Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
7 listopada 2017
To już XIII Polski Festiwal na Federation Square
Niedziela 12 listopada 2017
NA GŁÓWNEJ ESTRADZIE: 10.00 – Młodzieżowy zespół rockowy „Eight Items or Less” (kier. Natalia Michalak)
10.40 – Szkoła Sobotnia z Essendon w programie muzycznym „Polak Mały”
11.00 – Hejnał Mariacki – Dominik Rawdanowicz
11.05 – Szkoła Sobotnia z Rowville – w programie artystycznym „Kocham Polską Szkołę”
11.40 – Szkoła Sobotnia z South Melbourne – w humoresce muzycznej „Na Zdrowie”
11.50 – Szkoła Sobotnia z St. Albans – program słowno-muzyczny „M. B. Królowa Polski”
12.00 – Szkoła Sobotnia z Albion – w programie muzycznym „Nasze ulubione piosenki”
12.20 – Mozaika polskich tańców ludowych prezentowanych przez: PZPiT „Lajkonik” z Sydney[] PZPiT „Oberek” z Hobart[] PZPiT „Łowicz” z Rowville[] i dziecięcy zespół ludowy „Łowiczaki” z Rowville.

13.30 – Oficjalne Otwarcie Festiwalu z udziałem prezesa Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii, Polskiej Ambasady oraz przedstawicieli władz stanowych i miejskich

14.15 – Mozaika polskiego folklor w wykonaniu PZPiT „Polonez” z Melbourne
15.30 – Popularna Kapela Tatrzańska – „Tekla Klebetnica” z Polski
16.00 – Wielokulturowa Kapela „Vardos” – z muzyką do tańca

NAD YARRĄ podczas Festiwalu grać będzie na akordeonie Ryszard Stacewicz

W TEATRZE „DEAKIN EDGE” 11.00 – „W kręgu litaratury” prezentacja nowowydanej książki Bogumiły Żongołłowicz p.t.: „Konsul”[] oraz prezentacje science-fiction autorstwa Jana Moszczyszyna

12.00 - Towarzystwo im. Fryderyka Chopina z Wiktorii oraz Chór „Syrena” – prowadząca i dyrygent Irena Janus Olchowik

13.00 – Tatrzańska muzyka w wykonaniu popularnej kapeli z Polski „Tekla Klebetnica” (Anna Adamowska –skrzypce, Zygmunt Czupryn – akordeon, Stanisław Dudek – kontrabas)

13.30 – półgodzinna przerwa 14.00 – Zespół „3 Laetare” w programie „Żeby Polska była Polską” (Magdalena Krakowska – śpiew, Magdalena Biadała-Sahingoes – śpiew, Anna Massetti – fortepian, Krzysztof Krakowski – gitara)

14.30 – Młodzieżowy Zespół Rockowy „Eight Items or Less” (Natalia Michalak – śpiew, Steven Anderson – gitara, Jake Webb – bass, Adam Kirk-Holmes – perskusja, Barney Jackson – saxofon)

15.00 – Popularne piosenki w wykonaniu Sammer Barczak (Tomasz Bartczak – fortepian, Adam Janisiow – saksofon, Marek Podstawek – perkusja)

15.10 – Polska Muzyka z Australii (z repertuaru Grzegorza Turnau, Czesława Niemena i Zbigniewa Wodeckiego - w aranżacji Romana Syrka i Scott’a Griffiths’a. Wykonawcy: Roman Syrek (puzon) Scott Griffiths – fortepian, gitara i śpiew, Adam Piechociński – skrzypce, Klara Rawdanowicz – skrzypce, Anna Syrek – wiolonczela, Victor Janisiow – gitara i wiolonczela, Bernadeta Głowacka – flet i śpiew, Adam Fedor – klarnet, Adam Janisiow – saksofon, Dominik Rawdanowicz – trąbka, Tomasz Bartczak – fortepian, Grzegorz Machnacki – akordeon, Vincent Wienckowski – kontrabas i Marek Podstawek – perkusja).

16.00 – Polska Muzyka prosto z Ojczyzny (z repertuaru Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu: Anna Stankiewicz – śpiew, Agnieszka Wilczyńska – śpiew, Andrzej Jagodziński – fortepian, Czesław „Mały” Bartczak – perkusja, Andrzej Łukasik – kontrabas, Robert Majewski – trąbka i Janusz Strobel – gitara).

