Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
23 grudnia 2007
"Ciekawym światem jest szkolna nauka" - Zakończenie roku szkolnego w Polskiej Szkole Sobotniej Dzielnic Północnych
Elżbieta Cesarski

„Ciekawym światem jest szkolna nauka
Mądrość w niej znajdziesz, gdy dobrze szukasz...”

A w naszej szkole mówisz i piszesz, czytasz, rysujesz, liczysz i słuchasz,
A gdy rebusy wkroczą do akcji
To i łamigłówki rozwiązujesz w trakcie
Masz też okazję powystępować, na małej scenie podeklamować,
Zagrać na swoim instrumencie, zaśpiewać, zatańczyć w małej „Syrence”.

Na olimpiadzie z języka polskiego wpisać „ó” z kreską, a zwykłe ”u” tam, gdzie potrzeba.
Na olimpiadzie sportowej natomiast
Skakać i rzucać piłeczką małą i dużą, w grach i konkursach startować dzielnie,
a potem w piłkę nożną przeciw Tatusiom mecz mały zagrać
i smakołykami Mamy najeść się do syta i podziękować pięknie...

W sobotę 8 grudnia w Polskiej Szkole Sobotniej Dzielnic Północnych Sydney odbyło się uroczyste zakończenie Roku Szkolnego. Zgromadzeni goście wraz z rodzinami uczniów z wielkim entuzjazmem oklaskiwali występy uczniów. Program specjalnie przygotowany na tą okazję rozpoczął się występem klasy najmłodszej prowadzonej przez p. Mariolę Bejnar: „Taneczne pamiątki z podróży po Polsce”. W bardzo ciekawy sposób został połączony taniec z piosenką z różnych regionów Polski.






W drugiej części programu obejrzano inscenizację napisaną przez Mariolę „Czarno-białe sztuki magiczne” z udziałem Rodziców Piotra Wrzosa jako magika- czarodzieja i Eli Talar jego asystentki – sztuczki prezentowane przez Piotra wywoływały wiele pytań z widowni i zachwytu wśród dzieci. Prezentowane kolory przez asystentkę Elę bezbłędnie zostały odgadnięte przez uczniów.

Po występach najmłodszych przyszła kolej na następne klasy – wiersz „Abecadło” Juliana Tuwima recytowany przez Mici Moxan zobrazowany był wielkimi kolorowymi literkami, które trzymali uczniowie tańczący w małej „Syrence”.

Klasa p. Elżbiety Cesarskiej przygotowała program poetycki dedykowany „Babciom i Dziadkom” z myślą o podkreśleniu ich udziału w wychowywaniu wnucząt.




Teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez p.Elę Starzyńską zaprosił nas na przedstawienie „Królowa Śniegu”, według baśni Hansa Christiana Andersena. Opowieść o Kaju i Gerdzie, dwojgu zaprzyjaźnionych dzieciach rozdzielonych przez złą Królową Śniegu, pokazana w formie kukiełkowej wywołała olbrzymie zainteresowanie wśród najmłodszych, którzy koniecznie po występie chcieli zobaczyć grających aktorów i barwne kukiełki.


Wielką atrakcją uroczystości był występ klasy dla dorosłych prowadzonej przez p.Annę Depczyk. Klasa ta przedstawiła wiersze „Sześć kucharek” „ Skarżypyta” i „Duch Bolibrzuch”. Panie, które uczą się języka polskiego już trzeci rok wspaniale zagrały deklamując te wiersze, a ich poczucie humoru w prezentowaniu zostało przyjęte gromkimi oklaskami.

W koncercie muzycznych talentów udział wzięli: Claudia Kucharzewska, Sebastian Kucharzewski, James Yousif - pianino, Oliwer Kucharzewski – gitara akustyczna, Stefcia Stankiewicz i Ola Jabłonowska - saksofon.

Program artystyczny zakończyła „Szopka – pójdźmy wszyscy do stajenki” przygotowana przez klasę p.Anny Gregory. Ten jakże znamienny akcent zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pięknie zagrany ze śpiewem i oprawą muzyczną wprowadził nas w świąteczny nastrój.




W takim też nastroju Panie Nauczycielki wręczyły świadectwa i nagrody książkowe sponsorowane przez Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney. Kierownik szkoły Elżbieta Cesarski w ciepłych słowach podziękowała sponsorom, których wsparcie było ogromną pomocą dla szkoły - Konsulatowi RP, Państwu: Rogowskim, Bandala, Biłyk, Stankiewicz, Toczydłowski, Kulary, Kucharzewski, IQ Printing, Hitech Workstations, Leszkowi Szymańskiemu - za oprawę techniczną całego programu.






Podziękowania należą się taż sponsorom medialnym: Express Wieczorny, Tygodnik Polski, Radio SBS, Radio 2000, Puls Polonii, Ela Celejewskafelietony.blogspot.

W imieniu uczniów i rodziców Elżbieta podziękowała nauczycielkom, paniom: Annie Depczyk, Annie Gregory, Eli Starzyńskiej, Eli Kłosowskiej, Marioli Bejnar, za pełną poświęcenia całoroczną pracę w nauczaniu języka polskiego, geografii, historii i kultury polskiej oraz za harmonijną współpracę. Halince Borysiewicz za lekcje tańca małej „Syrenki” na terenie szkoły polskiej. Podziękowania zostały skierowane również do Ks. Artura TChr za prowadzenie religii, Mszy Świętych dla dzieci i za Bożą posługę.

Udział wszystkich dzieci w przedstawieniach był szansą do zaprezentowania zdobytych umiejętności językowych i aktorskich.

Szkoła prowadzi naukę według sylabusu K-6 zatwierdzonego przez Departament Edukacji w Nowej Południowej Walii w 2004 roku. Program został przygotowany przez zespół nauczycieli z Polskiej Macierzy Szkolnej NPW, a koordynowany przez Dr Bożenę Szymańską, pedagoga o dużym doświadczeniu w opracowywaniu programów w szkołach polskich i australijskich.

Programy posiadają materiały pomocnicze wypracowane w ciągu ostatnich 3 lat w 7 grupach tematycznych na wszystkich poziomach. Klasy najmłodsze posiadają podręcznik - ćwiczenia opracowane przez pedagoga nauczania początkowego panią Mariolę Bejnar, już dwukrotnie uzupełniany w ciagu ostatnich paru lat o nowe wzorce programowe. Prawie dwudziestoletnia działalność szkoły i rokroczne plany programowe dostosowane do poszczególnych klas oraz zajęcia dodatkowe udostępniają uczniom naukę języka polskiego i poznawanie naszej kultury w przyjemnej i życzliwej atmosferze z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.

Szkoła należy do NSW Federation of Community Language Schools i Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej. W tym roku nagrodę Ministra Edukacji - „ Minister Awards” za celujące wyniki w nauce jezyka polskiego otrzymała Maia Biłyk, nagrodę z Fundacji im. Harcmistrza Dh Witolda Szypryczyńskiego Amelia Leżoń. Obu panienkom należą się duże gratulacje.

Nowy Rok Szkolny rozpocznie się 2 lutego 2008
O godz. 9 rano. w North Ryde P.S. przy Cox’s Road North Ryde

Szkoła oferuje lekcje języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych, młodzieży starszej i dorosłych. Kurs dla początkująch trwa 18 tyg. w grupach - dla doroslych i młodzieży starszej.

Zapisy przyjmuje i informacji udziela Elżbieta Cesarski:
northshore@polisheducation.org.au
mob: 0402387034