Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 marca 2020
Z przeszłości... Oddajcie co nasze!
Andrzej Siedlecki

Po wypełnionym całkowicie programie stypendialnym Szwedzkiego Instytutu zostało trochę czasu na prywatne zwiedzanie, więc odwiedziłem Muzeum Królewskie w Sztokholmie. Tam przeprowadziłem wywiad z prof. Adamem Heymowskim, miłym człowiekiem i opiekunem prywatnych księgozbiorów królewskich. A w tych zbiorach? Oczywiście, mnóstwo polskich obiektów, zagrabionych w czasie „potopu” szwedzkiego. Polska w tym okresie stała na wyższym poziomie cywilizacyjnym, więc wywożono wszystko, przede wszystkim tysiące dzieł sztuki, księgozbiory, całe biblioteki. Zrabowano także księgozbiór Zygmunta II Augusta z Wawelu, lwy ogrodowe z Zamku Królewskiego w Warszawie. Kolekcja książek z biblioteki Kopernika wraz z jego notatkami znajduje się na uniwersytecie w Uppsali! Niektórzy historycy uważają, że Szwedzi zrobili Polsce większą destrukcję we wszystkim niż dwie wojny światowe.

Palili wioski i miasta, niszczyli pałace i zamki, jak ten w Ogrodzieńcu odwiedzony przez nas w 2016 roku. Skala szwedzkiego rabunku przewyższa wszystkie dotychczasowe wydarzenia na przestrzeni wieków. Profesor ofiarował mi swój cenny czas oraz pozwolił na zrobienie unikalnych zdjęć herbów. Oto co powiedział:

AH: Posiadamy duży zestaw rycin księcia Józefa Poniatowskiego. Kilka znacznie starszych przedmiotów, to książki otrzymane podczas polskiej wizyty księcia Bertila Bernadotte, wuja króla. Jest też jeden bardzo interesujący „pseudo-polonicum”. To ciekawostka! Interesuję się heraldyką i bardzo ucieszyłem się, że wśród rękopisów znajduje się herb gości na weselu księcia Karola ze Styrii i Marii Bawarskiej w Wiedniu. Wydaje się, że nie ma nic wspólnego z Polską, ale tu znajdujemy piękne herby króla polskiego Zygmunta II Augusta i jego żony Katarzyny Habsburg… (na zdjęciach) Zygmunt II August był szwagrem pana młodego, księcia Styrii. Z małżeństwa księcia Styrii i Marii bawarskiej urodziło się wiele dzieci, w tym Anne i Constance, które były żonami króla polskiego i szwedzkiego Zygmunta III.


Herb Katarzyny, żony Zygmunta Augusta w Bernadotte Library


Herb Zygmunta II Augusta, króla Polski i Księstwa Litewskiego 1548-1572 w Bernadotte Library


Katarzyna Jagiellonka, królowa Szwecji 1568-1583, Cranach Młodszy

Ta pierwsza, znana w Polsce jako Anna Rakuska, była matką króla Polski Władysława IV (1632–1648). Po jej śmierci Zygmunt III poślubił Konstancję. Ich syn, Jan Kazimierz, był królem polskim w latach 1648–1668. Tak więc dokument upamiętniający ślub pary Habsburga i Bawarii, z której urodziły się dwie królowe Polski i jedna szwedzka Anne (Rakuska), okazuje się wyjątkowym polonicum.

AS: W Bibliotece Królewskiej są polonica, ale w Szwecji musi być ich więcej…

AH: Wiele znajduje się w kościołach, zamkach i kolekcjach prywatnych. Większość z nich pochodzi z najazdu szwedzkiego w latach 1655–1660 na Polskę. Kolekcje polskich książek są naprawdę fantastyczne. Niektóre książki są unikatowe, których brakuje nawet w polskich bibliotekach. Główne zbiory znajdują się w bibliotece Uniwersytetu w Uppsali, Bibliotece Królewskiej w Humlegarden w Sztokholmie i bibliotekach diecezjalnych. Największym skarbem jest duża część biblioteki naszego ostatniego Jagiellona, króla Zygmunta II Augusta... Są także rękopisy Kopernika w Uppsali oraz kolekcja z XVII i XVIII wieku z Kolegium w Braniewie… Więc tu (w Szwecji) istnieje znaczna część polskiego dziedzictwa kulturowego.

