Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
10 stycznia 2008
List z Poznania od realizatorów filmu o Strzeleckim
Monika i Norbert Oksza Strzeleccy

Monika i Norbert w roli Pawła i Adyny
WSPANIALE, weszliśmy na stronę Pulsu Polonii i nasze serca uradowały się bardzo! Piękna strona, genialne przedsięwzięcie! Już samo logo Festiwalu przyciąga uwagę : Polska-Australia i Paweł Edmund Strzelecki... I Mound & Mt Kosciuszko Festival już w kwietniu...

Film o P.E.Strzeleckim i naszych podróżach jego śladami po świecie jest obecnie w montażu.Prawdopodobnie ukaże się już w marcu na Discovery Historia. Będzie tłumaczony na angielski. Dla nas to było niesamowite doświadczenie, bo tak bliska nam jest historia Strzeleckiego i Adyny Turno. Mamy takie wrażenie, że oni wciąż są obecni w naszym życiu, myśleniu...A nasza miłość wypełnia lukę tej niespełnionej miłości sprzed lat...Dlatego tak bardzo wielkim przeżyciem było odtwarzanie w filmie ich postaci.

Wszystko, co zdarza nam się w życiu to taka niesamowita Przygoda, która układa się spójnie i ma czytelny sens, a związana jest właśnie z Pawłem Edmundem...Wszystko, co wiąże się z nim w naszym życiu: podróże po świecie, ślub w kościele św. Wojciecha w Poznaniu, ziemia w Głuszynie, gdzie On się urodził...te Jego ślady prowadzą nas po prostu do...Miłości...Spełnienia...

W Australii jesteśmy zakochani, dużo podróżowaliśmy, ale to tam właśnie pozostało nasze serce. Wiemy też, że mamy dużo do zrobienia w Wielkopolsce, gdzie się urodził Paweł Edmund. Chcielibyśmy zaanektować dworek w Głuszynie i stworzyć w nim "pokoleniowe" centrum podróżnicze poświęcone P.E. Strzeleckiemu i rodowi Strzeleckich (doszukaliśmy się genealogii aż do początków rodu, czyli do XI wieku!).

Mamy wiele pamiątek po dziadkach Norberta, staroci, tysiące własnych zdjęć z podróży śladami Pawła Edmunda (m.in. z miejsc, w których on był), książki, artykuły, znaczki, monety itp...). Naszym pragnieniem jest rozbudzać w młodych ludziach ciekawość świata, pasję podróżowania, wiedzę o Strzeleckim,a także szlachetne wartości. Wszystko co zrobiliśmy dotychczas zrodziło się z naszej pasji, szczególnych zbiegów okoliczności (naprawdę wyjątkowych!). Nie mamy własnej Fundacji, żyjemy trochę inaczej niż większość naszych rówieśników nastawionych raczej na karierę. Wszystko inwestujemy w podróże, kosztem prowadzenia bardziej wygodnego życia - sprzedając "na podróże" wartościowe przedmioty, które mamy w domu... Chociaż coraz ich mniej...Ale to nasz taki sposób na życie, styl...Bo przecież liczy się, żeby "BYĆ, a nie MIEĆ".

Ależ się rozpisałam...Na pewno spróbuję wymyślić poemat/piosenkę o Strzeleckim i Górze Kościuszki na Festiwal... Bardzo się cieszymy z tego wirtualnego spotkania z Tobą Ernestyno i z Pulsem Polonii. Życzymy wszystkiego Dobrego w Nowym Roku!!!

Pozdrawiamy serdecznie z oprószonego śniegiem Poznania,

Monika i Norbert Oksza Strzeleccy

Link do poprzedniego artykułu o Sir Strzeleckim

Przypominamy słowa ballady Johna Hospodaryka o ukochanej Pawła Strzeleckiego:

Adyna close to my heart,
We who are continents apart,
So close to my heart, but far across the sea,
How I long for you to be with me,
But I know that this can never be.

On this windswept high Australian range,
I have picked you a flower so strange,
In eight months it will arrive with this letter to your hand,
A paper daisy from a distant land
You can press it ‘tween the pages of some book that you adore,
This flower that will live forevermore,
This flower that will live forevermore.

I only have of you a memory
Of a young girl who tried to steal away with me,
Your father said I was not worthy of you,
A rambler, so he said, I guess that’s true.
And I suppose that we have changed after all these years,
And Adyna, this daisy bears my tears,
This paper daisy’s bearing my tears.

And I wonder if our love will survive,
Like this everlasting flower, stay alive.
Stay alive, or shall it fade and subside
Like the mists and storms upon this mountainside,
This faraway Australian mountainside?
And I will travel on, across mountain and plain,
And dream I’ll see Adyna again,
And dream I’ll see Adyna again.

Copyright John Hospodaryk 2005

Piosenek Johna - w tym o Adynie - można posłuchać w dziale Audio i Video pt. John Hospodaryk - ballady o Polakach.