Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
13 marca 2024
Marzec - miesiącem Strzeleckiego
nie da się zapomnieć o Edmundzie

Wybitny podróżnik z Głuszyny wspominany jest w stolicy Wielkopolski przez przez cały rok - ale co roku w marcu Poznań będzie o nim pamiętał szczególnie. Podczas Poznańskich Targów Książki przedstawiciele Miasta i miejskich instytucji podpisali list intencyjny w tej sprawie. Paweł Edmund Strzelecki uodził się w Głuszynie, która obecnie jest częścią Poznania. Dokument to deklaracja współpracy przy corocznych marcowych działaniach, upamiętniających dokonania Pawła Edmunda Strzeleckiego. - To wybitny podróżnik, który zasługuje na naszą pamięć - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Marzec jest szczególnie związany z Pawłem Edmundem Strzeleckim. Właśnie w tym miesiącu w 1840 roku, podczas wyprawy w Australii, zdobył on najwyższy szczyt kontynentu, nadając mu nazwę - Góra Kościuszki.

Głównymi partnerami przedsięwzięcia są, obok Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich i Wydawnictwo Miejskie Posnania. Już na tegorocznej edycji Poznańskich Targów Książki, w piątek, 8 marca odbyło się spotkanie z autorami książek o Pawle Edmundzie Strzeleckim. W debacie wzięli udział twórcy publikacji: "Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki", Łukasz Wierzbicki; "Góra Kościuszki, Radosław Nawrot oraz najnowszej "Życie w podróży. Rzecz o Pawle Edmundzie Strzeleckim" autorstwa Izabeli Wyszowskiej i Szymona Wieczorka. Ta ostatnia miała swoją premierę właśnie w marcu tego roku.

Ubiegły rok został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Radę Miasta Poznania Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. W stolicy Wielkopolski miały miejsce liczne wydarzenia związane z wybitnym podróżnikiem: konkursy, wystawy, wykłady, i uroczystości. Nie zabrakło wizyt gości z ważnych dla odkrywcy krajów - m.in. Australii, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Powstał też mural przedstawiający Strzeleckiego - zdobi on budynek Szkoły Podstawowej nr 53 na Głuszynie, której patronem jest właśnie podróżnik z Głuszyny. Na jego cześć nazwano również pociąg PKP Intercity relacji Warszawa - Zielona Góra/Gorzów Wlkp. - Warszawa. Wizerunek Strzeleckiego pojawił się także na medalu Poznań Maratonu 2023 oraz na okolicznościowej karcie PEKA.

Paweł Edmund Strzelecki pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o tradycjach patriotycznych. Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu. Strzelecki ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych. Angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii. Zmarł 6 października 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

źródło poznan.pl