Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 stycznia 2018
Tęczowa nić Ariadny
Anna Jesinowicz-Nguyen
Dość długo chodził mi po głowie pomysł gobelinu z motywem tęczy. To wyzwanie tkackie, aby pokazać płynne przejścia jednych kolorów w kolejne. Jednak doszłam do wniosku, że takie jej przedstawienie będzie zbyt idealne. Postanowiłam dopełnić je Cieniem. Pierwowzorem tej wersji koncepcji był projekt sprzed dziesięciu lat zainspirowany wierszem Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej:

"Jestem sama,
Babcia mi na imię
czuję się jako czarna plama
na tęczowym świata kilimie..."

Rozważałam kształt tej plamy, czy ma być geometryczna, czy nieregularna. Jednak nie było we mnie zgody na utożsamianie plamy z imieniem "babci", co sugerowała autorka. Dlatego pomysł ten ostatecznie zarzuciłam.

Natomiast wprowadzenie czarnego, podskórnego zarysu labiryntu wydało mi się właściwym rozwiązaniem. To będzie symboliczny Labirynt, umiejscowiony w nieokreślonej przestrzeni podobnie, jak łuk tęczy, którego trudno dosięgnąć. Przeznaczony będzie dla Bohatera naszych czasów, dla jego inicjacji, życiowej próby. Oszczędzimy też Minotaura. Ów pochodził z czasów, gdy bogowie z Olimpu ingerowali w życie ludzi. Zrodzony był ze związku Pazyfae oraz byka zesłanego przez Posejdona. Dostarczano mu ofiary z młodzieży ateńskiej. Ten współczesny nie jest krwiożerczy, on sam jest ofiarą.

Na obecnym etapie budowy tkackiej, poszczególne warstwy kolorystyczne ułożyły się już tak, że tęcza zabrzmiała swoim głosem. Powierzchnia labiryntu wygląda na ażurową, co daje wrażenie przeźroczystości. Barwy przenikające przez zarys czarnego labiryntu są bardziej intensywne niż te rozproszone w polach pomiędzy konstrukcją architektoniczną. Kompozycja przypomina nieco witraż: kolorowe szkła oprawione w ołów i podświetlone słońcem.

Zapraszam na zakończenie budowy labiryntu Tkaczy w następnym odcinku, w którym ujawnię szczegóły techniczne.

Anna Jesinowicz-Nguyen
uczestniczka minionego Konkursu Kosciuszko Bicentenary


"Ariadna", fragment, gobelin w trakcie realizacji, przewidywany rozmiar 175 x 175 cm, 2017/2018 r., Anna Jesinowicz-Nguyen. Widok na autorkę przy pracy na wysokości, sięgającą do szczytu budowli przy pomocy drabinki

Ariadna: budowa labiryntu

W Pulsie Polonii: gobelin z Kościuszką