Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
 

Archiwum:

Reklama:

 
1 grudnia 2017
„Barcelona w miniaturze” w Klubie Polskim w Ashfield
Małgorzata Kwiatkowska

Klub Polski w Ashfield zaprasza na wystawȩ prac i spotkanie z malarzem Piotrem Perskim w niedzielȩ 10 grudnia br. Wystawa pt „Barcelona w miniaturze” będzie czynna od godz. 14:00, a spotkanie z arystą rozpocznie siȩ o godz. 15:00. Piotr Perski pochodzi z Kalisza, ale od blisko 20 lat mieszka i pracuje w Barcelonie. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Łodzi – w Akademii Sztuk Piȩknych na wydziale malarstwa. We wrześniu br. obronił pracȩ doktorską na Uniwersytecie w Barcelonie.

Można powiedzieć, że Piotr Perski jest malarzem nieba Barcelony. To co osiągnął przez te wszystkie lata, w pełni uzasadnia takie stwierdzenie. Jego obrazy, które były wystawiane w ważnych galeriach miasta, takich jak Sala Parés i Jordi Barnadas oraz w innych krajach – w Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Hiszpanii, Polsce, Niemczech i na Cyprze - są dowodem szczególnego zainteresowania tym artystą. Otrzymał nastȩpujące stypendia: MAEE, Mondariz Wellness Foundation, Talens i Institute Ramon Llull. Na wystawie w Sydney Piotr Perski pokaże miniatury malowane farbami olejnymi na płótnie oraz papierze, z różnymi widokami Barcelony. Będą to pejzaże z miejsc, które odwiedza i zna, takie jak Tibidabo, port, park Guell i inne.

José María Barragán Rodríguez, wykładowca na wydziale sztuk piȩknych na Uniwesytecie w Barcelonie, tak mówi o pracach Piotra Perskiego „Piotr Perski w swoim dążeniu do odkrywania nowych sposobów patrzenia na krajobrazy w Hiszpanii, a szczególnie Barcelony, maluje tematy, który zostały juz "zrobione” kilkanaście razy, ale namalowane przez Piotra, wyglądają inaczej, odzwierciedlają jego osobiste doświadczenia. Artysta wprowadza do swoich obrazów ekstremalne formaty horyzontu, co pomaga mu osiągnąć imponujące, żywe, kolorowe i pełne emocji krajobrazy starego sródziemnomorskiego miasta.

Kiedy Piotr Perski pracuje z miejskimi krajobrazami, wnętrzami, codziennymi przedmiotami i kwiatami, zamienia malarstwo "z natury" w doświadczenie o żywym znaczeniu, a jego obrazowa ekspresja jest bardziej odkrywcza, niż można przypuszczać z pierwszego powierzchownego spojrzenia”. W imieniu organizatorów jeszcze raz serdecznie zapraszam na wystawȩ i spotkanie z polskim artystą, gościem z Barcelony.

Małgorzata Kwiatkowska