Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
28 grudnia 2017
Nasz nowy film na YouTube
Zakończenie Roku Kościuszkowskiego
Dzisiaj premiera - oto nasz 17-minutowy film dokumentalny

Bogaty w wydarzenia Rok Kosciuszki zostal oficjalnie zakonczony podczas Polish Festival w Klubie Sportowym Polonia w Plumpton w dniu 3 grudnia 2017 r. w obecnosci gosci z Polski: dr Leszka Marka Krzesniaka, prezesa Polskiej Fundacji Kosciuszkowskiej i dr Longiny Ordon, prezeski Ogólnopolskiej Federacji szkól Im. Kosciuszki oraz z udzialem aborygenskich artystów (Michelle Dixon, Tamika Townsend, David Dixon & Nathan Tchuma).Goscmi honorowymi festiwalu byli m.in. Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu, szef gabinetu Prezydenta RP, nowo mianowany ambasador RP w Australii, Michal Kolodziejski, konczaca swa misje Konsul Generalna Regina Jurkowska i burmistrz Blacktown Stephen Bali.

Zespól Lajkonik zatanczył m.in. "Poloneza" skomponowanego przez Tadeusza Kosciuszke; Slawek Kazan wykonal piosenke o Kosciuszce "Sladami Strzeleckiego" wyrózniona w Miedzynarodowym Konkursie "Kosciuszko Bicentenary", artysci aborygenscy przedstawili m.in. piosenki o Snowy Mountains w jezyku Ngarigo. Piekne prace graficzne nadeslane na Konkurs byly prezentowane na ekranie w sali recepcyjnej Klubu Polonia. Na stoisku "Kosciuszko Heritage" promowalismy książki o Kosciuszce oraz nasze produkcje filmowe na DVD. Ocenia sie, ze w Polish Festival udzial wzięło ok. 6 tysiecy ludzi, w tym wiele osób spoza Polonii.


Tytuł i medale Zasłużonych dla Tradycji Kościuszkowskiej otrzymali Ernestyna Skurjat-Kozek, Urszula Lang i Dariusz Paczyński. Medale wręczali: dr Leszek Marek Krzesniak, Prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej oraz działaczka PFK dr Longina Ordon

Również dzisiaj znalazł się na YouTube nasz film dokumentalny o zimowej wyprawie z Kopca Kosciuszki na Górę Kościuszki. Film powstał we wrześniu br, a w połowie października cały nakład został zabrany do Polski i rozdany na Międzynarodowej Konferencji Kościuszkowskiej w Krakowie. Tak więc dzisiaj mamy - można powiedzieć - premierę internetową.

Film dokumentalny ze zdobycia Mt K w zerowej widoczności. Czas 21 min.

Zimowa wyprawa z Kopca Kosciuszki w Krakowie na Mt Kosciuszko w Snowy Mountains odbyla sie w lipcu 2017, w Roku Kosciuszki. Na zaproszenie "Kosciuszko Heritage Inc." przybyla do Australii trzyosobowa delegacja w skladzie: Prof. Mieczyslaw Rokosz, Prezes Komitetu Kopca Kosciuszki, Leszek Cierpialowski, dyrektor Kopca Kosciuszki i Anna Fischer-Rokosz, dokumentalistka.

Podbój Mt Kosciuszko odbyl sie w nader trudnych warunkach pogodowych, snieznej zamieci i zerowej widocznosci.Gosciom z Polski towarzyszyli doswiadczeni przewodniczy górscy z firmy K7 Adventures na czele z Akacia Rose.Bylo to dokonanie wielce symboliczne.Nie ma Polski bez Kosciuszki (jak glosi konkursowa piosenka), ale tez nie ma Australii bez Kosciuszki. W tych krajach stoja dwa jedyne na swiecie, unikalne miejsca pamieci o Kosciuszce, bojowniku o uniwersalne wartosci, jak wolnosc, demokracje, równe prawa i godnosc czlowieka. Oba "pomniki" sa z ziemi, nie z brazu, ni marmuru. Oba prowadza serpentynami na szczyt - ludzkiej doskonalosci.

Przez niemal dwa wieki więź między Kopcem a Góra była nikła. Dopiero teraz, w dwusetna rocznice powstala myśl, by prócz znaczenia symbolicznego nadac jej wymiar fizyczny, namacalny. I tak oto Góra Kosciuszki zostala zdobyta przez ludzi z Kopca w dniu 24 lipca 2017 roku. Film otrzymał nagrodę specjalną na XII Festiwalu Polonijnym "Losy Polaków".