Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
21 sierpnia 2020
Nieprawdopodobny Lwów (1)
Andrzej Siedlecki (tekst i zdjęcia)

Prawdę mówiąc, jakoś nie miałem chęci jechać na Ukrainę. W młodości, gdy prawdziwej historii nie uczono dochodziły słuchy, że Lwów był wyjątkowym ogniskiem polskiej inteligencji i kultury, słyszałem piosenki lwowskie, które mi się podobały, spotykałem ludzi, którzy z sentymentem mówili o Lwowie, ale nie bardzo rozumiałem dlaczego. Wschód jakoś mnie zupełnie nie pociągał, miałem złe skojarzenia. Natomiast Riho chciała zobaczyć, jak wygląda polskie miasto, o którym tyle czytała, przy okazji pisania swojej książki. Chciała zobaczyć utracone miasto, w wyniku zdradliwego dla Polaków układu jałtańskiego! Dziś przy śniadaniu wspomniała, że właśnie rok temu 1) odwiedziliśmy Lwów, stolicę dawnej Galicji. I zaczęliśmy wspominać.

Przypomniała mi, że właśnie Lwów jest tym miastem, gdzie spotykają się różne ważne osobistości, o których pisałem czy robiłem filmy.2) Tu z zesłania przyjechał Apollon Korzeniowski z małym Konradkiem, przyjeżdżał także do Lwowa komendant Józef Piłsudski, by spotykać się z założycielem Związku Walki Czynnej, Kazimierzem Sosnkowskim i omawiać sprawy „Związku Strzelców” a przy okazji, zobaczyć się z Aleksandrą Szczerbińską, członkinią PPS-u, a późniejszą jego małżonką. Tu także spędził okupację mój profesor, słynny pedagog, reżyser i aktor Aleksander Bardini. 3) Wspominam profesora, bo pewnie nigdy bym nie wiedział, że mam przyjemny uśmiech i powinienem go, jak powiedział mi w Szkole Teatralnej, „w aktorstwie używać”. Ale wróćmy do czasów dawniejszych.


Dziedziniec rezydencji Jana III Sobieskiego


Rezydencja Jana III Sobieskiego, obecnie Muzeum Historyczne

Bywali tu też polscy królowie: Jagiełło i Jadwiga, także Jan II Kazimierz i Jan III Sobieski, który miał w pobliżu majątek, a swoją rezydencję w mieście, przy rynku. Obecnie mieści się tu muzeum. A w muzeum pełno polskich memorabiliów. Byliśmy zachwyceni, że choć trochę ich tu przetrwało mimo zawirowań historii. Riho zastanawiała się, jaką drogą one tu dotarły i kto je zbierał. Na pewno mają swoją, ciekawą historię.

I odkrywamy znakomicie zachowany neorenesansowy pałac hrabiego Alfreda Józefa Potockiego i Marii z Sanguszków. Hrabia był przez rok premierem Austrii, a od 1875 do 1883 namiestnikiem Galicji. Postać wyjątkowa! Maria zaś, jego małżonka była córką, arystokraty, Romana Sanguszko, którym zafascynował się Konrad Korzeniowski i napisał ciekawe opowiadanie „Książę Roman”. Nie dziwię się fascynacji pisarza postacią Romana, który na osobisty rozkaz cara za udział w powstaniu listopadowym, musiał maszerować w łańcuchach przez Syberię ponad 3000 km! Co za los! To nawet temat na film.


Książę Roman A.S. Sanguszko. Foto Wikipedia

Przechadzając się po pałacowych komnatach można było łatwo zgadnąć, że właściciele tych zbiorów byli zafascynowani kulturą europejską, bo zbiory książek i obrazów, w porównaniu z tragiczną historią Lwowa, były dosyć okazałe. Znajdują się tu obrazy mistrzów europejskich i polskich. Ich proweniencja, w większości wskazuje na polskie pałace czy dwory bogatych ziemian, zamieszkujących dawne ziemie polskie.

Pisząc teraz ten tekst i szukając w Internecie informacji na temat losów sztuki polskiej na Wschodzie, ja ignorant w temacie, nagle odkrywam zbiory Lwowskiej Galerii Sztuki, której z braku czasu już nie zwiedziliśmy, czego niezmiernie żałuję. 4) Bo oto okazuje się, że:

„Można bez przesady stwierdzić, że poza granicami Polski lwowska kolekcja malarstwa polskiego jest największa i ma ogromną wartość. Pokazuje różne etapy rozwojowe i tendencje stylowe, skupia dzieła twórców najwybitniejszych, ale także rzadko spotykanych i mało znanych.” 5)


Pałac Potockich, obecnie Galeria Sztuki


Widok ze wzgórza zamkowego na Lwów. Tu stał onegdaj zamek Kazimierza III Wielkiego

Warto przeczytać cały artykuł, by zorientować się jak i ile dzieł polskich malarzy znalazło się za granicą. Szokujące!

PS: Obraz „Dzieci Jana Matejki”, autorstwa tatusia mogłem sfotografować w 2019 roku w sopockiej galerii, która gościła zbiory ze Lwowskiej Galerii Sztuki, posiadającej w swych zbiorach obrazy wielu wybitnych malarzy polskich.


Dzieci Jana Matejki, mal. Jan Matejko, w posiadaniu Lwowskiej Galerii Sztuki

PRZYPISY

1) W 2019 podróżowaliśmy po Europie i w sierpniu odwiedziliśmy także Lwów.

2) Filmy „Konrad” („Joseph Conrad, Dreams and Life”) I “Piłsudski. Dla Polski żyć” („Piłsudski.To live for Poland”) na YouTube lub mojej stronie: www.andrzejsiedlecki.pl

3) Po emigracji wrócił do Polski i wystawiał sztuki współczesne, agitacyjne dramaty „antyimperialistyczne”. Więcej pod:pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Bardini

4) Niektóre obrazy można obejrzeć tutaj: commons.wikimedia.org/wiki/Category:Paintings_in_the_Lviv_Art_Gallery

5) Dmitrij Szelest „Dzieje zbiorów polskiego malarstwa w Lwowskiej Galerii Obrazów” www.lwow.com.pl/galeria/polskie.html (dostęp 20.08.2020)

CDN

Na mojej stronie znajdziesz filmy, artykuły, Historię Polski w literaturze i inne. Wystarczy wpisać adres: www.andrzejsiedlecki.pl w PC i kliknąć Enter.