Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
15 maja 2023
Mój świat poezji śpiewanej - recital Elizy A. Falkiewicz
korespondencja z Melbourne

W niedzielę 7 maja odbył się w Melbourne recital poezji i pieśni autorskich Elizy Anny Falkiewicz: autorki, poetki i aktorki Sydnejskiego Teatru Fantazja. Recital otoczył opieką reżyserską i poprowadził Stefan Mrowiński, znany i zasłużony reżyser, dramaturg, wykładowca akademicki, autor scenariuszy i słuchowisk radiowych i znanych tekstów piosenek. Oto jak zapowiedział artystkę:

Eliza Anna Falkiewicz. Osobowość i postać od Marka Grechuty, ani w Australii , ani w Melbourne niespotykana. Proszę Państwa, po raz pierwszy od recitalu Marka Grechuty w Melbourne, który miałem zaszczyt prowadzić dla 2000 ludzi, dzisiaj wydaje mi się, że wy też jesteście widownią dwutysięczną, dlatego, że ta postać jest poetką, jest kompozytorką i wykonawczynią własnych pieśni i własnych wierszy (…) Mieliśmy wielkich bardów poezji śpiewanej, i mamy do dzisiejszego dnia, ale oni w większości wykonywali czyjeś utwory, na czele z Ewą Demarczyk czy Magdą Umer. (…) I tu nagle mamy zjawisko mało spotykane - Elizę Annę Falkiewicz (…)

Program recitalu składał się z czterech odsłon, poprzedzonych komentarzem prowadzącego. Po zapowiedzi Stefana Mrowińskiego Eliza przedstawiła się wierszami: Jestem kobietą, Gdy o sobie mam napisać i Na trzech kontynentach przyszło mi żyć. Uwielbienie dla swojego rodzinnego miasta przekazała w pierwszej odsłonie wyśpiewując wiersze Warszawskie wieczory i Moja Warszawo. Po czym sprawiła Stefanowi Mrowińskiemu (również warszawianinowi) i gościom ogromną niespodziankę, prezentując piosenkę Moje serce zostało w Warszawie ze słowami Stefana, oryginalnie wykonaną w Polsce w 1980 roku.






O pisaniu, śpiewaniu i scenie opowiedziała w drugiej części wierszem Co to jest poezja, piosenką Melodiai wersy oraz utworem kabaretowym Zagram wszystko. Trzecia część recitalu przedstawiła główny wątek twórczości autorki - miłość. Goście usłyszeli wiersz Prośba o miłość i piosenkę Miłość to oraz utwory dotykające trudnych aspektów miłości romantycznej: wiersz Zazdrość oraz trzy pieśni: Inna jest cisza gdy ciebie nie ma, W domeczkach ze splecionych dłoni i Twój czas przyjdzie.

W czwartej i ostatniej części występu uczestnicy recitalu usłyszeli wiersz Siedząc na płocie świata oraz pieśni Bo takiej miłości nam trzeba i Kochajmy się. Tymi utworami artystka podzieliła się z uczestnikami troską o bliźnich i świat, podkreślając siłę i wagę miłości i wdzięczności, oraz nawołując do zgody, tolerancji i optymizmu.

Sądząc po rzęsistych brawach i zaproszeniu na występ jesienią, współpraca autorki z reżyserem zakończyła się pomyślnie i spełniła swój cel: obdarzenie uczestników głębokimi doznaniami, zarówno duchowymi jak i artystycznymi. Oto kilka komentarzy o recitalu.

Dziękuje bardzo za piękny recital! To uczta dla duszy i zmysłów, to poezja śpiew i muzyka. O Warszawie, miłości i zdradzie. Wprowadziła mnie w nastrój wyborny, ze skupieniem chłonęłam słowa. Czułam radość, tęsknotę i miłość … marzeniami wypełniła się głowa. Małgorzata G.

Byłaś wspaniała! Jesteś inspiracją promieniującą miłością, dającą tyle ciepła i radości. Bardzo dziękuję za wspaniałe popołudnie. Bianca G.

Gratulacje! Niesamowite wrażenie. Twoje piosenki, szczególnie ‘W domeczkach ze splecionych dłoni’, ciągle chodzą mi po głowie. Chcę żebyś wiedziała jaki wpływ na słuchaczy i czytelników mają twoje utwory. Anna T.

Eliza Anna Falkiewicz. Gratuluje wspaniałego występu. Był to bardzo udany recital i wzruszające doznanie estetyczne. Widziałam jak wiele osób ocierało łzy (…). Aleksandra D.

Na zakończenie goście mieli okazję zakupu tomików autorki, świadomi, iż część zebranej kwoty tradycyjnie trafi do Fundacji Św. Mikołaja z siedzibą w Warszawie na cel pomocy dzieciom z nieuprzywilejowanych rodzin.

Wielki ukłon w stronę promotorów, gości i ekipy produkcyjnej:
Jerzy Krysiak i Ania Tomala - promotorzy
Ania Tomala - organizacja, obsługa podkładów muzycznych
Gosia Bernatt - scenografia i garderoba artystki
Bogdan Wojciechowski - nagłośnienie i wideo
Paul Davie - nagłośnienie i zdjęcia
Specjalne podziękowania dla Michała Ziomka za produkcję aranżacji muzycznych na podstawie melodii autorki - współpracę trwającą od pierwszego występu poetki w Warszawie w 2019 roku.

Więcej informacji i materiałów znajdą Państwo na stronach Fejsbuka : Eliza Anna Falkiewicz; Eliza Anna Falkiewicz - Lekcje miłości, oraz na YouTube.