Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 maja 2018
"Błękitna Armia" - Grand Prix Festiwalu KSF Niepokalana 2018
Zygmunt Gutowski

W Katedrze św. Floriana i w Kurii Warszawsko-Praskiej zakończył się XXXIII Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów “KSF Niepokalana 2018”. Grand Prix Festiwalu Błękitna Armia - Leszek Wiśniewski.

Błękitna armia 1917-1919 reżyser: Leszek Wiśniewski scenarzysta: Jan Tarczyński, Tadeusz Kondracki producenci: TVP 3 Lublin i Centralna Biblioteka Wojskowa Polska. Film zrealizowany w stulecie powołania Armii Polskiej we Francji i w Roku Generała Józefa Hallera ogłoszonym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Prezentuje dzieje Błękitnej Armii od początków jej tworzenia do przybycia do Polski wiosną 1919 roku. Przypomina wielki wysiłek organizacyjny Polaków na obczyźnie, ich ofiarność i poświęcenie tysięcy ochotników, którzy z różnych stron świata zaciągali się w błękitne szeregi, by spełnić marzenie o wolnej Polsce. Jest też hołdem dla generała Józefa Hallera – współtwórcy i dowódcy Armii Polskiej we Francji. Błękitna Armia, licząca w końcowym okresie 70 tysięcy żołnierzy, świetnie wyszkolona i uzbrojona, stanowiła ważny argument dla sprawy polskiej na konferencji pokojowej w Wersalu i walnie przyczyniła się do umocnienia świeżo odzyskanej niepodległości.

Film jest fabularyzowanym dokumentem, zrealizowanym z wielką dbałością o fakty, chronologię, realia i podobieństwo aktorów do postaci historycznych. Zdjęcia kręcono w Polsce, Francji i we Włoszech, w miejscach i wnętrzach związanych z powstawaniem i działaniami Błękitnej Armii. W scenach batalistycznych oraz powitania Hallera w Wielkopolsce udział brało kilkudziesięciu statystów i członków grup rekonstrukcji historycznej w strojach, mundurach, uzbrojeniu i w pojazdach z epoki.

Szczegółowe informacje w Katalogu.Kliknij, czytaj.


Dzięki autorom nadsyłającym swoje prace - nasz Festiwal, rozpoczęty w roku 1986, przetrwał już 33 lata i mimo skromnych funduszy i konieczności częściowej zmiany nazwy – cieszy się nadal poparciem wielu znamienitych przedstawicieli Kościoła, a także przedstawicieli świata polityki, nauki i kultury. Jest nadal jednym z nielicznych i docenianych na całym świecie Festiwali promujących wartości duchowe i to nie tylko w filmie, ale i w programach radiowych czy multimedialnych, o czym świadczy duża liczba prac nadsyłanych rokrocznie z całego świata. Wierzymy, że w 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości fakty te zostaną docenione i Festiwal uzyska, dzięki większemu wsparciu, właściwą rangę, na którą przez te 33 lata zasłużył.

W imieniu Organizacyjnego Festiwalu

Zygmunt Gutowski
rzecznik prasowy Festiwalu
tel. 602 126 206 festiwal@ksfniepokalana.pl

I Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali
Sprawiedliwy - Michał Szczerbic,
Film dla Stasia - Monik Meleń,
Dwie Korony – Michał Kondrat,
Ada-Krysia Willenberg - Krzysztof Żurowski,
Janek - Franciszek Mazur,
Egzekucja w Markowej Rafał Gużkowski
oraz
Nagroda specjalna KSF – Luter i rewolucja protestancka - Grzegorz Braun.

I Nagroda za programy radiowe – Majka – Joanna Sikora
I nagroda za programy multimedialne
– Św. Urszula – wzór patriotyzmu s. Katarzyna Purska i. s. Anna Pawłowska
I Nagroda strony internetowe – Portal Opoka News

Nagroda Media w służbie Ewangelii
- Abp Henryk Hoser
oraz Iouri Gorulow i Jan Glinka - Signis Białoruś

www.ksfniepokalana.pl

Na stronie internetowej są również zwiastuny nagrodzonych filmów. Warto obejrzeć!!!