Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
5 lutego 2018
Celem ustawy o IPN jest bronić naszego polskiego narodu
Michael Schudrich

Schudrich: Celem ustawy o IPN jest bronić naszego polskiego narodu. I bardzo dobrze. Nie ma "polskich obozów zagłady" – to fałszowanie historii. To trudny, napięty moment — tak o relacjach polsko-izraelskich powiedział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, który był gościem „Kropki nad i” (TVN24). Jestem pełny nadziei. Mam obowiązek znalezienia rozwiązania. Nie ma dwóch zdań, nie ma innego wyjścia — zaznaczył.

Zapytany przez Monikę Olejnik, czy ustawa jest próbą fałszowania historii, odpowiedział: Są ludzie, którzy mówią, że tak, są tacy, którzy mówią nie. Ja mówię nie, ale jest problem. Jak zaznaczył: -Celem ustawy [o IPN] jest bronić naszego polskiego narodu. I bardzo dobrze. Nie ma „polskich obozów zagłady” – to fałszowanie historii. Czy rząd Polski współpracował z rządem hitlerowskim? Absolutnie nie. (…) I wtedy ja rozumiem. Tylko czy język tej ustawy nie jest wystarczająco klarowny i wtedy są inne opinie. Język ustawy musi być klarowny.

Po czym dodał:- Wcześniej też miałem obawy, że ten język nie jest klarowny. Przyznał jednocześnie: -Jak Polak słyszy „polski obóz zagłady”, to jest to coś obrzydliwego.

W rozmowie pojawił się również temat Jedwabnego.Historia Jedwabnego to bardzo ważny i pozytywny przykład, bo w 1999 roku wielu Polaków dowiedziało się, jak było w Jedwabnem — powiedział. -My Polacy, Żydzi mamy wspólną historię, cierpienie. Dzisiaj mamy wiele rzeczy wspólnych — podkreślił Schudrich.

Rabin odniósł się też do słów szefa izraelskiego MEN, który mówił o tym, że naród polski jest odpowiedzialny za Holocaust. -Musimy zrozumieć, co to znaczy „naród polski”. To problem językowy. (…) To ma znaczenie, czy wśród Olaków byli tacy, którzy współpracowali z Niemcami. Byli szmalcownicy. Ulmowie uratowali Żydów, ale stracili życie, bo były donosy — stwierdził gość TVN24. W Polsce jak w każdym kraju są i tacy, i tacy. (…) Jestem dumny, że w Polsce są naukowcy gotowi badać bolesne elementy historii — zaznaczył. Będzie bezczelne z mojej strony, jeśli będę mówił prezydentowi, co ma robić. (…) Duchowny powinien mieć inne podejście do takiej sprawy [niż przedstawiciele Izraela]. Jak prezydent będzie mnie pytać będę mówił, jak mówiłem wcześniej — przyznał Schudrich. Jeśli nie ma jasnych zapisów, to powinny być sformułowane w sposób klarowny — stwierdził dopytywany przez Monikę Olejnik, czy prezydent powinien zawetować ustawę.

Izrael nie może dyktować, ale może rozmawiać — podkreślił. Jak zaznaczył: - To będzie grzech, jeśli pozwolimy na nowa falę antysemityzmu. Po czym stwierdził: Jako dziecko słyszałem straszne rzeczy o Polakach. To dla mnie wstyd. (…) To nie jest kraj, który chce nas zabić, tylko jest bardzo fajny kraj!

Rabin zaznaczył, że: -My mamy obowiązek mówić prawdę i zwalczać kłamstwo, bez względu czy jest ze strony, polskiej, żydowskiej czy innej. Jest dla mnie smutne, że muszę słuchać od tygodnia o dwóch stronach. (…) Musimy walczyć razem przeciwko kłamstwu, nieważne z której strony.

wpolityce.pl