Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
9 lutego 2018
Znaczek: Polska w Radzie Bezpieczeństwa
Wojciech Owsianowski

Z dniem 1 stycznia 2018 r. Polsce powierzono na dwa lata niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Nowym Jorku. Kadencja ta będzie trwała w latach 2018-2019. To zaszczytne członkostwo w najważniejszym organie ONZ Polska otrzymała dzięki poparciu 190 państw, członków ONZ i będzie pełnić po raz szósty. Wcześniej Polska była członkiem Rady Bezpieczeństwa w latach 1946-1947, 1960-1961, 1970-1971, 1982-1983 oraz 1996-1997.

Poparcie, które Polska otrzymała świadczy o dużym zaufaniu państw członkowskich oraz uznaniu naszych wysiłków na rzecz światowego pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. Zgodnie z regulaminem Rada Bezpieczeństwa ONZ liczy pięciu członków stałych: Chiny, Francja, Rosja, USA i Wielka Brytania oraz dziesięciu członków niestałych: Etiopia, Gwinea Równikowa, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kazachstan, Kuwejt, Boliwia, Peru, Szwecja, Włochy i Polska.

Polska będzie także pełnić dwukrotnie miesięczne przewodniczenie Rady Bezpieczeństwa w maju 2018 r. oraz wrześniu 2019 r.

Zabierając z tej okazji głos Prezydent RP Andrzej Duda powiedział m.in. :”…Będziemy reprezentowali naszą część Europy, będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie, a gwarancją pokoju jest przestrzeganie prawa międzynarodowego…”.

Wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ Polacy w kraju i poza jego granicami przyjęli z dużym zadowoleniem, a Poczta Polska S.A. zrealizowała wydawnictwo filatelistyczne p.t. „Polska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 2018-2019”.

W skład wydawnictwa wchodzą: znaczek pocztowy o wartości 3,70 zł., wprowadzony do obiegu 29 grudnia 2017 r. o nakładzie 180 tysięcy sztuk; arkusz liczący sześć znaczków; koperta okolicznościowa i stempel pierwszego dnia obiegu, prezentowane w okolicznościowym folderze.










Już od pierwszych dni fachowcy ocenili, że znaczek i koperta to jedne z ciekawszych wydawnictw Biura Filatelistyki Poczty Polskiej S.A. ostatnich lat, czego wyrazem jest m.in. biało-czerwona flaga Polski, opasująca budynek ONZ w Nowym Jorku. Sukces ten jest dziełem zespołu: autor projektu graficznego Andrzej Gosik, koordynacja projektu Ewa Anna Zych, realizacja Honorata Kuraszkiewicz i Krystyna Molęda, nadzór nad realizacją Joanna Flesza, Renata Kurek i Anna Maria Sujka.

Pomocy w realizacji wydawnictwa udzieliły: Kancelaria Prezydenta RP oraz Departament Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ RP, więcej patrz: www.filatelistyka.poczta-polska.pl.

Tekst Wojciech Owsianowski, skany Zbigniew Szmidt

P.S. Winston Churchill zapytywany jakby nazwał inaczej II wojnę światową odpowiedział bez wahania: „wojną niepotrzebną”. W II wojnie światowej trwającej w latach 1939-1945 uczestniczyło 61 państw, zmobilizowano 110 milionów żołnierzy, zabito 55 milionów ludzi, a rannych oblicza się na 35 milionów, wielkość strat materialnych jest niemożliwa do oceny. Wyrażam przekonanie, że mając na uwadze wszystkie kolejne wojny toczące się w tym naszym dziwnym świecie od 1945-2017 r. oraz mając także na uwadze zdolności niektórych państw do wywoływania konfliktów wojennych, Organizacja Narodów Zjednoczonych będzie miała więcej szczęścia od Ligii Narodów i uda się jej zapobiec katastrofie III wojny światowej zwłaszcza, że zapasy głowic jądrowych w posiadaniu dziewięciu mocarstw atomowych wynoszą wg danych na 2017 r. – 14.935 głowic jądrowych o niewyobrażalnej sile rażenia. W.O