Warto też wspomnieć o spektakularnym grobowcu w katedrze w Uppsali Katarzyny Jagiellonki, żony szwedzkiego króla Jana III i matki polskiego króla Zygmunta III Wazy. Stoi on przed grobowcem Jana III z panoramą Sztokholmu, a nagrobek Katarzyny wznosi się na widoku XVI-wiecznego Krakowa i szeregu herbów. Tworzą bardzo interesującą kompozycję heraldyczną wraz z płytą na podłodze, przedstawiającą polsko litewski herb, a pośrodku herb Sforzy (Katarzyna była córką królowej Bony Sforzy) - węża pożerającego dziecko.

Jeszcze jedną ciekawostką, o której wielu Szwedów nie wie, jest mały pałac królewski na wyspie Drottningholm, obecnie rezydencja królewska i muzeum. Drottning znaczy królowa, holm - wyspa; Wyspa Królowej, ale której królowej? To jest znowu Katarzyna Jagiellonka… Co więcej, w zbrojowni na Zamku Królewskim jest wiele poloników, choć nie wszystkie są wystawione.


Fragment "Rolki Sztokholmskiej" przedstawiajacej uroczyste wejście królowej Konstancji do Krakowa. Długość rolki 15 m.


Fragment Rolki Sztokholmskiej

Niegdyś najwspanialszym przedmiotem był 15-metrowa „Rolka Sztokholmska” przedstawiająca uroczyste wejście królowej Konstancji do Krakowa. Ten piękny obraz, który dokumentuje czasy, kostiumy, mundury, sztandary i broń, został podarowany przez Olofa Palme na Zamek Królewski w Warszawie. Kolejnym skarbem jest stalowa zbroja Zygmunta II Augusta, którą po jego śmierci Anna Jagiellonka przekazała swojemu szwagrowi, Wielkiemu Księciu Finlandii. W zamku znajdują się także gobeliny z herbami królowej Konstancji i wiele innych przedmiotów, za dużo, żeby tu wymienić.

AS: Może kiedyś któreś z nich wróci do Polski, jak Rolka Sztokholmska?

AH: Może tak…? Szwedzi, potomkowie barbarzyńskich Wikingów zaczęli kraść i wywozić dobra narodowe już w czasie wojny 30-letniej, by w czasie „potopu”, dokończyć dzieła zniszczenia i grabieży. W czasach nowszych, podczas II wojny światowej 2/5 dóbr kulturalnych Polski zostało całkowicie zniszczonych. Wartość rynkowa dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców i Rosjan wynosi co najmniej 30 miliardów dolarów! Czy Kraków okradziony przez generała SS, Otto von Wächtera otrzyma zagrabione dzieła? Czy zrabowane i poukrywane na Zachodzie i Wschodzie dzieła i zabytki wrócą do polskich muzeów? Czy staramy się o to?


Mapa Dziedzictwo Polski


Zamek w Ogrodzieńcu. Na zdjęciu Autor z Rihosławą

PS. Żona moja, czyli Rihosława powiedziała, że nie jest tak źle i coś się dzieje, i znalazła w Internecie, że 26-26 maja 2017 odbyła się z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat: „Polskie/Polonijne dziedzictwo piśmiennicze w zbiorach zagranicznych”. Rejestracja zbiorów piśmienniczych odbędzie się w Europie, USA i Australii. Wykłady pokrywały różne tematy - od dziedzictwa kulturalnego w rozwiązanych klasztorach, do zrabowanych dzieł w Niemczech i Szwecji, a także o polonikach w bibliotekach narodowych, jak Library of Congress w USA, Bibliothèque Nationale de France i British Library. Znaczna część materiału znajduje się na Ukrainie, Białorusi i Litwie - z okresu, kiedy ziemie te przynależały do Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Andrzej Siedlecki

www.andrzejsiedlecki.pl