Kategorie:
Nowiny
Ze Świata
Z Polski
Z Australii
Polonijne
Nauka
Religia
Wyszukiwarka 

Szukanie Rozszerzone
Konkurs Strzeleckiego:

Archiwum:

Reklama:

 
31 października 2017
Festyn Szkolny z nagrodami i dyplomami!
Małgorzata Żuchowska

Dnia 21 października 2017 roku w Domu Polskim “Syrena” w Rowville odbył się po raz pierwszy Festyn Szkolny. Podczas tego spotkania szkół polskich zrzeszonych w Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii odbyła się kolejna edycja Turnieju Wiedzy o Polsce oraz posumowanie ogłoszonego przez Dział Szkolny Konkursu Kościuszkowskiego. Po tych dwóch imprezach z okazji Dnia Dwujęzyczności oraz Tygodnia Dziecka zorganizowane zostały dodatkowe atrakcje w postaci:
• lekcji eksperymentów naukowych przygotowanej przez Panią Martę Szczykutowicz
• warsztatów „Młodzi detektywi współczesnej historii” ( przygotowanej przez MAPA)
• Magika Maxa
• Lekcji legend i ich bohaterów.

W związku z opóźnieniem autobusów ze szkołami z terenów północno-zachodnich ustalony porządek dnia uległ zmianie. Rozpoczęliśmy imprezę od ogłoszenia laureatów Konkursu Kościuszkowskiego. Wzięło w nim udział trzydziestu trzech uczniów; w części multimedialnej dziewięciu uczniów oraz dwudziestu siedmiu w konkursie plastycznym.

Wyniki konkursu Kościuszkowskiego:
Grupa wiekowa 6 – 8 lat
I miejsce – Alexander Krajewski (South Melbourne)
II miejsce – Ania Styczen (Rowville),Karol Styczen (Rowville)
III miejsce – Jacob Salasinski (Rowville).

Grupa wiekowa 9 – 12 lat
I miejsce – Julia Jagiełło ( St. Albans) II miejsce - Dawid Jagiełło ( St. Albans), Matthew Polgar (Rowville)
III miejsce – Marysia Babula (St. Albans).

Grupa wiekowa 13 – 15 lat
I miejsce – Daniel Jagiełło (St. Albans)
II miejsce – Monica Babula (St. Albans).






W konkursie multimedialnym przyznano dwie pierwsze nagrody:
W grupie młodszej zwyciężyła Eleftheria Thedorou (Rowville), zaś w grupie starszej Piotr Polgar (Rowville).

Nagrody i dyplomy wręczył Prezes Federacji Marian Pawlik OAM i Koordynator Działu Szkolnego, jednocześnie Prezes Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Wiktorii Bożena Iwanowska.

Dziękujemy wszystkim za przygotowanie, za piękne opisy prac, przez co wiadomo, że uczestnikom zostało w pamięci coś z życia naszego bohatera narodowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci biletu do kina i dyplomy, a laureaci dyplomy oraz bony pieniężne.

Następnie przystąpiliśmy do głównego wydarzenia dnia jakim był międzyszkolny Turniej Wiedzy o Polsce. Rozpoczęliśmy go od grupy młodszej.

Koordynator Szkół Federacji Bożena Iwanowska powitała oficjalnie wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców na kolejnym Turnieju Wiedzy o Polsce. Komisja konkursowa w składzie czteroosobowym : Prezes Federacji Marian Pawlik OAM, Prezes SPWDM Zygmunt Bieliński, Z-ca Prezesa Polskiego Towarzystwa Edukacyjnego Małgorzata Żuchowska oraz Siostra Elżbieta Cieślarczyk.

Konkurs poprowadziła dyrektorka i nauczycielka Szkoły im T.Kościuszki Pani Monika Krajewski. Poziom grupy młodszej był tak wysoki i wyrównany, że trzeba było kilku rund dogrywek, by wyłonić trzy pierwsze miejsca.






Najsprawiedliwiej byłoby wszystkim przyznać miejsce najwyższe czyli pierwsze, ale regulamin Turnieju przewidywał wyłanianie miejsc. I tak w grupie młodszej:

Turniej Wiedzy o Polsce
I miejsce zajęła Szkoła im Marszałka Józefa Piłsudskiego z Rowville
II miejsce zajęła Szkoła im Tadeusza Kościuszki z South Melbourne
III miejsce zajęła Szkoła im Marii Konopnickiej z Essendon
IV miejsce zajęła Szkoła im M.Kopernika z St Albans.

W grupie starszej nie było aż tak dużych emocji z wyłonieniem zwycięzcy. Pierwsze miejsce oraz Puchar Przechodni Działu Szkolnego zdobyła Szkoła im. Mikołaja Kopernika w St. Albans, drugie miejsce zajęła Szkoła im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville natomiast trzecie miejsce Szkoła im. Marii Konopnickiej w Essendon.

Gratulujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy przygotowali uczniów do tego konkursu. Kolejny Turniej Wiedzy o Polsce odbędzie się za dwa lata w St. Albans.








Po krótkiej przerwie na pysznego pączka, odbyły się atrakcyjne zajęcia dla różnych grup wiekowych. Ze względu na ograniczony czas musieliśmy część z nich przełożyc na następny tydzień. Dużą popularnością wśród starszej młodzieży od klasy piątej wzwyż cieszyła się lekcja eksperymentów naukowych przygotowana przez Panią Martę Szczykutowicz oraz oczywiście występ Maxa Magika na dużej sali dla publiczności z najmłodszych klas.

Około godziny pierwszej ogłosiliśmy wyniki Turnieju Wiedzy o Polsce – rozdaliśmy puchary, dyplomy i nagrody dla poszczególnych zespołów oraz polskie książki dla wszystkich uczestników Turnieju. Następnie zaprosiliśmy wszystkich na posiłek na plac obok Domu Polskiego. Czekała tam na wszystkich niespodzianka w postaci kiełbasek w bułce, napoju oraz prezent z okazji Tygodnia Dziecka – spiner, który na pomóc uczniom w ćwiczeniach koncentracji i rozładowaniu stresu.

Na zakończenie chcemy wszystkim podziękować za pomoc w organizacji imprezy i życzyć wielu sukcesów w przyszłości.