Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
12 października 2008
Atrakcyjny konkurs dla artystów grafików i malarzy
juz wkrótce zostanie ogłoszony
Fundacja Kulturalna Pulsu Polonii - organizator K’Ozzie Fest 2009 (dawniej Mound & Mt Kosciuszko Festival 2009) – ogłosi wkrótce konkurs graficzny dla dorosłych i dla dzieci pt. „Paweł Strzelecki i jego ekipa – w duchu zgodnej współpracy”.

W State Library Nowej Południowej Walii zachowało się jedno jedyne zdjęcie Strzeleckiego z okresu jego pobytu w Australii. Poza tym brak zdjęć, obrazów, rysunków ukazujących Strzeleckiego wraz z towarzyszącą mu ekipą w czasie wędrówki. Zachowały się tylko książkowe i prasowe opisy i relacje, w tym dramatycznego przedzierania się przez gąszcz po stracie koni, czy walki z głodem, kiedy to Strzelecki i jego towarzysze ratowali się surowym mięsem koali upolowanych przez aborygeńskiego przewodnika.

I właśnie na podstawie pisanych relacji postaramy się odtworzyć w sposób graficzny wędrówki Strzeleckiego, dzień powszedni ekspedycji: pomiary, zbieranie minerałów, rozbijanie obozu, wspólne posiłki, wspólną pracę, wspólny odpoczynek. Tak więc celem konkursu jest zbudowanie ikonografii dokumentującej działalność Strzeleckiego w Snowy Mountains oraz w Gippsland oraz podkreślającej udział aborygeńskich przewodników w dokonanych odkryciach.

Najciekawsze prace będą opublikowane w specjalnej festiwalowej książce (w całości poświęconej Strzeleckiemu) pt. Sir Strzelecki – in the spirit of teamwork and harmony, a także w Pulsie Polonii oraz innych mediach polsko- i angielsko-języcznych. Nagrodzone dzieła znajdą się na festiwalowych wystawach w Jindabyne i Coomie; będzie też szansa zaprezentowania ich w innych miastach Australii.

Spodziewamy się, że termin nadsyłania prac upłynie pod koniec lutego lub na początku marca 2009, finaliści zostaną poinformowani w połowie marca, a ostateczne wyniki będą uroczyście ogłoszone w czasie festiwalu odbywającego się w czasie ferii szkolnych, w dniach 17-18-19 kwietnia 2009.

Z powodów technicznych prace konkursowe mają być nie większe niż A-4. Zachęcamy dorosłych oraz dzieci do udziału w konkursie. Można rysować, lub malować. Może to być grafika komputerowa. Mogą być kolaże łączące istniejącą ikonografię z własnym rysunkiem. Mogą to być pojedyńcze obrazki, a mogą być serie. Mile widziane byłyby komiksy. Chętnie widzielibyśmy też karykatury, bo odrobina humoru nikomu nie zaszkodzi.

Na podstawie czego rysować? Podobnie jak w ub. roku Puls Polonii przygotuje „ściągi”, które - miejmy nadzieję - zainspirują artystów z Australii, Polski, skądkolwiek."Ściągi" będą opublikowane na stronach www.pulspolonii.com oraz www.fkpp.org. Każdy twórca ma też prawo korzystania z różnych innych materiałów pomocniczych. Chodzi tylko o to, aby zachowane były realia i duch epoki, czyli lat 40-tych XIX wieku.

Konkurs zostanie oficjalnie ogłoszony po skompletowaniu jury i zdobyciu funduszy na nagrody. Tymczasem apelujemy do polonijnych i australijskich artystów o wyrażenie chęci udziału w pracach jury. Apelujemy również do sponsorów o zadeklarowanie dowolnych sum na nagrody. W sumie potrzeba nam na nie 4 tysiące dolarów. Prosimy o kontakt telefoniczny z Ernestyną w Sydney, (02) 9617 1797 lub elektroniczny fkpp@pulspolonii.com.