Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
7 lutego 2018
Gabinet Strzeleckiego u dziadka w Koszutach
Jacek Piotrowski

Szanowni Państwo. Pragnę poinformować Zarząd organizacji Kosciuszko Heritage Inc. w Sydney oraz Oddział w Adelajdzie, o podjęciu działań na rzecz utworzenia gabinetu Pawła Edmunda Strzeleckiego w zabytkowym dworze w Koszutach, siedzibie Muzeum Ziemi Średzkiej "Dwór w Koszutach".Wybór Koszut na stałą ekspozycję upamiętniającą podróże, odkrycia, osiągnięcia naukowe, oraz działalność pisarską i filantropijną wybitnego Wielkopolanina związany jest z przynależnością tego majątku do dziadka podróżnika, Józefa Strzeleckiego, w latach od 1740 do 1760.

Gabinet Pawła Edmunda Strzeleckiego urządzony będzie w pomieszczeniu w południowej części dworu z widokiem na park, w historycznym gabinecie właścicieli Koszut. Pokój ten poddany zostanie gruntownemu remontowi przeobrażając je w gabinet "angielskiego gentelmena" z połowy XIX wieku. Dwór w Koszutach dysponuje wyposażeniem (meble, obrazy i drobne wyposażenie) z epoki na urządzenie wnętrza gabinetu, które częściowo wymaga gruntownej restauracji. Ostatnim etapem urządzenia gabinetu PES będzie zakup artefaktów ilustrujących życie PES.

Postęp w pracach zależeć będzie od zasobów finansowych przeznaczonych na ten cel.

Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach utworzyło konto bankowe przeznaczone wyłącznie na koszty związane z gabinetem Pawła Edmunda Strzeleckiego (jedyną stałą ekspozycją muzealną upamiętniającą postać wybitnego Polaka). Właściciel konta: Muzeum Ziemi Średzkiej "Dwór w Koszutach", siedziba: Koszuty gmina Środa Wielkopolska, Koszuty 27, 63-000 Środa Wielkopolska. Nazwa rachunku: "Ekspozycja Izby Strzeleckiego", nazwa banku: Spółdzielczy Bank Ludowy im. ks. P. Wawrzyniaka w Śremie, numer: 55 9084 0003 2211 0000 6321 0003.

W załączniku przedstawiam zestawienie umeblowania gabinetu Pawła Edmunda Strzeleckiego, które wymaga prac konserwatorskich. Do fotografii dołączyłem wycenę renowacji poszczególnych sprzętów. Koszty remontu i nadania pomieszczeniu charakteru gabinetu z XIX wieku podam wkrótce. Indywidualne osoby lub organizacje mogą sponsorować renowację poszczególnych przedmiotów lub etapy remontu.

Z wyrazami szacunku
Dyrektor Muzeum
mgr Jacek Piotrowski