Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
14 listopada 2017
Święto Niepodległości w Poznaniu
Imieniny ulicy Święty Marcin. Autor Wojciech Owsianowski

Poznań jest jedynym miastem w Polsce, które w dniu 11 listopada obchodzi dwa ważne wydarzenia. Pierwsze to ŚWIĘTO NARODOWE NIEPODLEGŁOŚCI obchodzone skromniej niż w Warszawie lub w Krakowie, lecz trudno się temu dziwić, bowiem 11 listopada 1918 r. Wielkopolska była jeszcze częścią Niemiec i nic nie wskazywało na to, że odzyska niepodległość. Niemcy mimo przegranej I wojny światowej nie zamierzali zaborowi pruskiemu, czyli Wielkopolsce przyznawać jakiejkolwiek formy samodzielności, nie mówiąc nawet o wyrażeniu zgody na jej przyłączenie, do budzącej się, do istnienia II Rzeczypospolitej. Musiało jeszcze minąć kilka tygodni, aby Wielkopolanie zrozumieli, że sprawy niepodległości należy wziąć w swoje ręce i tym samym zakończyć „Najdłuższą Wojnę Nowoczesnej Europy”, której końcowym akcentem był w dniu 27 grudnia 1918 r. wybuch Powstania Wielkopolskiego, zakończonego zwycięstwem oraz dwoma sukcesami – militarnym i politycznym.

Powstanie Wielkopolskie zostało przychylnie potraktowane i ocenione przez państwa europejskie, obradujące podczas Konferencji Pokojowej w Paryżu, zakończonej Traktatem Wersalskim, który przyznał Wielkopolsce niepodległość. Wobec wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości cała Wielkopolska od lat świętuje rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jako kolejną rocznicę odzyskania niepodległości.

Organizatorem tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego po raz 99. był Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Uroczystości rozpoczęła msza święta za Ojczyznę, którą w Kościele Farnym koncelebrował Metropolita Poznański ks. abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Episkopatu Polski. Następnie uczestnicy przeszli na Plac Wolności na którym przed laty przysięgi składali Powstańcy Wielkopolscy, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Odbyły się także koncerty Orkiestry Miasta Poznania oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, pokazy wojskowych grup rekonstrukcyjnych, można było skosztować grochówki wojskowej oraz słynnych rogali. Uroczystość zakończyła defilada oddziałów wojskowych oraz harcerzy.








Drugie wydarzenie to IMIENINY ULICY ŚWIĘTY MARCIN, będące folklorystyczną częścią Święta Niepodległości. Mimo nie najlepszej pochmurnej i chłodnej pogody oraz padającego chwilami deszczu, tysiące Poznaniaków oraz goście krajowi i zagraniczni spędzali cały świąteczny dzień wesoło, ciekawie i pożytecznie. Imieniny Ulicy Święty Marcin przygotowało Centrum Kultury Zamek, patrz: www.ckzamek.pl, przy współpracy wielu firm, instytucji, zespołów artystycznych i sportowych oraz animatorów życia kulturalnego.

Imieniny składały się z następujących części: Kiermasz Rogala na którym około stu wystawców oferowało pamiątki i słynne rogale świętomarcińskie. Ocenia się, że cukiernicy poznańscy na dzień 11 listopada przygotowali 400 ton tych smakołyków. Dobry rogal świętomarciński powinien ważyć conajmniej 150 gramów i posiadać certyfikat, więcej: www.rogalowemuzeum.pl oraz www.rogalemarcinskie.pl; Korowód Świętego Marcina w bieżącym roku, ze względu na remont ulicy odbył się na trasie Rondo Kaponiera – Zamek. Przygotowany został przez Stowarzyszenie BELLATOR SOCIETAS, a w postać świętego Marcina wcielił się Poznaniak Piotr Kopeć.

W paradzie korowodu uczestniczyło około 300 osób: Poznańskie Koziołki, Swarzędzka Orkiestra Dęta, Majestatyczna Bamberka, Statek parowy pełen akrobatów, Patrioci Poznań – drużyna footballu amerykańskiego w polskich barwach narodowych, Młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej, Żywa flaga, Sarmaci – grupa w polskich strojach szlacheckich, Gęsina – orszak kucharzy z gęsiną (którą serwowano na Starym Rynku), Orkiestra Dęta z Lwówka, Ułani XV Pułku Ułanów Wielkopolskich. Korowód zakończyło przekazanie klucza do Miasta świętemu Marcinowi przez Prezydenta Jacka Jaśkowiaka.








Następnie odbyły się koncerty zespołów: Dikanda, Orkiestry Prowincjonalnej, Zespołu Raz Dwa Trzy oraz można było zwiedzić kilka wystaw. Spotkania - Organizatorzy pomyśleli także o problemach ludzi potrzebujących pomocy. Na Placu Adama Mickiewicza przy ul. Św. Marcin ustawiono namiot w którym z przedstawicielami dziesięciu organizacji pozarządowych można było porozmawiać o potrzebach niesienia pomocy innym. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się siostra Małgorzata Chmielewska nazywana często „generałem w habicie”, założycielka Wspólnoty Chleb Życia, prowadząca osiem domów pomocy.

Sport - Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców całego kraju cieszył się 2. Poznański Bieg Niepodległości zorganizowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i posiadający jego atest. Bieg odbył się na trasie 10 km, start i meta znajdowały się na Alei Niepodległości. Odbyły się także dwa mniejsze biegi w Luboniu i Obornikach. Ogółem w trzech biegach uczestniczyło przeszło 10 tysięcy osób. W biegu poznańskim zwyciężyli Bartosz Nowicki - Szczecin oraz Tomasz Szymkowiak - Września, a wśród kobiet Katarzyna Kowalska - Włocławek. Po zakończeniu biegu jego wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę medal oraz smakowitego rogala. Tegoroczne uroczystości poznańskie jak zawsze obchodzono patriotycznie, rodzinnie, radośnie, smacznie i sportowo, jak mówi się w Poznaniu, zostały przygotowane po królewsku i po cesarsku. Wieczór zakończono pokazem sztucznych ogni.

Tekst Wojciech Owsianowski
zdjęcia: Leszek Jańczak, Maciej Kaczyński, Joanna Januchowska