Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 wrzesnia 2022
Kosciuszko: między młotem Wolności a kowadłem Despotyzmu
Ernestyna Skurjat-Kozek

Gdy czytam nowo wydawą książke Felixa Molskiego Tadeusz Kosciuszko. Worldwide Memorials nie mogę oprzeć się refleksji, jakże szlachetne i satysfakcjonujące musi być dzieło dokumentowania, jak Wolność dławi Despotę! Rzecz jasna, portretowanie Kościuszki jako chwalebnego obrońcy ludzkiej wolności musi być cudowne i i zatykać dech. Rzecz jasna, jest objawem Wielkiego Patriotyzmu podróżowanie po świecie w celu odkrycia i skatalogowania miejsc czci Kosciuszki i – mało tego - zwrócenie na nie uwagi świata! Takim właśnie duchem napełniony jest Felix Molski z Sydney (emerytowany nauczyciel i członek KHI) , który przez lata krążył po świecie w poszukiwaniu i dokumentowaniu kościuszkowskich memoriali. Szperał cierpliwie po internecie, podróżował na własny koszt, spotykał ludzi podobnych sobie duchem, którzy chętnie udostępniali mu swoje zbiory. Tak to dzięki własnemu i cudzemu entuzjazmowi Molski odszukał i mozolnie dokumentował kościuszkowskie miejsca pamięci w wielu krajach: Polsce, w Stanach Zjednoczonych, we Francji, Szwajcarii, Anglii, Rosji, na Litwie, Ukrainie i Białorusi, oczywiscie w Australii, a także w niespodziewanych stronach świata jak Martynika, Finlandia, Szwecja, czy Uzbekistan.

Wszystkiego razem naliczył się 360 obiektów: pomników, obelisków, rzeźb, popiersi i wszelkiego rodzaju tablic pamiątkowych, unikalnych obietów ze spiżu, brązu, marmuru i gliny.Niektóre mają niezwykłą postać: Kopiec Kosciuszki w Krakowie i Góra Kosciuszki w Australii powstały nie z brązu, ale z ziemi; niezwykłą postać ma też obraz Panorama Racławicka we Wrocławiu; są też i miejsca pamięci w postaci kapliczek i ogrodów, w tym skalnego ogródka nad rzeką Hudson, własną ręką Kościuszki założonego. Do kolekcji niezwykłych memoriabiliów dochodzi jeszcze Balon Kościuszki!

Tak więc z wielką dumą przychodzi nam skonstatować, że niewiele osobistosci na tej planecie doczekało się międzynarodowego uznania na taką skalę, okazywanego nieprzerwanie od czasu śmierci Naczelnika w 1817 roku . Pierwszy dowód uwielbienia, Kopiec, pojawił się w Krakowie już w 1823, zaś w Ameryce kadecki postument w West Point w zbudowano w 1828 r. Do istnego „wysypu” pomników doszło w setną rocznicę Insurekcji, a do kolejnego w setną rocznicę śmierci Naczelnika. A potem co? Myślałby kto, że po roku 2000 nikt już Kościuszce pomników budować nie będzie? Ot, i błędne rozumowanie, bo oto w 21 wieku pojawiło się 40 nowych memoriali, prócz tego spora liczba została odrestaurowana.

Zapytacie, gdzie się znajdują owe pomniki? Wszędzie! W wielu metropoliach świata, w zaszczytnej scenerii jak US Capitol, w zamkach, szkołach i pałacach, muzeach i szkołach, kościołach, a nawet w krakowskiej synagodze, prócz tego we wsiach i w małych miasteczkach oraz na polach bitewnych. W Ameryce znajduje się kościuszkowski szlak Kosciuszko Trail, który prowadzi przez różne jego miejsca pobytu. Gdzieś w Polsce, w leśnej głuszy znajduje się - oznaczony tabliczką - zakonserwowany pień drzewa, w cieniu którego Kosciuszko odpoczywał w czasie podróży. Wszystkie te memoriale opowiadają nam pasjonujące historie, których nicią przewodnią jest uparta, raz po razie wydeptywana Droga do Wolności. Wielkie wrażenie wywierają zwłaszcza dramatyczne dzieje bestialskiego niszczenia pomników przez Despotów oraz ich cierpliwa, pokorna odbudowa przez bojowników Wolności. Warto też oddać hołd twórczości niezwykłych artystów jak Andrzej Pityński, Tracey H Sugg i wielu innych. Jest tych opowieści multum! A każdą czyta się jak niezwykłą powieść. Często myślimy ze zdumieniem: Niesamowite, przecież to materiał na wspaniały film!


Rzeźba Tracy H Sugg: Tadeusz Kościuszko ze swym czarnoskórym adiutantem Agruppą Hull. Do obejrzenia w Ambasadzie RP w Canberra.

Burzliwe są nasze narodowe dzieje: zabory, zdrady, przemoc i wojny. Pasmo powstań i zrywów tłumione przez Despotów. Wieczny pojedynek bohaterskich zrywów przerywanych przez przemoc i destrukcję. I tu ciekawostka: tak, wiele pomników zniszczyli tyrani, ale tylko jedną rzeźbe roztrzaskał osobiście Kościuszko. Kiedy i w jakich okolicznościach doszło do tego? Tego dowiecie się z księgi Felixa. Księgi napelnionej duchem Zmartwychwstałej Wolności.

Miłej lektury!

9 września 2022. Nakładem własnym Autora ukazała się książka Felixa Molskiego o kościuszkowskich memoriabiliach na całym świecie.Jest to owoc żmudnej roboty i wieloletnich poszukiwań. 186 stron tekstu, 56 stron aneksu z kolorowymi wkładkami - kolażami, z których każdy zawiera 8 zdjęć pomników Kościuszki. W książce znajdujemy 360 zdjęć memorabiliów, do których można dotrzeć na internecie poprzez podane w publikacji koordynanty geograficzne. Ostatnia kolumna w tabeli zawiera kod zdjęcia, na przykład A27g oznacza, że zdjęcie pomnika znajduje sie na 27 stronie wklejki w lokalizacji "g" w kolażu. Cena książki $20.00

Ernestyna Skurjat-Kozek