Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
6 lutego 2018
Zakłamywanie historii przestanie być bezkarne
Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Podpis pod nowelizacji ustawy o IPN prezydent zapowiedział dziś podczas specjalnego wystąpienia. Dodał jednak, że skieruje ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. - Zwrócę się do Trybunału Konstytucyjnego, by zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa - powiedział w dzisiejszym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda.

Zgodnie z podpisaną przez Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Penalizacji nie będzie podlegała działalność naukowa oraz artystyczna.

PAP, niezalezna.pl

LINKI

wpolityce.pl/swiat/380271-wsj-prezydent-duda-podpisal-kontrowersyjna-ustawe-o-ipn-mimo-obiekcji-rzadu-izraela-i-usa

wpolityce.pl/polityka/380215-aleksandra-rybinska-w-najnowszym-sieci-gazety-sa-pelne-zolci-reakcje-izraelskich-mediow-i-politykow-na-nowelizacje-ustawy-o-ipn