Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
3 czerwca 2023
Australijska symultanka: były nas dwa miliony!
Narodowe Jednoczesne Czytanie w Macarthur

W Australii od roku 2001 dużą popularnością cieszy się National Simultaneous Storytime (Narodowe Jednoczesne Czytanie). Polega ono na tym, że co roku tego samego dnia, o tej samej godzinie czyta się dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (3 do 10 lat) tę samą książeczkę. W to przedsięwzięcie z roku na rok włącza się coraz więcej bibliotek zarówno publicznych jak i szkolnych, przedszkoli, playgrup i innych placówek edukacyjnych. W tym roku w akcji jednoczesnego narodowego czytania wzięło udział ponad 2 miliony dzieci z całego kraju. Selekcja książki na dany rok jest zlecana Australijskiemu Stowarzyszeniu Informacji i Bilbiotekarstwa (ALIA). Narodowe jednoczesne czytanie w Australii ma na celu:

• promowanie od najmłodszych lat wartości czytania i umiejętności czytania,
• promowanie edukacyjnej wartości książek i czerpania radości z czytania,
• promowanie rodzimych pisarzy i wydawców,
• promowanie działań związanych z opowiadaniem bajek i historyjek w bibliotekach publicznych i grupach społecznych w całym kraju,
• i zapewnie możliwości zaangażowania rodziców, dziadków w tym ważnym wydarzeniu.


Książeczki selecjonowane przez ALIA mają zawsze wartości edukacyjne i wychowawcze i w sposób przyjemny i radosny przekazują wiele cennych treści promując jednocześnie wartość czytania wśród najmłodszych czytelników. Są to książeczki z niewielką ilością tekstu (jedno, góra dwa zdania na stronę) i z dużą ilością ciekawych, pobudzających wyobraźnię ilustracji. Wokół głównej idei, którą przekazuje książeczka (w tym roku była to na przykład wytrwałość w dążeniu do celu) buduje się całe spotkanie.

W ubiegłą sobotę w naszej szkole miało miejsce Narodowe Czytanie. Wpadłam na pomysł, aby przetłumaczyć na język polski i przeczytać naszym uczniom wybraną przez ALIA na bieżący rok książeczkę pt.: „Speedy sloth” „Odlotowy leniwiec” (autorzy: Rebecca Young i Heath McKenzie). Książeczka ta opowiada o leniwcu imieniem Spike, która wbrew wszystkim, którzy się z niej wyśmiewali zdecydowała się wziąść udział w wyścigu. Co prawda do mety dobiegła ostatnia, ale była przeszczęśliwa, że osiągneła cel, który sobie wyznaczyła. Po zakończonym czytaniu rozmawialiśmy z dziećmi na temat tego, że zawsze należy wierzyć w siebie i nie poddawać się w dążeniu do celu, który sobie wyznaczyliśmy, oraz że nie jest ważne czy do mety dobiegniemy pierwsi czy ostatni. Najważniejsze jest, żeby się nie poddawać i dać z siebie wszystko.


Nauczyliśmy się także, aby nie sugerować się stereotypami bo to, że ktoś urodził się leniwcem nie oznacza, że nie może biegać i czerpać z biegania radości i satysfakcji. Wspaniałym zbiegiem okoliczności czytanie tej lektury cudnie zbiegło się z zaplanowaną na najbliższą sobotę wyprawą do siostrzanej Szkoły Sobotniej w Randwick na Mini-Olimpiadę organizowaną dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Sydney, dla dzieci z obydwu szkół z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

W Polsce od roku 2012 z inicjatywy Pana Prezydenta w pierwszą sobotę września odbywa się Narodowe Czytanie. Według mnie idea Narodowego Jednoczesnego Czytania jest naprawdę fantastyczna, ponieważ już od najmlodszych lat każdego roku dzieci uwrażliwiane są na czytanie i wartości z tego wynikajace. Lekturą tegorocznej edycji będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Jest to bezsprzecznie piękna i wartościowa lektura, ale czy zrozumiała dla najmłodszej grupy czytelników?

Marzy mi się od lat, aby lista lektur uwzgledniona do Narodowego Czytania w Polsce wzbogacona zostala także o pozycje polskich autorów dla dzieci z grupy wiekowej od 3 do 7 lat. Czyż nie byłoby kapitalnie, gdyby wszystkie biblioteki szkolne, publiczne oraz przedszkola czytały dzieciom w calej Polsce tę samą książeczkę tego samego dnia o tej samej godzinie?

Czy moje marzenie kiedykolwiek się urzeczywistni, pozostaje wziąż wielkim znakiem zapytania...

Bernadeta Kawa