Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
27 kwietnia 2008
Wileńska Pielgrzymka: 1336 km rowerami z Melbourne do Sydney!
ks. Dariusz Stańczyk

Duch Święty zstąpi na was,
otrzymacie jego moc
i będziecie moimi świadkami
– hasło ŚDM

XV Wileńska Pielgrzymka rowerowa po 45 km prologu ulicami Sydney dotarła do Katedry katolickiej St. Marys, kończąc szczęśliwie trasę pedałowania z Melbourne. Młodzież harcerska i studencka na czele z przewodnikiem „na siodełku” ks. Hm. Dariuszem Stańczykiem czas modlitwy i trud kolarskiego wyczynu po Alpach australijskich dedykowała Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI i młodzieży wszystkich kontynentów przed Światowymi Dniami Młodzieży w lipcu – Sydney 2008.

Okrzyki młodych serc, modlitwa i piosenki u celu pielgrzymki nie milkły długo, kiedy radość i łzy zlewały się w jedno „Ojcze Święty, my Cię kochamy i czekamy w Sydney”! Na zegarze Katdery w Sydney odliczającym dni rozpoczęcia ŚDM była cyfra „81 days to go”, co pielgrzymi odczytali „jesteśmy pielgrzymkowym kwiatem nadziei na urodziny Benedykta XVI”.

Australia przez dziesięć dni pedałowania stała się wspaniałym domem rodzinnym dla nieznanej młodzieży polskiej z Wileńszczyzny. Od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Melbourne trasa wiodła przepięknymi drogami wzdłuż oceanu Pacyfiku, przez górę T. Kościuszki, góry Śnieżne i liczne parki botaniczne, przyrodnicze z widokiem na Alpy i pływające jachty.


Rowery słabej jakości cudem przejechały trudną trasę, na której nie spotkasz rowerzystów. Wszędzie z niespotykaną życzliwością przyjmowano i pozdrawiano pielgrzymów. Etapy od 92 do 187 kilometrów dziennie wzbudzały podziw u Australiljczyków, a młodzież podkreślała „Jan Paweł II nas prowadzi i wspiera, nasz orędownik z Nieba”. Koszulki z logo ŚDM Sydney i kangurkiem wyróżniały młodzież pośród ludzi, co prowokowało przechodniów do pytań „kim jesteście i dlaczego takie poświęcenie?”.

Misja pielgrzymki najbardziej została zrealizowana podczas Mszy świętych i kilkunastu spotkań przy parafiach, a przede wszystkim z młodzieżą Australii, która systematycnie gromadzi się na religijne przygotowania do ŚDM. Rektor Polskiej Misji Katolickiej ks. Wiesław Słowik, Polonia w Australii, konsulat RP w Sydney i lokalne media z entuzjazmem podejmowali zwiastunów przyjazdu papieża Benedykta XVI do Australii.Świadectwo wiary i Radość Ducha Świętego zamieszkały w tysiącach serc.

Przed odjazdem do Wilna, pielgrzymi będą 3-Maja nieść Krzyż ŚDM ulicami Melbourne.

Pielgrzymi i Ks. Dariusz Stańczyk

Kontakt Kom. Australia +614 073 61 671

stanczyk@libero.it