Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
8 stycznia 2018
99 rocznica Powstania Wielkopolskiego
Uroczystości w Lusowie (cz. 4)

W dniu 29 grudnia 2017 r. w Lusowie k/Poznania odbyły się uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, połączonej ze 150. rocznicą urodzin Generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Generał urodził się 25 października 1867 r. w Garbowie k/Sandomierza, zmarł 26 października 1937 r. w Lusowie k/Poznania. W dniu 16 stycznia 1919 r. został drugim dowódcą Powstania Wielkopolskiego, po pierwszym dowódcy majorze Stanisławie Taczaku. Funkcję tą pełnił do marca 1920 r. Generał był świetnym dowódcą, kontynuował misję Stanisława Taczaka i bardzo szybko stworzył blisko 100-tysięczną armię, znacząco przyczyniając się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

Armia ta była chlubą Wojska Polskiego. Zabierając głos Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział: „…Chociaż uroczystości w Lusowie mają charakter lokalny są bardzo ważne dlatego, że zaczynają się 27 grudnia przy grobie Stanisława Taczaka w Poznaniu, a kończą się 29 grudnia przy grobie gen. Jozefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, uroczystości te to naturalna klamra spinająca dwóch dowódców Powstania Wielkopolskiego”

i dalej „…Nie byłoby zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, gdyby nie generał Józef Dowbor Muśnicki, doskonały dowódca, strateg i patriota. Choć nie był Wielkopolaninem naszej ziemi oddał swe zdolności i serce. I tutaj po powrocie do macierzy postanowił zostać. W Lusowie generał Józef Dowbor Muśnicki mieszkał i pracował, otoczony powszechnym szacunkiem i miłością. W miłości do Polski wychowywał tutaj swe dzieci, których losy okazały się godne wielkiego ojca i boleśnie tragiczne. Pomnik, który ufundowaliśmy w Lusowie jest wyrazem naszego hołdu i szacunku dla tego wielkiego Polaka i jego bliskich…”.




Tutaj został pochowany i spoczywa snem wiecznym na cmentarzu w Lusowie. Pomnik generała odsłonięty w 2015 r. jest dziełem poznańskiego rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Wożniak, parlamentarzyści, członkowie grup rekonstrukcyjnych, harcerze, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz przedstawiciele Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego, pracownicy Muzeum Powstańców Wielkopolskich oraz młodzież szkolna i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego – wszyscy z Lusowa, będący zarazem organizatorami tej uroczystości.

Na uwagę odwiedzających Lusowo zasługuje mural o tematyce powstańczej. Jak pisze w Gościńcu nr 2/56/216 Paweł Anders: „…W dzisiejszych czasach również w formie muralu można składać wyrazy hołdu tym, którym nikt iść nie kazał, a jednak wychowani w patriotycznej atmosferze nie zawahali się w potrzebie służyć Ojczyźnie. Murale o treściach powstańczych powstały w ostatnich latach w wielu miastach i miejscowościach Wielkopolski…”.

Tekst Wojciech Owsianowski, zdjęcia Włodzimierz Bobrowski