Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
27 wrzesnia 2007
Zakończenie III Zjazdu Polonii Swiata
PAP, Zdjęcie delegacji australijskiej- Jola Wolska
Polska: Zakończenie Zjazdu; premier Kaczyński, marszałek Borusewicz; uchwały, nagrody. "Czynimy wszystko, by nasze stosunki były coraz bliższe i lepsze, żeby wykorzystana została szansa współpracy Polski z Polonią" - powiedział premier Jarosław Kaczyński podczas uroczystości zamknięcia III Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

Uroczystość odbyła się w środę na Zamku Królewskim w Warszawie. Premier przypomniał działania rządu na rzecz Polonii. "Został sporządzony raport, dotyczący stosunków między państwem polskim a Polakami za granicą, zostały podjęte inicjatywy ustawodawcze. Jedna z nich, jak sądzę najważniejsza - Karta Polaka - została doprowadzona do końca" - powiedział J. Kaczyński.

Przypomniał, że pracowano także nad ustawą o obywatelstwie, która pozwoliłaby Polakom mieszkającym za granicą łatwiej je uzyskiwać, nad zmianą ordynacji wyborczej, która stworzyłaby okręg zagraniczny i zmianą ustawy o emigracji, która pozwoliłaby na szerszy proces powrotu Polaków z tych państw, gdzie - jak podkreślił - "Polacy po prostu dłużej być nie powinni". "Chcemy te sprawy doprowadzić do końca" - zapewnił premier.

Premier zapowiedział też, że w najbliższych dniach powoła swego doradcę ds. Polonii i Polaków za granicą Michała Dworczyka na stanowisko pełnomocnika premiera ds. realizacji ustawy o Karcie Polaka.

"Przynależność do narodu to część naszego człowieczeństwa i pozbywanie się tej części nie ma żadnego sensu" - mówił premier.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślił zamykając Zjazd, że "w Polsce różnimy się w wielu kwestiach, ale w sprawach Polonii nie ma różnic".

Wśród przedstawionych podczas uroczystości uchwał podjętych przez delegatów Zjazdu szczególnie podkreślono "zdecydowany" protest przeciwko łamaniu praw człowieka na Białorusi. Ponadto m.in. delegaci wyrazili satysfakcję z uchwalenia Karty Polaka oraz ze starań polskich władz prowadzących do zmiany nazwy obiektów byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez rząd polski od czerwca nazwa obozu w Oświęcimiu to "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)".

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - "Wawrzyny Polonijne". Nagrodami uhonorowani zostali m.in.: ostatni prezydent RP na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, wieloletni opiekun Polonii i Polaków za granicą abp Szczepan Wesoły, a także kombatant i działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej Władysław Zachariasiewicz.

Pośmiertnie "Wawrzynem Polonijnym" wyróżniono m.in. długoletniego prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwarda Moskala. W uzasadnieniu podkreślono m.in. jego zasługi w zabieganiu o przychylność wśród amerykańskich polityków podczas starań Polski o członkostwo w NATO.

Nagrodą uhonorowano także Związek Polaków na Białorusi. Przewodnicząca Związku Andżelika Borys odbierając wyróżnienie podkreśliła, że podtrzymywanie rodzimej kultury to obowiązek Polonii niezależnie od zewnętrznych warunków w kraju zamieszkania.

Uroczystość zakończenia Zjazdu poprzedziło w środę nabożeństwo ekumeniczne w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie.

III Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy trwał pięć dni. Brało w nim udział około 400 uczestników z ponad 60 krajów. Dyskutowali m.in. o sytuacji polskiej mniejszości w różnych państwach świata, współpracy z Polonią i nowej emigracji.

W Zjeździe uczestniczyli m.in. przedstawiciele polonijnych organizacji, instytucji naukowych i kulturalnych, a także polskich mediów działających na obczyźnie.


Źródło: PAP: Polonia dla Polonii.


Na zdjęciu "Delegacja z Australii plus Jolanta Wolska (prasa w Warszawie)". od lewa: W.Wnuk, K.Achler, M.Nowak, K.Misiak, I.Szymańska, A.Alwast, J.Wolska, B.Łacek [A.Gancarz nieobecny na zdjęciu].Foto Jola Wolska