Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
16 lutego 2024
Jak Toruń został polskim miastem…tajemnica ruin. Część. II
Riho Okagami-Siedlecka, Andrzej Siedlecki

Mur zamkowy z przylegającym do niego domem
Jest wiadomym, że ludzie będąc w desperacji podejmują niezwykłe i bardzo ryzykowne decyzje. Dowodzi tego i teraźniejszość! Tak też się stało 4 lutego 1454 roku.

W całym Państwie Krzyżackim wybuchło powstanie opresjonowanych, niezadowolonych i rozgniewanych mieszkańców. W Toruniu, uzbrojeni niemieckojęzyczni mieszczanie zaatakowali zamek krzyżacki, a jego załoga zaskoczona szybką akcją rebeliantów, natychmiast się poddała.

Zamek został całkowicie zburzony i rozebrany cegiełka po cegiełce. Z tych cegiełek budowano domy, jak ten na zdjęciu, przylegający do muru zamkowego.

Wieść o zwycięstwie toruńskich mieszczan rozeszła się po kraju lotem błyskawicy.
Armia rebeliantów, nabierając rozpędu opanowała zamki krzyżackie w Gdańsku i innych większych miastach, oraz przejęła kontrolę niemal nad całym Państwem Krzyżackim. Pozostał do przejęcia tylko zamek w Malborku i miasto Chojnice.

Związek, jednakże zdawał sobie sprawę, że przybycie posiłków z Niemiec na pomoc Krzyżakom było tylko kwestią czasu, więc przywódcy rebelii musieli działać szybko, by zwyciężyć.


Kazimierz IV Jagiellończyk 1427-1492, Wikipedia

Zebrali się w Toruniu i zdecydowali, by oddać całe Prusy mądremu i silnemu monarsze, w zamian za ochronę przed Krzyżakami. Po wyłonieniu kandydata, delegacja Związku pośpiesznie opuściła Toruń i udała się do Krakowa, stolicy Królestwa Polskiego.
Monarchą tym okazał się Kazimierz IV Jagiellończyk, który w wieku 26 lat rządził Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem Litewskim.


Elżbieta Rakuszanka, 1454-1505, Wikipedia

Król Kazimierz właśnie poślubił Elżbietę Habsburżankę (Rakuszankę), następczynię tronów Węgier i Czech, więc przyszłość dla dynastii rysowała się coraz jaśniej. A gdy Związek Pruski poprosił o dołączenie Prus do Królestwa Polskiego, to prestiż i siła Królestwa Polskiego, niewątpliwie by jeszcze bardziej wzrosły!
Tak więc dla Kazimierza Jagiellończyka propozycja Związku Pruskiego była bardzo atrakcyjna.
I jeśli wszystko skończyłoby się pomyślnie, to pokonani Krzyżacy musieliby opuścić Prusy i król mógłby zakończyć wieloletnie konflikty z Krzyżakami, a także odzyskać dostęp do Bałtyku.
Związek miał jednak pewne warunki, które chciał potwierdzić przed powitaniem Kazimierza jako nowego władcy.

Po dwutygodniowych negocjacjach, król podpisał akt przyłączający Prusy do Królestwa Polskiego i 6 marca 1454 roku Związek ogłosił, że Prusy są pod panowaniem króla Kazimierza.


Akt przyłączenia Prus do Królestwa Polskiego, Wikipedia

Monarcha na prośbę Związku, potwierdził zniesienie wysokich podatków nałożonych przez Krzyżaków, a także poświadczył zachowanie dotychczasowych przywilejów i praw, oraz przyznał pruskiej szlachcie przywileje szlachty polskiej, z prawem do głosowania przy elekcji króla.

Przywileje nadane Toruniowi

Krzyżacy nie chcieli tego faktu zaakceptować i rozpoczęła się 13 - letnia wojna między Polską a Państwem Krzyżackim.


Bitwa pod Chojnicami 1454, Fritz Grotemeyer, Wikipedia

We wrześniu tegoż roku, Kazimierz poprowadził wojska polskie do zdobycia Chojnic na Pomorzu Gdańskim, których bronili najemnicy Krzyżaków.
Jednakże polski korpus rycerski, który zasłynął w bitwie pod Grunwaldem, został pokonany przez najemników, a król musiał uciec z pola bitwy. Wykorzystując tę sytuację, Krzyżacy przeszli do ofensywy, zdobywając wiele miast.
Germański duch podbojów miał jeszcze większe plany, ale skończyły się fundusze dla najemników, którzy bez zapłaty nie zamierzali walczyć.

I w Malborku doszło do niesamowitego zdarzenia!

Ale o tym opowiemy Państwu w następnym odcinku. (zdjęcia autorów oraz Wikipedia)
Zobacz: https://andrzejsiedlecki.pl/