STOISKA. Na niższym tarasie nad Yarrą rozłoży się 14 różnych stoisk gastronomicznych oferujących mozaikę polskich smaków. Karczmę z polskim piwem powierzono w tym roku Polskiemu Ośrodkowi z Albion. Na placu głównym w ponad 40 namiotach uczestnicy Festiwalu znajdą między innymi: biżuterię, kosmetyki, pamiątki, ozdoby choinkowe, porcelanę, książki, nagrania, obrusy i wiele innych ciekawych polskich produktów. Nie zabraknie stoisk informacyjnych i promocyjnych oraz okazji do spotkania redaktorów Tygodnika Polskiego i polskich audycji radiowych. Obszerny namiot dla dzieci, zwany „Kidstop”, ciekawymi atrakcjami przyciągnie zapewne setki maluchów w różnym wieku, a w namiocie zwanym „Folkstop” można się będzie zobaczyć twórczość artystyczną, ludową, obyczajową i rękodzielniczą.

PO FESTIWALU 17.00 - wielu wykonawców i uczestników Festiwalu zgromadzi się w lokalu Beer Deluxe na Federation Square, aby kontynuować festiwalową zabawę.
17.30 – w zabytkowym kościele św. Augustyna przy 631 Burke St. w City odprawiona zostanie Polska Msza św. na zakończenie Festiwalu.

OPŁATY. Nie ma żadnych opłat przy wejściu na Polski Festiwal. Organizatorom Festiwalu już od trzynastu lat przyświeca jeden tylko cel: chęć dania atrakcyjnej możliwości spotkania i zaprezentowania się wielokulturowemu Melbourne wszystkim polonijnym generacjom, partiom politycznym, grupom wyznaniowym i statusom społecznym. Wszystkie festiwalowe koncerty i wydarzenia artystyczne, dzięki wspaniałomyślności artystów są wolne od opłat. Nikt z artystów i organizatorów nie otrzymuje wynagrodzenia. Honorowe wsparcie polonijnych mediów pozwala nam dotrzeć z informacją do szerokich rzesz polskiego społeczeństwa.

Wydrukowaliśmy znowu 5 tysięcy kopii Festiwalowego „Programu”, promującego przy okazji Polskę i Wiktoriańską Polonię. Rozdawany będzie za darmo. Koszty wystawienia Polskiego Festiwalu sięgają co roku 80 tysięcy dolarów. Wynajęcie Federation Square kosztuje w tym roku $59,616. Ubezpieczenie, bez którego nic nie możemy załatwić, $10,420. Podłączenie elektryczności $6,688. To te ważniejsze wydatki. Dochodzą jeszcze „drobiazgi”, jak druk programów i ulotek, obecność fachowej pierwszej pomocy, wymagane umywalki itp. itd.

Trudno byłoby nam zorganizować tak kosztowną imprezę bez finansowej pomocy różnych instytucji. Urząd Miasta Melbourne podarował $19,800, Multicultural Commission of Victoria $5,000 Z Fundacji Stanisława Bluma oczekujemy $5,000, Konsulat Generalny Rzeczpospolitej w Sydney zaoferował $3,000, od Wspólnoty Polskiej w Warszawie otrzymaliśmy ponad $5,000, Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii wsparła nas sumą $600. Z opłat za wynajęcie stoisk wpłynęło w tym roku $30,560. Zabraknie nam kilkanaście tysięcy dolarów, aby pokryć wszystkie koszty związane z tegoroczną organizacją Festiwalu.

Trzeba będzie znowu sięgnąć po kurczące się oszczędności z lat ubiegłych i szukać sponsorów. Nie łatwo by nam byłoby zorganizować ten największy etniczny Festiwal w Wiktorii, na który już od lat przychodzi co roku ponad 50 tysięcy osób, bez czynnego zaangażowania polskiego społeczeństwa, polskich artystów i wystawców, polskich ośrodków i Domów Polskich, szkół sobotnich i ośrodków duszpasterstwa polskiego oraz organizacji społecznych z Federacją Polskich Organizacji w Wiktorii na czele. Serdecznie wszystkim dziękujemy.

Mamy nadzieję, że w najbliższą niedzielę, 12 listopada 2017 roku nikogo z nas nie zabraknie na Federation Square, gdzie od 10.00 do 17.00 prezentować będziemy wielowiekowe bogactwo polskiej kultury i sztuki, polskiej muzyki, kuchni i polskiego serca, ciągle jeszcze bijącego nad Yarrą. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Zachęćmy do udziału przyjaciół, znajomych i sąsiadów i poczujmy się jedną wielką rodziną. Do zobaczenia!

Społeczny Komitet Organizacyjny