleckiego, który zaraz po uroczystościach został umieszczony w Izbie Patrona. Miłym gestem ze strony Poczty Polskiej było wyemitowanie z okazji 20. rocznicy odsłonięcia pomnika Strzeleckiego w Jindabyne okolicznościowej karty pocztowej oraz specjalnie przygotowanego datownika, z którego można skorzystać przez 28 dni na poczcie przy ul. Kościuszki w Poznaniu. W głuszyńskiej szkole Poczta uruchomiła stoisko, gdzie można było nabyć kartki z wizerunkiem pomnika w Jindabyne, jak również je podstemplować i wysłać.


Irena Sobocińska w chwilę po odsłonięciu tablicy pamiątkowej, dłuta jej męża Jerzego Sobocińskiego

Po części oficjalnej i odprawieniu pocztów sztandarowych, na zaproszenie pani Anny Liebert - dyrektorki szkoły - zaprezentowaliśmy wspólnie z reżyserką Anią Piasek film "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego", który jest efektem naszej wielkiej fascynacji tym podróżnikiem, kilkuletnich poszukiwań genealogicznych i podróży jego śladami po Australii, Stanach Zj., Kanadzie i Ameryce Płd. Udało nam się zrealizować te marzenia tylko dzięki pasji, konsekwencji i własnym funduszom, co wymagało wielu wyrzeczeń i z tego jesteśmy najbardziej dumni. Cieszymy się bardzo, że dzięki tych wyprawom możemy w jakiś sposób włożyć swoją cegiełkę w propagowanie wiedzy o P.E. Strzeleckim.

Pasja i miłość - to według nas skrzydła, które są tak mocne, że pokonają wszelkie przeciwności, by wznieść ludzi w kierunku ich marzeń, w stronę horyzontów, które sobie wyznaczyli. Film został bardzo pozytywnie przyjęty i dziękujemy wszystkim, którzy go docenili. Nie łatwo było zrobić ten dokument przy niskim budżecie - sami wystąpiliśmy w nim właściwie charytatywnie, oddając do wykorzystania wszystkie materiały filmowe z naszego podróżniczego dorobku, które gromadziliśmy do archiwum domowego. Cieszymy się tym bardziej, że mimo problemów finansowych stacji telewizyjnej, dla której był realizowany, mógł on w efekcie powstać, a swoją dynamikę i formę zawdzięcza zdolnościom reżyserki Ani Piasek. Mamy nadzieję, że przybliży on wielu osobom postać P.E. Strzeleckiego.


Młodzież z Warszawy przy trumnie P.E. Strzeleckiego

Po projekcji filmu zwiedziliśmy Izbę Patrona szkoły, która na te okoliczności została wyremontowana i pięknie wyeksponowana. Przekazaliśmy uczniom nasz upominek - bumerang przywieziony z ostatniego kwietniowego pobytu w Australii, który wraz ze zdjęciami ze szlaku Strzeleckiego z 2004 roku znajdzie również swoje miejsce w Izbie. Podczas spotkania towarzyskiego poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi oddanych całym sercem sprawie wielkiego podróżnika.

Z tego właśnie powodu istotne jest organizowanie takich uroczystości, które konsolidują tę zaangażowaną społeczność, łącząc ją wspólnym celem. Z drugiej jednak strony mieliśmy chwilowo wrażenie, że czasami zapomina się o równie ważnych bohaterach takich uroczystości - są nimi uczniowie, dzieci i młodzież - ile tak naprawdę słów i w jakich okolicznościach kieruje się tylko do nich? Takich prawdziwych i naprawdę inspirujących do działania, wzbudzających w tych młodych umysłach i sercach ciekawość świata, pasję, umiłowanie wiedzy i wartości, dzięki którym mogą rozwijać się w dobrym kierunku. Miejmy nadzieję, że z tych wszystkich przeczytanych przemów nie zapamiętają tylko - parafrazując Gombrowicza - że "Strzelecki wielkim podróżnikiem był".

Kolejnego dnia, 14 listopada o godz. 11 rano w Kościele p.w. Św. Wojciecha w Poznaniu uczestniczyliśmy w mszy św., odprawionej przez ks. prof. Bernarda Kołodzieja z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu, po której nastąpiło zaciągnięcie warty honorowej w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan. Przy trumnie z prochami Pawła Edmunda umieściliśmy symboliczny znicz - ogień naszej wspólnej "Strzeleckiej" pamięci - w imieniu całej rodziny Strzeleckich, m.in. Ryszarda i Leszka Strzeleckich, których bardzo nam brakowało na tej uroczystości.

Tego samego dnia w Kole Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu (narożnik Plac Kolegiacki/ul. Za Bramką) nastąpiło o godz. 17 otwarcie okolicznościowej wystawy związanej z pomnikiem Strzeleckiego, na którą niestety - mimo dużych chęci - nie udało nam się dotrzeć.

Nazajutrz, 15 listopada 2008 o godz. 8.00 sprzed Szkoły w Głuszynie ruszył Rajd Turystyczny "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego" organizowany przez poznański oddział PTTK oraz głuszyńską Szkołę Podstawową.

Przypominamy o tym, że w kwietniu 2008 r. do grona szkół, którym patronuje Paweł Edmund Strzelecki dołączyło Gimnazjum w Czarnym Lesie. Podajemy dane kontaktowe do szkół im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Polsce:

1. Gimnazjum Nr 53 im. P. E. Strzeleckiego w Poznaniu, ul. Winklera 9/11, dyr. Jan Napierała, tel. (061) 865 36 21, www.gimn53.prv.pl

2. Szkoła Podstawowa Nr 53 im. P.E. Strzeleckiego w Poznaniu, ul. Głuszyna 187, dyr. Anna Liebert, tel. (061) 878 80 06, www.sp53.poznan.pl

3. Szkoła Podstawowa Nr 154 im. P.E. Strzeleckiego w Warszawie, ul. Leśnej Polanki 63/65, 03-142 Warszawa, dyr. Sylwester Kolibacki, tel. (022) 811 23 81; www.sp154.waw.pl

4. Gimnazjum im. P.E. Strzeleckiego w Czarnym Lesie, ul. Szkolna 6, 42-233 Mykanów, dyr. Adam Jaros; p. Aneta Budzikur - opiekunka koła " Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego", tel. (034) 328 02 52, www.gczarny.pl

Tekst: Monika Oksza Strzelecka, zdjęcia: Norbert Oksza Strzelecki

Więcej zdjęć z obchodów - na stronie Strzelecki.org