Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
21 stycznia 2018
Relacja z Katharsis II
Antarktyczna Orkiestra na pokładzie

WYPRAWA JACHTU KATHARSIS II.Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej.Start: 23 grudnia 2017, Cape Town, RPA - Finał: Hobart, Australia.
14.01.2018. 23 doba w morzu. 3400 mil morskich od startu w Kapsztadzie. 62 równoleżnik S.
Pozdrowienia od kapitana i załogi Katharsis II żeglujących wokoło kontynentu i w pobliżu Antarktydy, na wysokości 62. stopnia szerokości południowej.

Ostatnie kilka dni, w okolicach 85. południka były wyjątkowo trudne. Wokół jachtu szalał sztorm, ale jak mówi kpt. Mariusz Koper "Tak to na oceanie czasem jest, że płynie się nie tam gdzie się chce, ale gdzie można." Na mapach lodowych widać było, że w okolicy zalega pak lodowy wychodzący z Zachodniego Lodowca Szelfowego. Jednocześnie nadchodził bardzo głęboki niż (centrum 930 hPa), z niemalże huraganowym wiatrem i wielometrowymi falami.

Żeglarze początkowo planowali uciec przed silnymi, przeciwnymi wiatrami płynąc jeszcze dalej na południe, bliżej do kontynentu Antarktydy i poza pak lodowy, gdzie według prognoz miało być spokojniej. Ale kolejne informacje meteo wymusiły zmianę planów. Zamknęło się przejście w paku lodowym, a niż dotarł bardzo blisko kontynentu. Kapitan Mariusz Koper zdecydował się obrać kierunek na północ, opływając rozległy pak lodowy, tak aby w trakcie nadchodzącego sztormu nie mieć kry ani przed dziobem, ani za rufą.

Jak przekazał w trakcie łączności satelitarnej w nocy z 13/14 stycznia 2018 roku kapitan Mariusz Koper: "Fale wielometrowe, jachtem targało na wszystkie strony, przeciwny wiatr zmuszał nas do sztormowania. Musieliśmy się schować za pak lodowy na 16 godzin, bo nie dało się nic ujechać. Ale pogoda poprawia się. Znowu żeglujemy zgodnie z planami - na wschód."
Jeszcze przed rozpoczęciem swojego rejsu non-stop dookoła Antarktydy i jak najbliżej kontynentu, załoga Katharsis II zdecydowała się dołączyć do 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z krańca świata wspiera akcję zbierając środki do skarbonki, jak również wystawiając na aukcję Orkiestry specjalne pamiątki z rejsu. Dodatkowo, kapitan Koper przygotował wyjątkowe zaproszenie na pokład Katharsis II.

Więcej informacji o aukcji i jachcie na stronie wyprawy: antarcticcircle60s.pl

Zanim rozpoczął się obecny sztorm załoga Katharsis II nagrała specjalny przekaz. Zobaczcie wideo-relację: "Antarktyczna Orkiestra".

www.youtube.com/watch?v=o9su_7oGxEY

________________________________________ © UWAGA: relacje i publikacje zdjęć na cele informacyjne - nieodpłatnie. Warunek - podanie źródła: "Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl". Kontakt: wyprawa@antarcticcircle60s.pl, lub expeditions@antarcticcircle60s.com ╬ Opracowanie: MediaPartners.pl dla AntarcticCircle60S.com ________________________________________